متخصصان آمریکایی می‌گویند می‌توانید با برخی اقدامات ساده، روند التیام کبودی در بدن را تسریع بخشید.

کبودی

به گزارش همشهری آنلاین، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شِک نوز نوشت: تمامی ما در طول عمر خود سابقه کبودشدگی بدن را داشته‌ایم. این حالت که در آن پوست به رنگ سیاه، آبی و بنفش در می‌آید به طور معمول پس از یک ضربه سنگین یا افتادن بروز می‌کند.

سوالی که همراه از سوی بسیاری از مردم مطرح می‌شود این است که چرا در این حالت رنگ پوست تغییر می‌کند و یا اینکه چه راهکار موثری وجود دارد که بتوان با توسل به آن روند التیام کبودی را تسریع کرد؟. در این مطلب در پی پاسخ به این سوالات هستیم.

متخصصصان آمریکایی در این باره می‌گویند کبودی ناشی از تغییر رنگ پوست به دلیل آسیب به مویرگ‌هاست که باعث خونریزی و ورود آن به زیر پوست می‌شود. درباره چرایی تغییر رنگ پوست به بنفش باید گفت زمانی که بافت‌های نرم بدن آسیب می‌بینند مویرگ‌ها پاره می‌شوند که باعث ورود خون به این بافت‌های نرم می‌شود. با ورود خون به بافت زیر پوست، رنگ آن به صورت آبی، بنفش، قرمز یا سیاه دیده می‌شود.

به طور معمول روند التیام کبودی یک تا دو هفته زمان می‌برد. در طول این مدت کاملا طبیعی است که رنگ کبودشدگی تغییر کند. برای مثال ممکن است شاهد تغییر رنگ کبودی به زرد درخشان و دوست داشتنی باشید و یا تورم در محل آن بروز کند.

گرچه احتمال بروز کبودی در تمامی افراد وجود دارد، اما با افزایش سن خطر بروز این حالت بیشتر می‌شود. همچنین مصرف داروهای رقیق کننده خون و برخی بیماری‌های خاص مانند هموفیلی می‌تواند خطر کبودشدگی را در افراد افزایش دهد.

متخصصان آمریکایی می‌گویند در صورت مشاهده کبودی، نخستین کار این است که از انجام فعالیت سنگین با آن بخش از بدن اجتناب کرده تا مانع آسیب بیشتر و خونریزی در بافت شوید. برای تسریع روند التیام کبودی راهکارهای متعددی پیشنهاد می‌شود.

بدیهی است که استراحت و کاهش فشار ناشی از فعالیت بر روی بافت کبود شده از نخستین گام‌ها برای تسریع روند التیام آن محسوب می‌شود. با این حال، می‌توانید از کمپرس یخ بر روی محل و نیز بانداژ سبک به ویژه اگر محل دچار تورم شده است، استفاده کنید. برای کاهش تورم می‌توانید کمپرس یخ را هر یک ساعت، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی محل کبودی قرار دهید.

استفاده از داروی آرنیکا که خواص ضدالتهابی و ضد کبودی دارد در این زمینه تجویز می‌شود. آرنیکا یک گیاه دارویی است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد و می‌توانید آن را بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها خریداری کنید.

کد خبر 633814

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha