عضو کمیته ملی واکسن کرونا درباره آخرین وضعیت رمدسیویر در مراکز درمانی گفت: رمدیسیویر باعث افزایش عمر یا کاهش مرگ و میر نمی‌شود و فقط طول مدت بیماری را کاهش می‌دهد. به همین دلیل این دارو از پروتکل درمانی خارج نمی‌شود.

دارویرمدیسیویر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از برنا، دکتر مصطفی قانعی عضو کمیته ملی واکسن کرونا درباره آخرین بررسی‌های برای داروها تجویزی برای مبتلایان به کرونا گفت: موضوع داروهای کرونا در کمیته علمی مورد بحث قرار گرفته است. بر اساس نظر قطعی کمیته علمی تمامی اعضا، داروی فاویپیراویر هیچ تاثیری بر درمان کرونا ندارد و باید از ورود آن به پروتکل  درمان جلوگیری کرد.

او افزود: باید بیمه داروی فاویپیراویر حذف شود و از حمایت‌های دولتی خارجی شده و هیچ فردی حق تجویز آن برای درمان کرونا را نداشته باشد. داروی فاویپیراویر به جز عوارض برای بیماران کرونایی تاثیر دیگری ندارد.

قانعی درباره تاثیر رمدسیویر تاکید کرد: میزان مصرف این دارو بیش از میزان ارائه‌شده در پروتکل است. به دلیل اینکه راهنمای مناسب نداشته تمامی بیماران هم اکنون رمدسیویر دریافت کنند. در حالی که تمامی بیماران نیازی به این دارو ندارند. با این تفاسیر دلیلی ندارد تا کسی که به کرونا مبتلا شد، برایش رمدسیویر تجویز کرد.

او ادامه داد: برای مثال تمایل به خریداری و مصرف داروی رمدسیویر و  رفت و آمد در خیابان و رفتن به بیمارستان باعث می‌شود تا افراد دیگری هم آلوده شوند. آنچه امروز در زمینه رمدسیویر مشاهده می‌شود باید مدیریت شود تا در حد نیاز مصرف شود.

این عضو کمیته ستاد مقابله با کرونا درباره آخرین وضعیت رمدسیویر در مراکز درمانی ادامه داد: رمدیسیویر باعث افزایش عمر یا کاهش مرگ و میر نمی‌شود و طول مدت بیماری را کاهش می‌دهد. این دارو از پروتکل خارج نمی‌شود اما نباید بر روی مصرف این دارو به این حد تاکید کرد.

او بیان کرد: سایر داروهای موثر اکسیژن، داروهای کورتیکواستروئید به عنوان ضد التهاب و ضد انعقاد تاثیرگذار هستند.

این عضو کمیته ملی واکسن کرونا درباره دیگر داروهای تجویزی شایع در صورت ابتلا به کرونا افزود: پزشکان برای سرکوب کردن سرفه و برای تب و لرز از داروهای تسکینی استفاده کنند.

کد خبر 619919

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha