وزیر بهداشت با اشاره به سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور و اجرای طرح خانه به خانه برای واکسیناسیون جاماندگان گفت: با توجه به واکسیناسیون اکثریت مردم باید دستورالعمل‌های جدید تدوین شود مثلا برخی سیاست‌ها از جمله ترددهای شبانه، مسافرت‌های داخلی و خارجی با انجام واکسیناسیون دستخوش تغییر می‌شوند.

بهرام عین اللهی ـ وزیر بهداشت

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از وبدا، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دیدارِ سردار عراقی‌زاده رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح که با حضور سایر مسئولان بهداشت و سلامت نیروهای مسلح کشور و معاونین و مدیران وزارتخانه در سالن همایش حوزه وزارتی برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام اربعین گفت: متاسفانه به دلیل شیوع کرونا از فیض زیارت و حضور در خیل مشتاقان اباعبدالله الحسین (ع) محروم هستیم و امروز روحمان در راهپیمایی اربعین و جسممان اینجاست. امیدوارم این بلا به زودی از سر مردم رفع شود و همه بتوانند در تمام صحنه ها حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: آنچه اهمیت دارد رسالتی است که در این برهه تاریخی برعهده ما گذاشته شده است. تاریخ نمایانگر مجاهدت‌ها خواهد بود، همان‌طور که وقتی به دفاع مقدس برمی‌گردیم می‌بینیم که بسیاری از افراد وظایفشان را دلاورانه انجام دادند و ماندگار شدند. همان زمان هم مدافعین سلامت در جبهه‌های جنگ حماسه آفریدند و امروز نیز صحبت دلاوری‌ها و شجاعت‌های مدافعین سلامت در عرصه مبارزه با کرونا، در هر نقطه‌ای زبانزد است. به گفته سردار شهید قاسم سلیمانی، «بهترین فرصت‌ها در تهدیدها به وجود می‌آیند.» اکنون نیز مردم، کادر بهداشت و درمان را بهتر از قبل می‌شناسند و در این بحران، رشادت‌های آنان بروز و ظهور پیدا کرده است.

عین‌اللهی با بیان اینکه تبلیغات دشمن در جهت مایوس کردن مردم است، افزود: در واقع ما در بحران‌ها با ظرفیت‌های خود بیشتر آشنا می‌شویم و بحران‌ها ما را به نقاط قوتمان نزدیک می‌کند.

وزیر بهداشت با اشاره به پیک پنجم کرونا در کشور بیان کرد: در دو ماه اخیر با اوج شیوع کرونا مواجه بودیم و قریب به ۱۲۰ هزار نفر از هموطنان ما فوت کردند و خانواده‌های زیادی عزادار شدند؛ اکنون شرایط سختی را سپری می‌کنیم.

او گفت: شاید تا چند ماه قبل ناامیدی گسترده‌ای در کشور حاکم بود و تعداد زیادی از فضاهای مجازی و رسانه‌های معاند نیز سعی داشتند بر این ناامیدی دامن زده و نظام جمهوری اسلامی را ناکارآمد جلوه دهند، اما در اوج ناامیدی، خداوند درهای رحمت خود را به رویمان گشود و اکنون واردات واکسن به حدی رسیده که هیچ کمبودی وجود نداشته و اکنون باید برای تزریقات سریع این واکسن‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

عین‌اللهی توضیح داد: این موفقیت یک توفیق ملی است؛ در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی هر باری که مردم خودشان به صحنه آمدند، آن حرکت موفقیت‌آمیز بوده است و نمونه آن دفاع مقدس بود که خود مردم باعث پیروزی کشورمان شدند. در مبحث واکسیناسیون نیز نیروهای انقلابی، نظامی انتظامی، بسیج و... همگی وارد میدان شدند و کمک کردند. 

میزان تزریق واکسن به ۸ میلیون دوز در هفته رسید

وزیر بهداشت افزود: در هفته گذشته میزان تزریق واکسن به ۸ میلیون دوز در هفته رسید که تقریبا رکورد خوبی بود. هیچ یک از کشورهای اروپایی به این رکورد نرسیده بودند و کشور آلمان به ۶ میلیون دوز هفتگی رسیده بود. البته هنوز هم از تمام ظرفیت‌هایمان بهره نبرده‌ایم و احتمال می‌رود در این هفته یا هفته آینده رکورد تزریق واکسن باز هم شکسته شود و این نشان‌دهنده ظرفیت‌های درونی است که ما داریم و باید از آنها استفاده کنیم.

با انجام واکسیناسیون قرنطینه هوشمند عملی می‌شود

او در بخش دیگری از سخنانش درخصوص قرنطینه هوشمند گفت: به طورکلی باید روش‌ها را روزآمد کنیم. با انجام واکسیناسیون بسیاری از محدودیت‌ها تغییر کرده و قرنطینه هوشمند عملی می‌شود و مردم می‌توانند هر اقدامی را به شرط تزریق واکسن انجام دهند. بنابراین با توجه به واکسیناسیون اکثریت مردم، باید دستورالعمل‌های جدید تدوین شود. مثلا برخی سیاست‌ها از جمله ترددهای شبانه، مسافرت‌های داخلی و خارجی با انجام واکسیناسیون دستخوش تغییر می‌شوند.

امیدواریم در آینده واکسن خارجی وارد نکنیم

وزیر بهداشت با تاکید بر به‌روز کردن روش‌های درمانی نیز گفت: باید یک کمیته علمی زیر نظر معاون درمان وزارت بهداشت تشکیل شود و دستورالعمل‌های درمانی نیز به‌روز شود.

عین‌اللهی ضمن قدردانی از فعالیت‌های وزارت دفاع برای تامین برخی تجهیزات و تولید واکسن فخرا بیان کرد: امیدواریم تولید داخل به نتایج خوبی رسیده و در آینده‌ای نزدیک به تولید انبوه برسیم تا در آینده واکسن خارجی وارد نکرده و پس از عبور از مرحله بحران و کمک گرفتن از واکسن‌های خارجی، برای دوزهای یادآور بر تولید داخل تکیه کنیم.

او اظهار کرد: تفاوتی که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها دارد، این است که آنها صرفا نظامی هستند، اما نیروهای مسلح ما مردمی بوده و در تمامی صحنه‌ها و در تمام بحران‌ها در کنار مردم هستند. دوستان بسیج نیز همیشه در صحنه‌ها حاضر بودند و کمک کردند. طرح شهید سلیمانی نیز طرح بسیار خوبی بود و در جهت بیماریابی و واکسیناسیون بسیار موثر عمل کرد.

اجرای طرح خانه به خانه برای لکه‌گیری واکسیناسیون

وزیر بهداشت گفت: درصدد هستیم طرح خانه به خانه را برای لکه‌گیری واکسیناسیون انجام دهیم. زیرا مهم‌ترین مساله در کنترل کرونا، انجام واکسیناسیون است که باید به نحو احسن انجام شود.
 
عین‌اللهی ضمن تاکید بر مقدم شمردن حوزه بهداشت بر درمان، یادآور شد: یکی از مواردی که روی آن تاکید داریم حوزه بهداشت و توسعه و تقویت خانه‌های بهداشت در کشور است و نیروهای مسلح در این زمینه می‌توانند کمک کنند. البته در برخی نواحی کشور و نقاط محروم و مرزی، نیروهای مسلح در حوزه بهداشت و درمان بسیار کمک می‌کنند. وزارت بهداشت و نیروهای مسلح یک وظیفه واحد دارند و آن هم محرومیت‌زدایی در کشور است که باید در این زمینه با به کار گرفتن تمام قوا، نیرو و توانمان به صورت جهادی تلاش کنیم.
 

کد خبر 627693

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha