فرانسه روز جمعه در اعتراض به قرارداد جدید استرالیا با آمریکا و بریتانیا برای انتقال فناوری زیردریایی‌های هسته‌ای و لغو قرارداد دفاعی استرالیا با فرانسه برای ساخت زیردریایی سفیرانش در این دو کشور را احضار کرد.

MACRON

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وب‌سایت «هیل» ژان- ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای در جمعه بعدازظهر در این باره گفت این تصمیم بوسیله رئیس‌جمهور امانوئل مکرون گرفته شده است.

لودریان در بیانیه‌ای در این باره گفت: «لغو برنامه زیردریایی‌های کلاس تهاجمی که از سال ۲۰۱۶ میان فرانسه و استرالیا در جریان بود و اعلام همکاری جدید با ایالات متحده برای شروع بررسی همکاری آینده درباره زیردریایی با موتور هسته‌ای رفتاری غیرقابل‌قبول میان متحدان و همکاران است که پیامدهای مستقیمی بر دیدگاه ما از اتحادها، همکاری‌ها و اهمیت منطقه هندواقیانوسیه برای اروپا دارد.»

فرانسه یک قرارداد دفاعی ۶۶ میلیارد دلاری با استرالیا را برای ساخت زیردریایی‌ برای این کشور داشته است. توافق جدید میان استرالیا با آمریکا و بریتانیا با نام AUKUS برای تحویل زیردریایی‌های با موتور هسته‌ای با لغو این قرارداد و از دست رفتن فرصتی پرمنفعت برای فرانسه همراه شده است.

فرانسه همچنین در اعتراض به این توافق جدید نمایشگاهی را که قرار بود درباره کمک تاریخی نیروی دریایی فرانسه به نیروهای آمریکایی در جنگ استقلال آمریکا برگزار شود، لغو کرد.

وزیر خارجه فرانسه قبلا جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین مقایسه کرده و تصمیمات یک‌جانبه دولت پیشین آمریکا را یادآور شده بود.

مقامات دولت بایدن می‌گویند که قبل از اعلام توافق جدید بوسیله رئیس‌جمهور آمریکا به دولت فرانسه اطلاع داده بودند، اما ظاهرا این اطلاع تنها چند ساعت پیش از اعلام آن انجام شده بود.

کد خبر 627280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار