یک کارشناس روانشناسی گفت: زوجین برای حل اختلاف و داشتن رابطه سالم، باید سبک تفکر خود را در مورد عادی بودن وجود تعارض در زندگی تغییر دهند.

زن و شوهر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، سبحان احمدی با بیان اینکه بروز اختلاف و تفاوت بین زوجین، امری کاملاً عادی و طبیعی است، افزود: موضوع مهم این است که زن و شوهر نسبت به حل این اختلافات اشراف داشته باشند و بتوانند اختلاف یا سوءتفاهمات خود را به گونه‌ای منطقی و مسالمت‌آمیز حل کنند.

وی تصریح کرد: گوش دادن فعال به سخنان همسر، سعی در درک و پذیرش احساسات او و استفاده از راهکارهای کاهش ناراحتی‌ها مانند شوخی و مزاح، عوض کردن موضوع بحث، قدم زدن و تفریح و…، می‌تواند در حل اختلاف مؤثر باشد.

احمدی با اشاره به اینکه دختر و پسر آماده ازدواج باید در به کار بردن این روش‌ها توانمند باشند، اضافه کرد: بزرگ کردن تعارض و اغراق آمیز نشان دادن آن، مانع از حل تعارض سازنده است. زوجین باید سعی کنند سبک تفکر خود را عوض کنند و به این نکته توجه داشته باشند که هر فردی در زندگی شغلی و شخصی خود در رابطه با اطرافیان دچار تعارض می‌شود.

این کارشناس روانشناسی ادامه داد: در برخی موارد ممکن است تعارض به سمت یک رابطه مخرب پیش برود، افرادی که مدام به دنبال رقابت ناسالم هستند و تحت هر شرایطی می‌خواهند برنده باشند، تعارض را به سمت یک رابطه مخرب می‌برند.

وی افزود: اگر یکی از زوجین نسبت به تعارض پیش فرض‌های منفی داشته باشد نمی‌تواند روابط خود را به درستی مدیریت کند. به عنوان مثال کسی که این باور را دارد که تعارض داشتن در یک رابطه خیلی بد است و یا اینکه وجود تعارض یعنی طرف مقابل به من علاقه‌ای ندارد، به دنبال یادگیری مهارت حل تعارض نمی‌رود و وجود هر مشکلی منجر به تخریب بیشتر روابطش می‌شود.

احمدی گفت: زمانی که زوجین پس از بروز یک تعارض، ارتباط با یکدیگر را کم می‌کنند، فرصت گفتگو و ترمیم رابطه را از خود و طرف مقابل سلب می‌کنند و به تنش دامن می‌زنند، در حالی که حفظ روابط و گفتگو درباره تعارض به حل اختلافات کمک شایانی خواهد کرد.

این کارشناس روانشناس اظهار کرد: تعریف دقیق و عملیاتی مسائلی که منجر به تعارض بین زوجین می‌شود از دیگر راهکارهای حل اختلاف بین زن و شوهر است، گاهی طرفین نمی‌دانند به دنبال چه چیزی هستند و همین امر مشکل را دو چندان می‌کند.

وی با بیان اینکه موضع گیری شدید و پافشاری بر روی یک موضوع، رابطه بین زوجین را پرتنش می‌کند، یادآور شد: بعضی ویژگی‌های شخصیتی باعث می‌شود افراد نه تنها تعارض خود را حل کنند بلکه روابط پرتنش‌تری را نیز تجربه کنند، موضع‌گیری‌های شدید و پافشاری بر روی حرف خود در اکثر موارد منجر به اختلافات گسترده‌تر می‌شود.

کد خبر 621282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فرزاد IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  5 1
  طبق دستورات کلام الله : --اگر مرد نمی تواند نفقه ( خرجی ) بپردازد مزد( مهر - جزا _ اجر ) زن را پرداخت ننموده و گناه کار می باشد و عقد قرار داد باطل می گردد.
 • فرزاد IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
  2 2
  اگر دختر و یا پسر شرایط بستن قرار داد عقد نکاح را ندارند و یا داری تجهیزا ت ( - جهاز - امکانات کافی- پوشاک - مسکن - خوراک - حمل و نقل - ...) نمی باشند نباید اقدام به بستن عقد قرار داد بنمایند.تا وقتی که به شرایط احراز بستن عقد قرار داد برسند.در غیر اینصورت کار بسیار خطر ناکی ممکن است وقوع پیدا بنماید.و در کلام الله هم نوشته : و ( اقضو ا ابصار کم ....) چشم ها را فرو بیندازید....( و احفظو ا فروج هم ) تا از حالت سلامتی به ناقصی و معلولیت ( جسمی و یا ذهنی ) نروید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار