مطالعات جدید نشان داده با گذشت زمان ایمنی بدن در مقابل عفونت کووید-۱۹ کاهش می‌یابد و به همین دلیل ممکن است عفونت کرونا هر ۱۶ ماه یکبار مجددا بروز کند.

واکسیناسیون کرونا در روسیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، بدون ادامه دادن تزریق کووید -۱۹، عفونت مجدد ممکن است هر ۱۶ ماه بروز کند.

در حالیکه کارشناسان هشدار می‌دهند شیوع مجدد کرونا در میان افراد در معرض خطر مانند دانش آموزان مدارس و افراد مسن در حال افزایش است، در انگلستان گزارش‌هایی از ابتلای روزافزون برخی از مردم به کرونا برای بار دوم و سوم منتشر شده است.

تجزیه و تحلیل‌های جدید نشان داده که افراد واکسینه نشده باید انتظار داشته باشند که به طور متوسط ​​هر ۱۶ ماه یکبار دیگر با کرونا آلوده شوند.

به همین دلیل کارشناسان با نزدیک شدن به فصل زمستان و احتمال افزایش بروز عفونت‌های مجدد، گسترش برنامه واکسیناسیون را برای دانش آموزان و نوجوانان توصیه کردند.

استفان گریفین، استادیار ویروس شناسی دانشگاه لیدز می‌گوید: «اگر رفت و آمد بالایی دارید و به طور مکرر در معرض ویروس قرار می‌گیرید، مانند مدارس، احتمال ابتلای مجدد به عفونت کرونا در شما بیشتر است.»

این در حالی است که سال گذشته دانشمندان نظر دیگری داشتند و می‌گفتند در صورت دریافت دو دوز واکسن احتمال ابتلای مجدد به کووید بسیار اندک است اما امروزه مشخص شده است که ایمنی طبیعی در برابر ویروس کرونا با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

یک مطالعه که در دانمارک صورت گرفته نشان داد که افراد زیر ۶۵ سال از حدود ۸۰درصد ایمنی برای حداقل شش ماه برخوردارند، و افراد بالای ۶۵ سال فقط ۴۷ درصد محافظت خواهند شد.

ورود نوع دلتا وضعیت را پیچیده‌تر کرد؛ در میان بیش از ۲۰هزار انگلیسی که از ژوئیه ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۱ مبتلا به کووید ۱۹ شدند، بعد از به طور میانگین ۲۰۳ روز، ۲۹۶ مورد عفونت مجدد وجود داشت که بیشتر به دلیل نوع دلتا رخ داده است.

اطلاعات مربوط به ردیابی و گزارش‌هایی که در آمریکا منتشر شد نیز تأیید می‌کند که خطر ابتلا به عفونت مجدد با دلتا بسیار بیشتر است و هنگامی که تعداد عفونت‌ها زیاد می‌شود، ابتلا به عفونت‌های مجدد به طور فزاینده‌ای رایج می‌شود.

دکتر نسرین الوان، استادیار بهداشت عمومی دانشگاه ساوتهمپتون می‌گوید: «این فرض که به محض ابتلای همه جوانان همه‌گیری به پایان خواهد رسید، بعید است.»

در صورت عدم کنترل عفونت، ماسک نزدن و رعایت نکردن فاصله اجتماعی، احتمال بروز عفونت مجدد بین ۳ تا ۵ ماه بود اما اکنون با رعایت این پروتکل‌ها و واکسیناسیون کامل این احتمال در فاصله ۱۶ ماه بروز خواهد کرد.

«پیام اصلی این است: اگر واکسینه نشده‌اید، باید واکسینه شوید و اگر مبتلا شده‌اید، به هر حال باید واکسینه شوید زیرا این کار مدت زمان حفاظت شما را افزایش می‌دهد.»  این را دکتر گریفین گفت و افزود: «اگر شیوع کرونا در میان دانش آموزان را کاهش ندهید  عفونت گسترش یافته و احتمالا به والدین سرایت می‌کند.»

کد خبر 633226

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها