رییس انستیتو پاستور ایران گفت: کمیته ملی واکسن کرونا مصوب کرد که واکسن پاستوکووک پلاس (دز سوم این واکسن) به عنوان دز یادآور به فعالان حوزه درمان که واکسن‌های اسپوتنیک و آسترازنکا دریافت کرده‌اند، تزریق شود.

واكسن

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا بیگلری،  رییس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: در حال حاضر طبق مصوبه وزارت بهداشت، دز سوم واکسن این مجموعه یا پاستوکووک پلاس را می‌توان به عنوان یادآور برخی از واکسن‌های دیگر در کشور تزریق کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پاستوکووک پلاس را می‌توان به عنوان دز یادآور همه واکسن‌ها استفاده کرد،  بیان کرد: از لحاظ تئوری، واکسن پاستوکووک پلاس را می توان برای همه واکسن ها استفاده کرد اما فعلا به عنوان دز یادآوز برخی از واکسن ها در نظر گرفته شده است.  

بیگلری ادامه داد: پاستوکووک پلاس طوری طراحی شده است که عوارض بسیار کمی داشته باشد و برای خیلی از واکسن های دیگر هم به عنوان دز بوستر بتوان از آن استفاده کرد.

وی اظهار داشت: مطالعاتی در حال انجام هست که به غیر از دز یادآور یعنی واکسن پاستوکووک پلاس، خود واکسن پاستوکووک هم برای واکسن های دیگر مخصوصا برای واکسن هایی که عملکرد ضعیف تر داشتند، به عنوان دز یادآور تزریق شود.

پاستوکووک پلاس تنها واکسن در دنیا است که به عنوان دز یادآور تولید شده است

رییس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد که پاستوکووک پلاس تنها واکسن کرونا در دنیا است که با هدف استفاده به عنوان دز یادآور طراحی و تولید شده است.

بیگلری با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ واکسن دیگری در دنیا وجود ندارد که مختص دز یادآور طراحی و تولید شده باشد،  افزود: پیش بینی می شد که در آینده به دز یادآور واکسن کرونا نیاز مبرم پیدا می کنیم؛  بنابراین اقدام به تولید دز یادآور شده است.

کد خبر 640046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
    0 1
    ببخشید اصلا این واکسن از سازمان جهانی بهداشت، تاییدیه گرفته؟ اصلا مقاله ای ازش به چاپ ریسیده؟ با چه اطمینانی تزریق کنیم؟!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار