مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات گفت: بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های نرمال و قدری کمتر از نرمال در ماه‌های آتی و شرایط جوی هفته‌های اخیر، حمله ملخ صحرایی افزایش می‌یابد.

هجوم ملخ‌ها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید معین درباره آخرین وضعیت هجوم ملخ های صحرایی به کشور اظهار کرد: با توجه به اینکه بارندگی های نرمال در منطقه شرق عربستان و شرق آفریقا طی یک تا ۲ ماه اخیر و چرخنده شاهین که طی روزهای اخیر وارد جنوب ایران همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان شد و عمان و شرق عربستان را هم در برگرفته است و احتمال ازدیاد جمعیت ملخ صحرایی وجود دارد.

وی افزود: چرخنده شاهین در زمان حرکت به سمت عمان با سرعت ۱۲۰ کیلومتر حرکت کرد و بارندگی قابل توجهی هم ایجاد کرد که رطوبت و گیاه سبز، ازدیاد جمعیت ملخ صحرایی را به دنبال دارد.

به گفته معین، اگر در ماه‌های آینده وضعیت بارندگی در حدنرمال و کمتر نرمال باشد و چند سیلیکون داشته باشیم، این احتمال وجود دارد که بنابر سازمان هواشناسی جهانی، حمله ملخ صحرایی افزایش یابد.

معین ادامه داد: برآوردها حاکی از ان است که اواخر اسفند و اوایل فروردین حمله از شرق عربستان به سمت عربستان انجام شود، حال میزان حجم ملخ صحرایی تابع شرایط بارش و وزش باد به سمت ایران طی ماه های آتی است.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان هواشناسی از ورود ملخ صحرایی از اواسط اسفند به کشور خبر داد و گفت: حمله ملخ صحرایی از ۱۵ تا ۲۰ اسفند تا ۱۵ تا ۲۰ فروردین به جنوب ایران صورت خواهد گرفت که بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی جهانی بارندگی جنوب ایران در حد نرمال و برخی مناطق کمتر از نرمال از خواهد بود.

وی اضافه کرد: بنابر نامه ای که به ستاد بحران و وزارت جهاد کشاورزی ارسال کردیم، پیش بینی مبارزه در سطح ۸۰ هزار هکتار خواهد بود، چنانچه اتفاق خاصی رخ دهد که بارندگی ها کاهش یابد، سطح مبارزه در حد ۱۹ هزار هکتار خواهد بود.

معین با اشاره به مشکلات مبارزه علیه ملخ صحرایی بیان کرد؛ سال ۹۹ بنابر مبارزه ای که علیه ملخ انجام دادیم، دسته ها به سمت هند و پاکستان نرفت و سال ۹۸ هم در سطح ۷۴۶ هزار هکتار مبارزه صورت گرفت و تنها مقدار کمی به سمت هند و پاکستان رفت، اما مشکل اصلی ما این است که در مسیری که از شرق آفریقا به کشور ما می آیند، مبارزه چندانی صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: در کشور یمن به سبب جنگ و درگیری مبارزه صورت نمی گیرد، همچنین عربستان هم در برخی سال ها مبارزه ای انجام نمی دهد و عمان هم به سبب عدم کشت و کار مبارزه نمی کند که در نهایت آن زمانی که ملخ صحرایی وارد جنوب کشور می شود، به دلیل فصل کشت و کار ناگزیر به مبارزه هستیم.

مدیر کل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات میزان سموم در مناطق جنوب کشور را مناسب اعلام کرد و گفت: بنابر اعتباری که در اواخر دولت قبل تصویب شد و در دولت جدید هم مبلغ ۵۰ میلیارد تومان مصوب شد و در نهایت هفته گذشته ۱۰ میلیارد تومان به حساب سازمان واریز و در استان های هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب فارس تقسیم شد و الباقی اعتبارات هم تخصیص داده می شود.

وی تصریح کرد: کار شبکه مراقبت و ردیابی در استان های جنوبی به صورت منظم در حال انجام است و به صورت هفتگی رطوبت خاک، وضعیت سبز جنگل ها و مراتع بررسی و وارد سیستم می شود.

کد خبر 634393

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار