زندگی کاری یک پزشک، سرشار از چالش‌ها و استرس‌هاست و تحولاتی که اخیرا در سیستم سلامت کشور رخ داده است، ممکن است این فشارها و نگرانی‌ها را افزایش دهد. اجباری شدن نسخه الکترونیک، یکی از همین تحولات است.

image-20210901113051-1.png

اگرچه الکترونیکی شدن نسخه‌ها گامی موثر در راستای به‌روزتر شدن سیستم سلامت، کاهش خطاهای انسانی و افزایش سرعت نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی است؛ اما متاسفانه مشکلات زیرساختی مانند کُندی و زمان‌بَر بودن فرآیند، پیچیدگی رابط کاربری و ناسازگاری پلتفرم‌های نسخه‌نویسی دولتی روی موبایل، زمان و انرژی پزشکان را به هدر می‌دهد. هدف سامانه «دکتر نکست»، رفع این دغدغه‌ها و برآورده کردن نیاز پزشکان به یک پلتفرم سریع، کارآمد و مناسبِ نسخه‌نویسی است.

دکترنکست، با سود جستن از فناوری‌های هوشمند علاوه بر رفع مشکلاتِ پلتفرم‌های دولتی، امکانات پیشرفته و بی‌نظیری را به پزشکان ارئه می‌دهد. به عنوان مثال، دشواری‌ تایپ نام داروها و دستور آن‌ها یکی از معایب نسخه‌نویسی الکترونیک است. هر قلم دارو در نسخه‌نویسی صحیح باید پنج عامل داشته باشد: نام دارو، شکل دارویی، تعداد، دوز و نحوه مصرف. تایپ کردن چنین اطلاعاتی در فیلدهای مربوطه می‌تواند وقت‌گیر و مشکل باشد. ویژگی «ثبت شفاهی نسخه»، یک نوآوری از دکتر نکست است که جهت رفع این مشکل طراحی شده است.

این ویژگی «فرمان صوتی» نام دارد و در واقع یک فناوری دقیق و هوشمند تبدیل صدا به متن است که مخصوص تشخیص لغات تخصصی پزشکی و دارویی طراحی شده است. فناوری دوزبانه‌ی (فارسی و انگلیسی) این موتور، نام دارو (به هر دو صورت ژنریک و برند) و دستور آن را تشخیص می‌دهد و نسخه شفاهی گفته شده توسط پزشک را به سازمان‌های بیمه ارسال می‌کند. بدین‌ترتیب، دکترنکست با ارائه یک راه‌حل نوآورانه، این امکان را برای پزشکان فراهم می‌کند که به صورت شفاهی و بدون نیاز به تایپ کردن، نسخه الکترونیک ثبت کنند.

با این اوصاف، در حالی که سامانه‌های دولتی حتی از ارائه رابط کاربری مناسب روی موبایل ناتوان هستند، دکترنکست با ارائه راهکارهای خلاقانه و فناوری‌های جذاب، برای رفع دغدغه‌ها و چالش‌های کاری پزشکان تلاش می‌کند.

کد خبر 624058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار