مطالعات نشان می‌دهد افراد مبتلا به سکته مغزی که روزانه ۳۰ دقیقه پیاده‌روی می‌کنند ممکن است ۵۴ درصد کمتر در معرض مرگ زودرس قرار بگیرند.

پیاده‌روی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که حداقل سه تا چهار ساعت در هفته پیاده‌روی یا باغبانی می‌کنند، یا حداقل دو تا سه ساعت در هفته دوچرخه‌سواری می‌کنند، پس از سکته مغزی ممکن است ۵۴ درصد کمتر در معرض مرگ زودرس به هر دلیلی باشند.

نتایج این مطالعه بیشترین فایده را برای بازماندگان سکته مغزی جوان نشان داد. وقتی افراد زیر ۷۵ سال حداقل این میزان ورزش را می‌کردند، خطر مرگ زودرسشان ۸۰ درصد کمتر بود.

راد جوندی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالگری کانادا، در این باره می‌گوید: «درک بهتر نقش فعالیت بدنی در سلامت افرادی که از سکته مغزی جان سالم به در می‌برند، برای طراحی درمان‌های ورزشی بهتر و کمپین‌های بهداشت عمومی مورد نیاز است تا بتوانیم به این افراد کمک کنیم تا عمر بیشتری داشته باشند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «نتایج ما هیجان‌انگیز است، زیرا فقط سه تا چهار ساعت پیاده‌روی در هفته با کاهش شدید مرگ و میر همراه بود، و این ممکن است برای بسیاری از افراد دچار سکته مغزی قبلی قابل دستیابی باشد. همچنین ما دریافتیم که افراد با پیاده‌روی ۶ تا ۷ ساعت در هفته به مزایای بیشتری نیز دست یافته‌اند.»

در این مطالعه ۸۹۵ نفر با میانگین سنی ۷۲ سال که قبلاً سکته کرده بودند و ۹۷هزار و ۸۰۵ نفر با میانگین سنی ۶۳ سال که هرگز سکته نکرده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

میانگین فعالیت بدنی هفتگی از طریق سوالات مربوط به فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن، باغبانی، تمرینات با وزنه، دوچرخه‌سواری و شنا مورد ارزیابی قرار گرفت.

محققان به طور متوسط حدود چهار سال و نیم شرکت‌کنندگان را زیر نظر گرفتند. پس از محاسبه عوامل دیگری که می‌توانند بر خطر مرگ مانند سن و سیگار کشیدن تأثیر بگذارند، محققان دریافتند که ۲۵ درصد از افرادی که سکته مغزی قبلی داشته‌اند به هر علتی جان خود را از دست دادند در حالی که در افرادی که هرگز سکته نکرده بودند این رقم ۶ درصد بود.

در گروه سکته مغزی، ۱۵ درصد از افرادی که حداقل معادل سه تا چهار ساعت پیاده‌روی در هفته داشتند در طول این دوره، جان خود را از دست دادند در حالی که ۳۳ درصد از کسانی که حداقل این مقدار ورزش نمی‌کردند فوت کرده بودند.

به گفته جوندی: «نتایج ما نشان می‌دهد که حداقل مقدار فعالیت بدنی ممکن است باعث کاهش مرگ و میر درازمدت از هر گونه علت در بازماندگان سکته مغزی شود. این افراد می‌تواند بیشترین مزایای سلامتی را تنها با ۳۰ دقیقه پیاده‌روی به دست آورند.»

کد خبر 620958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار