دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا گفت: برای لغو محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نباید عجله کنیم.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر مسعود یونسیان دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا با اشاره به اینکه لغو محدودیت‌ها منافاتی با مقابله و حتی پیشگیری با موج ششم بیماری کرونا در کشور ندارد، اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد که زمان رخداد پیک جدید بیماری کرونا در دنیا و حتی کشورمان به طور قطع امکان پذیر نیست، اما می‌توان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی از بروز پیک بعدی بیماری کرونا پیشگیری کرد.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر پیک ششم بیماری کرونا  هر زمانی ممکن است در کشور رخ بدهد، ادامه داد: برای لغو محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها، برگزاری مراسم مذهبی و آئینی نباید هیچ عجله‌ای کرد و لغو محدودیت‌ها باید بر اساس اولویت‌بندی انجام شود. سپس با رصد نتایج آن مرحله به مرحله بازگشایی‌ها انجام شود.

یونسیان بیان کرد: امروزه هر بازگشایی و لغو محدودیت‌ها همراه با مخاطراتی است، اما نمی‌توانیم تا ابد همه جا را بسته نگه داریم. ما باید در ابتدا و بر اساس اولویت‌ها بازگشایی‌ها را انجام دهیم و نتایج آن را بعد از بررسی های لازم به ستاد ملی کرونا ارسال کنیم. این ستاد تصمیم‌گیری خواهد کرد که مراحل بعدی بازگشایی و لغو محدودیت ها انجام شود.

او اظهار کرد: متاسفانه یک سری تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای هم وجود دارد که باعث بروز اشکالاتی می‌شود. درضمن انجام واکسیناسیون هیچ تضمینی را به ما نمی‌دهد و مردم باید شیوه نامه ها را در زمان بازگشایی و لغو محدودیت‌ها رعایت کنند.

یونسیان گفت: اگر مردم مانند دوسال گذشته شیوه نامه‌ها رعایت کنند بروز بیماری آنفلوآنزا یا هر عفونت ویروسی دیگری مشکلی برای مردم ایجاد نمی‌کند و تزریق واکسن کرونا همراه با واکسن آنفلوآنزا نیز مشکلی برای مردم ایجاد نخواهد کرد. تا جهشی در بیماری آنفلوآنزا ایجاد نشود، ما نگران بروز این عارضه همراه با کرونا نخواهیم بود.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا تاکید کرد: افراد بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه‌ای و گروه‌های پرخطر باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

کد خبر 633836

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها