داده‌های شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد نخستین هفته مهرماه امسال در حالی سپری شد که به‌ لحاظ تعداد روزهای آلوده طی ۷ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

آلودگی هوا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، کیفیت هوای ‌پایتخت طی نخستین هفته ‌پاییز امسال ۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت که از میان آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» ۳ روز و «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» یک روز هوای پایتخت را آلوده کردند و کیفیت هوای تهران طی این ۳ روز در شرایط قابل قبول بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در حالی طی ۷ روز نخست مهر ماه سال جاری شهروندان تهرانی ۴ روز آلوده را ‌سپری کردند که در مدت مشابه سال گذشته حتی یک روز آلوده را تجربه نکرده بودند.

کیفیت هوای ‌پایتخت طی نخستین هفته مهر ماه سال گذشته ۷ روز در شرایط قابل قبول، در سال ۹۸ نیز ۵ روز در شرایط قابل قبول و ۲ روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. این در حالی است که هوای ‌پایتخت در مدت مشابه سال ۹۷ یک روز در محدوده ‌پاک و ۶ روز در محدوده قابل قبول بود.

براساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، ۴ روز آلوده طی نخستین هفته ‌پاییز امسال طی ۷ سال گذشته یعنی تا سال ۹۳ که هوای ‌پایتخت طی مدت مشابه ۳ روز در محدوده قابل قبول و ۴ روز در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته، بی‌سابقه بوده است.

هوای ‌پایتخت طی نخستین هفته ‌پاییز سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به‌ترتیب ۶، ۶ و ۵ روز در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

لازم به ذکر است که تعداد زیاد روزهای آلوده هوای تهران طی ۷ روز نخست ‌پاییز سال‌های ۹۳ و ماقبل در شرایطی بوده که قانون هوای ‌پاک هنوز تصویب و ابلاغ نشده بود.

قانون هوای ‌پاک با هدف اصلی کاهش آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن در ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ به تصویب مجلس رسید و از سوی حسن روحانی - رئیس‌جمهوری وقت - برای اجرا ابلاغ شد. این قانون در قالب ۳۴ ماده برای ۲۱ دستگاه اجرایی مختلف تکالیفی را تعیین کرد.

همچنین گفتنی است که در پی افزایش سرعت وزش باد و به تبع آن خیزش گردوغبار که از ساعات ظهر یکشنبه (۴ مهر) شهر تهران را در بر گرفت، استمرار جو حاوی گردوغبار طی روز دوشنبه (۵ مهر) نیز به غلظت بالای آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» با میانگین ۱۱۳ در هوای پایتخت منجر شد که بیشترین شاخصی بود که در سال جاری برای این آلاینده به ثبت رسیده است.

علت آلودگی هوا

آلودگی هوا امروزه به‌عنوان بزرگ‌ترین خطر زیست‌محیطی برای سلامت جوامع معرفی شده است. همچنین در یک تخمین کلی آلودگی هوا عامل سالانه بیش از ۷ میلیون مرگ زودرس در جهان است و آن را به‌عنوان چهارمین علت مهم مرگ زودرس در دنیا می‌شناسند.  

مهم‌ترین علت آلودگی هوا در ماه‌های سرد سال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است. بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی‌ها، خودروهای شخصی، اتوبوس‌ها و ... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودروهای دیزلی پررنگ‌ترین نقش را دارند.

ذرات معلق یکی از خطرناک‌ترین آلاینده‌های موجود در هوا هستند و می‌توانند بیماری‌های قلبی و ریوی را تشدید کنند و در مواجهه طولانی مدت سبب بروز حملات قلبی و ابتلا به آسم شوند.

ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون به‌عنوان مهمترین آلاینده هوا شناخته می‌شوند که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴.۱ میلیون مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، سکته، سرطان ریه، بیماری‌های ریوی و اختلالات تنفسی به این آلاینده نسبت داده شد.

توصیه برای روزهای آلوده

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران توصیه کرده است که در شرایطی که شاخص کیفیت هوا نارنجی رنگ و بیانگر هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است، بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، کودکان و زنان باردار از فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول (سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

کد خبر 629634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار