معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت‌های خصوصی که کارت واکسن نداشته باشند باید برای حضور در محل کار هر ۷۲ ساعت یک بار تست پی‌سی‌آر بدهند.

کرونا در ایران - ادارات

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره مصوبه روز دوشنبه ۲۶ مهر استانداری تهران مبنی بر لغو دورکاری کارمندان ادارات از امروز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه گفت: لغو دورکاری کارمندان ادارات استان تهران از hlروز ۲۷ مهر توسط مقامات استانداری اتخاذ شده است.

شرط حضور در محل کار

وی اظهار کرد: اگر آمادگی در سطح کشور وجود داشته باشد، مصوبات ستاد ملی با محوریت طرح مدیریت هوشمند محدودیت‌ها از اول آبان سال جاری برای کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت‌های خصوصی اجرا می‌شود که ضمن لغو دورکاری، کارکنان برای حضور در محل کار باید کارت واکسیناسیون داشته باشند.

فرهادی با اشاره به این‌که استانداری و ستاد ملی مقابله با کرونا با یکدیگر رابطه طولی دارند، گفت: مصوبات ستاد ملی کرونا برای کل کشور لازم‌الاجراست و استانداری‌ها هم اختیاراتی دارند مثل تعطیلی روزهای خاص و جابجایی ساعت‌ها که احتمالا استاندار تهران از این اختیارات استفاده کرده‌اند. با این مصوبه دورکاری در استان تهران حتما لغو شده است.

کارمندانی که واکسن نزده‌اند باید هر ۷۲ ساعت یک بار تست دهند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت آغاز مرحله لغو دورکاری و بازگشایی مدارس در کشور را نیازمند زیرساخت مناسب عنوان کرد و گفت: تمامی این فرآیندها نیازمند افزایش پوشش واکسیناسیون در کشور است و کارکنان موظف هستند کارت واکسن داشته باشند. اگرچه واکسن زدن اجباری نیست و در صورتی که فردی از کارکنان دولتی، نهادهای مردمی و شرکت‌های خصوصی کارت واکسن نداشته باشد باید هر ۷۲ ساعت یک بار تست پی‌سی‌آر بدهد. الزامات و اجبار قوانین مربوط به کارکنان، تحت اختیار مسئولان هر بخش و متفاوت از دیگر نهادها است. 

رعایت پروتکل‌های بهداشتی؛ شرط اصلی حضور دانش‌آموزان در مدارس

فرهادی، بازگشایی مدارس را منوط به واکسیناسیون کامل معلمان و افزایش پوشش واکسیناسیون دانش‌آموزان عنوان کرد و توضیح داد: علاوه بر واکسیناسیون حتما باید دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از زدن ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی در مدارس رعایت شود.

او با اشاره به شرایط مورد نیاز برای بازگشایی مدارس گفت: حدود ۱۳۴ هزار مدرسه در سراسر کشور داریم که تعدادی از آنها عشایری و تعدادی چندپایه روستایی هستند که برخی از آنها حدود ۲۰ دانش‌آموز دارند. پیش از این هم مدارس روستایی و عشایری به دلیل نداشتن امکانات اینترنتی و تلفن هوشمند و به جهت امکان رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت حضوری برگزار می‌شدند و در حال حاضر هم به صورت حضوری هستند.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درخصوص بازگشایی مدارس در کلان‌شهرها توضیح داد: مدارس شهرهای بزرگی مثل تهران باید بتوانند فاصله اجتماعی ۱.۵ تا ۲ متر مربعی را به همراه تهویه مناسب برای دانش‌آموزان فراهم کنند. با توجه به این‌که بسیاری از مدارس در این شهرها امکان فراهم کردن تمامی این شرایط را ندارند پس باید کلاس‌ها تلفیقی از آموزش حضوری، مجازی، کارگاهی و آزمایشگاهی باشد که تصمیم‌گیری چگونگی برگزار کردن آن بر عهده مدرسه است.

فرهادی افزود: در هر صورت ما هیچ کلاس شلوغی مثل دوره قبل از کرونا نخواهیم داشت. برنامه‌ریزی برای آن سخت است اما طی برگزاری جلسات متعدد با آموزش و پرورش پروتکل بهداشتی ۰۷ به مدارس اعلام شده و نکات کلیدی در آن قید شده است.

وی رعایت پروتکل‌های بهداشتی را شرط اصلی بازگشایی مدارس عنوان کرد و گفت: دستور این است که واکسیناسیون دانش‌آموزان انجام شود اما واکسیناسیون شرط اصلی حضور دانش‌آموزان در مدارس نیست.

فرهادی با تایید اظهارات دکتر مرندی مبنی بر اینکه «تا ۸۰ درصد جامعه واکسینه نشوند، بازگشایی مدارس منطقی نیست»، ضمن این‌که با کاهش ایمنی، نیاز به تزریق دوز سوم واکسن نیاز است، افزود: باید برای واکسیناسیون سراسری با شتاب پیش برویم. ضمن این‌که برخی با ورود سوش‌های جدید، قائل به پوشش ۸۵ درصدی واکسیناسیون عمومی هستند. ایمنی‌بخشی این واکسن مثل واکسن‌های سرخک و ب‌ث‌ژ نیست که ایمنی حدودا ۱۰۰ درصدی داشتند. تاکید بر واکسیناسیون در جهت کاهش بستری‌ها و مرگ و میرها صورت می‌گیرد.

واکسیناسیون سالمندان و بیماران خاص پس از واکسیناسیون ۸۰ درصدی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تزریق دوز سوم برای افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای را توصیه کرد و گفت: اگر پوشش واکسیناسیون به بالای ۸۰ برسد دوز سوم برای افراد سالمند و دارای بیماری زمینه‌ای توصیه می‌شود. ما باید در شرایطی بازگشایی‌ها را انجام دهیم که احساس کنیم تمام کشور قرمز است و نباید شرایط زرد و آبی را در نظر بگیریم.

فرهادی تاکید کرد: باید احساس کنیم همیشه خطر ابتلا وجود دارد. باید پروتکل‌های بهداشتی ماسک‌زدن، شستشوی دست‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی و تهویه مناسب رعایت شود. همان‌طور که تمام دنیا بر این ۴ فاکتور برای پیشگیری از کرونا تاکید دارند.
 

کد خبر 632990

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha