یک متخصص ایمونولوژی بالینی با تاکید بر اینکه ابتلا به عفونت‌ها حتی پس از تزریق واکسن وجود دارد، درباره دلایل لزوم تزریق واکسن توضیح داد.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر امیرحسین زرنانی متخصص ایمونولوژی بالینی درباره تفاوت ایمنی‌زایی پس از تزریق واکسن کرونا و ایمنی‌زایی پس از ابتلا به بیماری، گفت: با نگاه به برنامه‌های واکسیناسیون کشوری می‌بینیم که هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کند و حتی در جوامعی که مثلا واکسیناسیون سرخجه و فلج اطفال انجام شده، هنوز شاهد مواردی از سرخجه و فلج اطفال هستیم. این موضوع در مورد واکسن آنفلوآنزا هم که سالانه تزریق می‌شود، وجود دارد. بنابراین مواردی از ابتلای مجدد به بیماری که علیه آن واکسینه شدیم، وجود دارد.

او ادامه داد: ولی یادمان باشد مثلا کسانی که به آبله مبتلا شدند، در برابر آن ایمن شدند ولی این افراد زخم‌های ماندگار برای تمام عمر داشتند. یا افرادی که به آبله مبتلا شدند و بهبود یافتند، بینایی خود را از دست دادند. افرادی که به فلج اطفال مبتلا شدند و بهبود یافتند، توانمندی حرکتی خود را از دست دادند و... بنابراین؛ اولین نکته در مورد مزایای واکسن این است که واکسن به صورت ایمن و بدون عارضه جانبی می‌تواند پاسخ ایمنی و حفاظتی در برخورد مجدد با آن میکروارگانیسم ایجاد کند.

وی با بیان اینکه ویروس‌ها هم به صورت طبیعی می‌توانند این ایمنی را ایجاد کنند، اظهار کرد: اما عوارض آن از نظر اجتماعی، اقتصادی و فردی بسیار گران است. قیمت یک دوز واکسن حدود ۲.۵ تا ۵ دلار است ولی در موارد بستری و درمان بیمارستانی قیمت هر روز بستری در ICU میلیون‌ها تومان است. 

زرنانی افزود: واکسن از بروز موارد جدی و بیمارستانی شدن افراد جلوگیری می‌کند. بدن افراد مختلف با توجه به ژنتیک‌های مختلف پاسخ متفاوتی نسبت به عفونت طبیعی ایجاد می‌کند. درحالی که با تزریق واکسن پاسخ همگن ایجاد می‌شود و قسمت عمده جامعه را ایمن می‌کند. بر اساس شواهد افرادی که واکسن می‌زنند، می‌توانند تا ۹۵ درصد حفاظت داشته باشند اما افرادی که به صورت طبیعی به عفونت مبتلا می‌شوند، تا حدود ۸۲ درصد ایمن می‌شوند و از طرف دیگر ماندگاری پاسخ‌های واکسن بالاتر از ماندگاری پاسخ‌های حاصل از ایمنی طبیعی است.

وی تاکید کرد: یادمان باشد در برنامه واکسیناسیون حداقل از ۲ دوز واکسن استفاده می‌کنیم و در مورد برخی واکسن‌ها ۳ دوز استفاده می‌کنیم. از طرفی فورمولاسیونی در واکسن وجود دارد که پاسخ‌های ایمنی را به صورت آرام و طولانی مدت تحریک می‌کند. درنتیجه پاسخ‌های ایجادشده طولانی و ماندگار است و مهم‌ترین نکته این است که افرادی که واکسن می‌زنند، نسبت به واریانت‌های جدید جهش یافته نسبت به کسانی که عفونت طبیعی دارند، بیشتر مقاوم می‌شوند.

این  متخصص ایمونولوژی بالینی گفت: در آخرین مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شده است، بر قسمتی از ویروس که مسئول اتصال به گیرنده‌های سطح سلولی در بدن است، ۳۸۰۰ نوع موتاسیون مختلف به صورت آزمایشگاهی ایجاد کردند و بعد سرُم افرادی که واکسینه شده بودند را با سرُم افرادی که به صورت طبیعی به بیماری مبتلا شده بودند را در آزمایشگاه بررسی کردند و جالب بود که سرم افراد واکسینه‌شده با تفاوت بسیار زیاد قادر بود این واریانت‌ها و تغییرات آزمایشگاهی را بشناسد.

دکتر زرنانی گفت: ما در عفونت طبیعی به کل ویروس مبتلا می‌شویم. درحالی که در واکسیناسیون، سیستم ایمنی هدایت می‌شود تا برای پاسخ به بخش خاصی عمل کند.

کد خبر 622785

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha