رییس انستیتو پاستور ایران گفت: اگر وزارت بهداشت تصمیم به تزریق واکسن به کودکان داشته باشد، می‌تواند از این واکسن استفاده کند. این واکسن یکی از قابل دسترس‌ترین و مطمئن‌ترین واکسن‌های موجود است که می‌توان به کودکان تزریق کرد.

واکسن کرونا ـ کودکان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، واکسن کرونای مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران در کوبا به عنوان «سوبرانا۲» و در ایران به عنوان «پاستوکووک» نام‌گذاری شده است.

دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران گفت: پاستوکووک یکی از واکسن‌های ایمن و در دسترس برای تزریق به کودکان است.

وی ادامه داد: با توجه به‌ گسترش قابل توجه دسترسی ایرانیان به واکسن کرونا در روزهای اخیر، قطعا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه تزریق واکسن کرونا به کودکان را نیز اعلام می‌کند.

رییس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: تاکنون کودکان در اولویت‌های سنی تزریق واکسن کرونا قرار نداشتند و در هفته‌های آینده در این ‌مورد تصمیم‌گیری می‌شود.

مجوز مصرف اضطراری سوبرانا۲ در کوبا اخذ شد 

بیگلری اظهار کرد: مطالعه واکسن سوبرانا ۲ در کوبا روی کودکان انجام و مجوز مصرف اضطراری این واکسن هم دریافت شده است.

وی تاکید کرد: اگر وزارت بهداشت تصمیم به تزریق واکسن به کودکان داشته باشد، می‌تواند از این واکسن استفاده کند. این واکسن یکی از قابل دسترس‌ترین و مطمئن‌ترین واکسن‌های موجود است که می‌توان به کودکان تزریق کرد.

رییس انستیتو پاستور ایران همچنین گفت: نتیجه مطالعات نشان داد که این واکسن در بزرگسالان باید همراه با دوز یادآور تزریق شود، اما در کودکان دوز سوم نیازی نیست و ۲ دوز برای رسیدن به ایمنی مطلوب کافی است.

بیگلری یادآور شد: با توجه به اینکه کارآزمایی بالینی این واکسن در کوبا انجام شده است، می‌توان با تایید سازمان غذا و دارو این واکسن را به کودکان ایران هم تزریق کرد.

گفتنی است، سخنگوی سازمان غذا و دارو روز دوشنبه ۱۵ شهریور در توئیتی از صدور مجوز واکسن کوبایی «سوبرانا۰۲» (Soberana۰۲) برای مصرف اضطراری گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال در این کشور خبر داد.

کیانوش جهانپور در این توییت نوشت: واکسن Soberana۰۲ که در ایران با نام پاستوکووک تولید می‌شود در کوبا برای گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال نیز مجوز مصرف اضطراری دریافت کرد.

مطالعه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا از ششم اردیبهشت در ۸ شهر و با حضور ۲۴ هزار داوطلب آغاز شد. در شهرهای بابل، ساری، اصفهان، کرمان، بندرعباس و همدان داوطلبان مطالعه تحت مداخله دو دوز این واکسن قرار گرفتند و در شهرهای یزد و زنجان، علاوه بر دو دوز، یک دوز یادآور (سوبرانا پلاس) نیز به داوطلبان تزریق شد.
 

کد خبر 625503

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها