دبیر کمیته علمی کشوری کرونا ضمن تشریح تفاوت دوز بوستر یا دوز سوم با دوز اضافه در واکسن کرونا، گفت: بر اساس آنچه وعده داده شده، تا اوایل آذرماه به ایمنی جمعی یعنی ۷۵ درصد واکسیناسیون در کشور می‌رسیم و بعد از آن درباره راهبرد دوز اضافه تصمیم‌گیری می‌شود.

واكسن كرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کرونا درباره وضعیت تزریق دوز بوستر (دوز سوم) گفت: باید توجه کرد که بعد از تزریق دو دوز واکسن ضد کرونا، دو نوع دوز وجود دارد؛ یکی دوز بوستر یا یادآور است و دیگری دوز اضافه.

وی افزود: دوز بوستر یا یادآور را زمانی تزریق می‌کنند که تقریبا همه افراد واکسینه شده باشند و ایمنی در برابر ویروس به وجود آمده، اما به مرور زمان ایمنی در برابر عامل ویروسی کمرنگ می‌شود. در اینجا به تدریج و با مرور زمان اثربخشی واکسن در سیستم ایمنی از بین می‌رود که معمولا در مطالعات یک بازه زمانی شش‌ماهه را اعلام کرده‌اند. به طوری که نشان داده شده که شش ماه بعد از تزریق دو دوز واکسن به تدریج سطح آنتی‌بادی‌های ضدویروس کرونا بسیار پایین آمده و از حالت ایمنی‌بخشی که در برابر ویروس انتظار داریم، کاهش یافته و فرد در معرض عفونت مجدد با ویروس کرونا قرار می‌گیرد.

جماعتی ادامه داد: برای اینکه حالت یادآوری در سیستم ایمنی ایجاد شود، معمولا از دوز سوم استفاده می‌کنند که از آن به عنوان دوز بوستر یاد می‌شود. تزریق این دوز در کشورهایی انجام می‌شود که تمام افراد جامعه واکسینه شده باشند و بعد از گذشت زمان، ایمنی در برابر ویروس کم شده باشد. در نتیجه در این کشورها دوز بوستر برای افراد پرخطر و افرادی که در مواجهه مرتب با ویروس هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در کشور ما هم با توجه به اینکه پرسنل و کادر درمان، در درمان مبتلایان به ویروس کرونا دخیل بودند و مدتی طولانی از دو دوز واکسن‌شان گذشته، توصیه شده که دوز بوستر به آنها تزریق شود. زیرا این افراد روزانه در معرض ویروس کرونا قرار دارند. بنابراین دوز بوستر باید برای آنها تزریق شود تا سیستم ایمنی‌شان در برابر این ویروس ایمنی کامل را داشته باشد که این اقدام اکنون در بیمارستان‌ها در حال انجام است.

دوز اضافه چیست؟

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در ادامه درباره دوز اضافه هم توضیح داد: دوز اضافه کرونا زمانی تزریق می‌شود که یا واکسن تزریق شده، واکسنی باشد که کارایی خوبی نداشته باشد یا سیستم ایمنی فرد پاسخ مناسب را به واکسن ندهد و علی‌رغم تزریق واکسن، ایمنی در برابر ویروس را به دست نیاورند. مانند افرادی که به هر علتی دچار اختلال سیستم ایمنی هستند یا افراد مسن. زیرا با افزایش سن، سیستم ایمنی به تدریج و به طور طبیعی کارایی خودش را از دست می‌دهد.

او تاکید کرد: بنابراین توصیه می‌شود که در این افراد دوز اضافه را تزریق کنیم که معمولا زمان تزریق دوز اضافه از حدود یک ماه بعد از دوز دوم آغاز می‌شود و طولانی‌تر شدن آن بر اساس استراتژی‌های کشورهای مختلف، متفاوت است و بر اساس پروتکل کشورها ممکن است دوز اضافه بعد از زمان طولانی‌تری تزریق شود.

جماعتی گفت: دوز اضافه زمانی تزریق می‌شود که ایمنی جمعی ناشی از واکسن ایجاد شده باشد. مثلا در جامعه خودمان که سطح ایمنی جمعی را واکسیناسیون ۷۵ درصدی در نظر می‌گیریم، باید ابتدا این میزان محقق شده باشد و بعد تزریق دوز اضافه آغاز شود.

وی گفت: بنابراین ابتدا باید به هدف‌مان برسیم. هدفی که وزارت بهداشت، با توجه به ویروس‌های کرونا و سوش‌های در گردش، ۷۵ درصد ایمنی جمعی را در نظر گرفته است. با توجه به اینکه هنوز به این میزان نرسیده‌ایم، به نظر نمی‌رسد که فعلا استراتژی به این سمت برود که دوز اضافه را تزریق کنیم. بلکه ابتدا باید ایمنی جمعی را ایجاد کنیم و دو دوز واکسن را در ۷۵ درصد جمعیت تزریق کنیم و بعد وارد تزریق دوز اضافه و استراتژی‌های مربوط به آن شویم که باید در کمیته علمی کرونا مورد بحث قرار گرفته و استراتژی‌های این کار  مشخص شود.

جماعتی با بیان اینکه تزریق دوز اضافه به استراتژی‌ کشورها وابسته است، گفت: از شهریور به بعد واکسیناسیون در کشور سرعت گرفته است و بر اساس آنچه که وعده داده شده، تا اوایل آذرماه به ایمنی جمعی یعنی ۷۵ درصد واکسیناسیون جمعیت می‌رسیم و بعد از آن درباره استراتژی‌ دوز اضافه تصمیم‌گیری می‌شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اضافه کرد: البته فعلا سازمان بهداشت جهانی در زمینه دوز اضافه به این نتیجه رسیده که باید در افراد بالای ۶۰ سال بر حسب نوع واکسن تصمیم‌گیری شود که آیا دوز اضافه برایشان تزریق شود یا خیر.

کد خبر 633925

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها