معاون درمان وزیر بهداشت درباره بازگشایی مدارس گفت: بسته بودن و ادامه تعطیلی مدارس آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دانش‌آموزان وارد می‌کند و لازم است که برای بازگشایی تصمیم‌گیری شود.

بازگشایی مدارس

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزیر بهداشت در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با کووید۱۹ گفت: این جلسه چهل‌وپنجمین جلسه‌ای است که برگزار شده و مباحث مختلفی در آن مورد ارزیابی قرار گرفت. یکی از موضوعات در زمینه بازگشایی مدارس و موسسات آموزشی بود که انجام شد. موضوع دیگر درباره ارزیابی روش هوشمندسازی قرنطینه بود که در سه استان قزوین، آذربایجان غربی و کردستان به صورت آزمایشی شروع اجرا شده است.

وی افزود: مساله دیگر که مورد بحث قرار گرفت، بحث ارزیابی آزمایشاتی است که روی بیماران کرونا انجام می‌شود؛ یعنی خدمات آزمایشگاهی. هم روش‌های مولکولی و هم روش‌های آنتی‌ژنی که با سرعت انجام می‌شود. همچنین عفونت‌های قارچی و قارچ سیاه هم مورد بحث قرار گرفت. بحث استفاده از طب ایرانی به عنوان طب مکمل نیز یک مبحث دیگر بود.

آسیب‌های جبران‌ناپذیر تعطیلی مدارس

معاون درمان وزیر بهداشت درباره بازگشایی مدارس گفت: کمیته علمی تصمیم‌گیری علمی انجام داده و جوانب کار را در نظر می‌گیرند. به هر حال سود و زیان بسته بودن و باز بودن را باید در کنار یکدیگر قرار دهیم. به هر حال بسته بودن و ادامه تعطیلی مدارس، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به دانش‌آموزان وارد می‌کند و لازم است که برای بازگشایی تصمیم‌گیری شود.

جان‌بابایی توضیح داد: ترجیحا اولویت بازگشایی مدارس باید با استان‌هایی باشد که کمترین میزان بار بیماری را دارند. زیرا مهم‌ترین فاکتور، بار بیماری در هر منطقه است. به عنوان موثرترین مولفه میزان بار بیماری حتما باید لحاظ شود. نه اینکه یکباره کل جاهایی که قرمز و زرد و نارنجی است را با هم باز کنیم. مساله مهم‌تر این است که چه دروسی باید حضوری باشند و آن دروس که کارایی مجازی برایشان موثر نیست، حضوری شوند. حتما باید این ملاحظه در در نظر بگیریم.

وی گفت: نکته دیگر زیرساخت‌هایی است که وزارت آموزش و پرورش در مدارس ایجاد کرده است. بالاخره واکسیناسیون کودکان یک قسمت کار است تا بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را بشکنیم، اما برای کودکانی که قرار است به مدرسه بروند، اصولی مانند تامین ماسک، شست‌وشوی مکرر دست‌ها در مدارس و فضاهایی که باید مشخص شود تا دانش‌آموزان با فاصله از هم باشند، باید لحاظ شود. مجموعا همه این عوامل را کنار هم بگذاریم تا بتوانیم این اقدام را انجام دهیم.

جان‌بابایی گفت: ضرورت دارد که مدارس به صورت منطقی و معقولانه بازگشایی شوند و به گونه‌ای پیش برویم که هم بچه ها بتوانند از مدارس استفاده کنند و هم باعث انتقال زنجیره بیماری نشوند.

دورکاری دیگر عاقلانه نیست

جان‌بابایی درباره لغو دورکاری در تهران با وجود نارنجی بودن این شهر گفت: خوشبختانه اکنون تهران روند رو به کاهشی دارد. به هر حال هم میزان بار سرپایی مراجعات و هم بستری و هم فوتی روند رو به کاهش است. فکر می‌کنم یک مولفه بحث باز شدن تمام ادارات و سازمان‌ها است. مولفه اصلی رعایت پروتکل‌هایی است که شاید هزاران بار گفته شده است. وقتی مردم به راحتی به رستوران می‌روند و غذا می‌خورند، اینکه بگوییم ادارات با نصف ظرفیت کار کنند، عاقلانه نیست.

ضرورت تزریق واکسن در کودکان

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین درباره ضرورت تزریق واکسن در کودکان گفت: اولویت اول واکسیناسیون افراد بالای ۱۲ سال است. نکته‌ای که وجود دارد، این است که طبق مطالعاتی که انجام دادیم و آمارهایی که داریم، واکسن هم میزان مرگ‌ومیر را به ویژه در سالمندان کاهش داده و هم میزان بستری افراد میانسال را کاهش داده است. در سالمندان به طور فاحشی بیش از ۲۰ درصد مرگ‌ومیرمان کاهش یافته است.

وی افزود: البته این آماری که ما داریم، از آنجایی که واکسیناسیون افراد سالمند را قبل از پیک پنجم داشتیم، به طوری است که اگر بخواهیم قضاوت صحیح‌تری کنیم باید مقداری زمان بگذرد. چون همچنان داریم روزی یک میلیون دوز واکسن تزریق می‌کنیم و اگر بخواهیم اثربخشی آن را ببینیم، باید زمان بگذرد.

جان‌بابایی گفت: بی شک آماری که داریم، از کل بستری‌هایی که در کشور است، مراجعین سرپایی به بیمارستان‌ها و میزان فوتی و بدحالی بیماران در بخش‌های ویژه واضحا با واکسیناسیونی که با سرعت انجام می‌شود و در حجم زیادی از افراد انجام شده، می‌تواند در کنار سایر مولفه‌ها خیال ما را راحت‌تر کند.
 

کد خبر 632966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار