سه فضانورد چینی روز شنبه برای اقامتی شش‌ماهه وارد مدول مرکزی ایستگاه فضایی «تیانگ‌گونگ» شدند تا به انجام تجربیات علمی و تکمیل ساخت ایستگاه بپردازند.

China

به گزارش همشهری آنلاین به نقل ساوث‌ چاینا مورنینگ پست سفینه «شنزو۱۳» سه فضانورد «ژائی ژیگانگ» ۵۵ ساله، «یه گوانگ‌فوی» ۴۱ ساله و خانم «وانگ یاپینگ» ۴۱ ساله به ایستگاه فضایی چین رساند.

سفینه فضایی شنزو ۱۳ در ساعت ۶.۵۶ صبح روز شنبه (به وقت محلی) حدود ۶.۵ ساعت پس از پرتاب از «مرکز پرتاب ماهواره جین‌کوان» در صحرای گُبی در شمال چین به ایستگاه مداری رسید.

شنزو ۱۳ در ورودی کناری مدول مرکزی «تیانهه» ایستگاه فضایی که رو به کره زمین است، پهلو گرفت که نسبت به پهلو گرفتن‌های قبلی سفینه‌های دیگر در این ایستگاه کار مشکل‌تری است، چرا که نیاز به تنظیم مداوم در رویکرد نهایی دارد.

ورودی‌های دیگر ایستگاه فضایی قبلا بوسیله سفینه‌ تیان‌ژو ۲ و سه سفینه باربری اشغال شده‌اند که در مجموع پیکره‌بندی T شکل ایستگاه را ایجاد کرده‌اند.

شنزو ۱۳ آخرین ماموریت عمده سازمان فضایی چین در سال جاری است. شش ماموریت دیگر که دوتای آنها سرنشین‌دار هستند برای سال آینده برنامه‌ریزی شده‌اند تا ساخت ایستگاه فضایی چین تکمیل شود و مدول‌های آزمایشگاهی ونتیان و منگتیان به آن اضافه شود.

ایستگاه فضایی چین برای حدود یک ماه پس از بازگشت فضانوردان ماموریت شنزو ۱۲ به کره زمین در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) بدون سرنشین بود.

این فضانوردان تازه‌وارد بخشی از درازمدت‌ترین ماموریت سرنشین‌دار چین خواهند بود- خدمه شنزو ۱۲ سه ماه را در فضا گذراندند.

این سه فضانورد علاوه انجام صدها آزمایش پزشکی هوافضایی و فیزیکی در طول دوره شش‌ماهه‌ اقامتشان در این ایستگاه دو یا سه راهپیمایی فضایی برای نصف بازوهای جدید رباتیک برای کمک به عملیات ساختمانی آینده ایستگاه را انجام خواهند داد.

کد خبر 632406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار