نرخ ازدواج در سیستان و بلوچستان براساس آمارا ارائه شده از اداراه کل ثبت احوال کشور نسبت به سایر  استان‌ها در رتبه بالایی قرار دارد.

ازدواج

به گزارش همشهری آنلاین، سوار بالا بودن نرخ ازدواج، سیستان و بلوچستان براساس داده‌های آمار پایین‌ترین سن ازدواج در کشور را نیز به خود اختصاص داده‌است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین اظهار کرد: کاهش درآمد و نداشتن شغل از مهم‌ترین عوامل کاهش نرخ ازدواج در کشور است، این در حالی است که سیستان و بلوچستان نسبت به دیگر استان‌های کشور از قطار توسعه عقب مانده است، به همین دلیل وطبق الگوهای موجود قاعدتا باید شاهد کاهش نرخ ازدواج در استان می‌بودیم که داده‌ها خلاف این تصور را ثابت کرده‌اند، زیرا امر ازدواج در این استان بسیار چشمگیر است.

رضا راحت دهمرده با بیان اینکه موضوع افزایش نرخ ازدواج در استان از چند منظر قابل بررسی است بیان کرد: مهم‌ترین دلایل این نرخ رشد، عوامل فرهنگی وعقیدتی‌است. اغلب مردم استان مقید به دین اسلام و اهل تشیع و تسنن و بسیار پایبند به شعایر اسلامی و سنت پیامبر(ص) هستند. به همین دلیل وقتی افراد به سن ازدواج می‌رسند مانند دیگر فرایض دینی به سنت‌های اسلامی نیز عمل می‌کنند.

مدیرکل ثبت احوال سیستان ‌و بلوچستان اعلام کرد: در مجموع میانگین سن ازدواج در استان برای مردان ۲۵ و برای زنان ۲۱ سال بوده که این میزان در کشور برای مردان ۲۸ و برای زنان ۲۳.۴ سال است و از این‌رو این منطقه رتبه نخست پایین بودن سن ازدواج در کشور را دارد.

وی ادامه داد: کم‌توقعی نیز که برآمده از فرهنگ مردم منطقه است باعث شده تا جوانان برای تشکیل خانواده با مشکلات و هزینه‌های سنگین روبه‌رو نباشند. نه اینکه برخی خانواده‌ها دنبال تجمل‌گرایی در امر ازدواج نباشند، اما تجمل‌گرایی در جمعیت کلان استان برای امر ازدواج جایگاهی ندارد.

راحت دهمرده افزود: ۵۱ درصد جمعیت استان را جوامع روستایی تشکیل می‌دهند که اغلب آنها به کمترین‌ها قناعت می‌کنند و همین مساله طبق گفته‌های پیشین باعث برداشته شدن سد راه جوانان برای ازدواج می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: چند همسری و انجام ازدواج‌های شرعی نیز یکی از عوامل افزایش نرخ ازدواج در استان است. در کنار این مساله قوم‌گرایی و پایبندی به اصول و روابط خانوادگی نیز از مشوق‌های ازدواج در استان است.

وی درباره شیوه‌های ثبت ازدواج در استان بیان کرد: همه دفاتر عقد و ازدواج استان در مناطق شهری مستقر هستند و افراد برای ثبت ازدواج روستایی هم به شهرها مراجعه می‌کنند که همین مساله باعث شده ثبت ازدواج در برخی شهرها بسیار بیشتر و فراتر از نرخ جمعیتی آن شهرها شود.

راحت دهمرده همچنین بیان کرد: ما در استان با موضوعی به نام بی‌شناسنامه‌ها مواجه هستیم. از آنجا که این افراد دارای مدارک هویت رسمی نیستند، آمار ازدواج آنها جای به‌خصوصی ثبت نمی‌شود و آنها برای شروع زندگی مشترک همه کارهای شرعی را انجام می‌دهند و  موضوع ازدواج آنها به جای عقدنامه در نکاح‌نامه‌ها ثبت می‌شود.

وی گفت: اگر بخواهیم تعداد ازدواج بی‌شناسنامه‌ها را نیز در نظر بگیریم بی‌شک نرخ ازدواج در استان بیشتر از آمار خواهد بود که تا کنون ارائه‌شده است.

 مدیرکل ثبت احوال سیستان ‌و بلوچستان اعلام کرد: مساله دیگری که حائز اهمیت محسوب می‌شود، پایین بودن آمار طلاق در استان است که در این رابطه رتبه یک کشوری را داریم. در این رابطه کم‌توقعی و پایبندی به اصول فرهنگی و مذهبی نقش مهمی دارند.

کد خبر 634204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار