رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام‌رضا(ع) مشهد گفت: الان بیمارستان‌ها جا ندارند و شرایط بدتر از این هم خواهد شد. هفته‌ آینده آمارها بالاتر از این می‌رود و دیگر تخت‌های بیمارستانی و تیم درمان جوابگوی این حجم از بیمار نخواهد بود.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایلنا، دکتر علیرضا صداقت رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام‌رضا(ع) مشهد با اشاره به اینکه اکنون بدترین شرایط را در بخش بستری، مراقبت ویژه و فوتی‌ها از زمان شروع کرونا داریم، بیان کرد: بدتر از همه اینکه ما یک سیر بالارونده داریم که همین یک فاجعه است که به حداکثر شدت ابتلا، بدحالی و فوت خواهیم رسید. همچنان آمارها رو به فزونی خواهد بود و اگر شرایط همین‌طور بماند و ما اقدامی برای کنترل آن نکنیم، آمار مبتلایان و فوتی‌ها خیلی بیشتر خواهد شد.

صداقت افزود: در این شرایط اگر به بیمارستان‌های سطح شهر مراجعه کنید، نیازی به جستجو و کار ژورنالیستی نیست تا متوجه شرایط شوید، بلکه یک مراجعه‌کننده‌ معمولی هم باشید، التهاب موجود در آن بیمارستان را متوجه می‌شوید که نسبت به گذشته ازدحام بیشتر شده است و همین‌طور مراجعه بیماران هم رو به فزونی است و اینها شرایط بدی را رقم زده است.

رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی؛ لجبازی با کادر درمان

رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام‌رضا(ع) بیان کرد: چند نکته در این غم‌نامه است که باید به آن توجه کرد، اول اینکه ما داریم افراد زیادی از همشهری‌های خود را به دلیل این اپیدمی از دست می‌دهیم یا با شرایط بد در بیمارستان بستری می‌شوند و هم اینکه ماه‌ها است که کرونا زندگی و مسائل اقتصادی آنها را تحت‌الشعاع قرار داده و این یک حقیقت وحشتناک است.

صداقت ادامه داد: موضوع دیگر عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط همشهریان عزیز ما است که ابتلا و این شرایط غمناک را تداوم می‌بخشد. اگر یک سیل اتفاق بیفتد و حتی ما سیل‌بند هم نبسته باشیم و باعث خسارت‌های زیادی شده باشد، تمام می‌شود، اما وقتی می‌دانیم سیلی از بیماری‌های عفونی در سطح شهر داریم و تنها راه عدم انتقال آن در رعایت برخی اصول است، باید به آن توجه کنیم که متاسفانه در مقام عمل ساده‌انگاری اتفاق می‌افتد.

وی افزود: گاهی فکر می‌کنم شاید یک لجبازی در کار است. وقتی در خیابان راه می‌روم و برخی را می بینم که بدون رعایت پروتکل‌ها تردد می‌کنند، به عنوان عضوی از کادر درمان حس دهن‌کجی به من دست می‌دهد.

صداقت گفت: در این شرایط به جای آنکه رستوران‌ها و تالارها کمتر سرویس دهند، در حال اجرای برنامه‌های مهمانی هستند و مساجد هم در حال برگزاری مراسم ترحیم هستند. برای هر کدام از این‌ها من یک مصداق دارم. همین الان بیماری که در آی‌سی‌یو با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند، پسر جوانی است که در مراسم دایی خود که او هم به دلیل کرونا فوت شده، کرونا گرفته و آن چند نفر دیگر هم که آنجا حضور داشتند به کرونا مبتلا شدند و ما تقریبا در حال از دست دادن این پسر جوان هستیم.

وی افزود: خیلی از افراد فکر می‌کنند وقتی در مورد خطر ابتلا در مهمانی صحبت می‌کنیم، منظور جمعیت زیاد در باغ و تالارها است، در حالی که دورهمی‌های کوچک هم تاثیرگذار است. فردی مراسم مهمانی به مناسبت تولد برگزار کرده بود که حدود ۱۵ یا ۱۶ نفر به ویروس مبتلا شدند. الان سه چهار نفر از آنها در آی‌سی‌یو هستند و ۲ نفرشان را هم از دست دادیم.

هفته‌ آینده آمارها بالاتر از این می‌رود

رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام‌رضا(ع) در مورد کلیپ منتشرشده از جلوی در بیمارستان امام رضا که عده‌ای پشت در روی چمن دراز کشیدند که بعد گفته شد همراهان بیماران هستند، گفت: درست است که ما جا نداریم و شرایط خیلی استاندارد نیست، اما شرایط خیلی نزدیک به همین است و چیزی نمانده که همین شرایط را داشته باشیم.

وی ادامه داد: شرایط فعلی نزدیک به این شرایط است. چراکه چنین بیماری جزو بیماری‌هایی نیست که روی درمان تمرکز و سرمایه‌گذاری کنیم. بلکه در سطح پیشگیری باید برنامه‌ریزی کنیم.

صداقت افزود: در بیمارستان‌هایی که به صورت اختصاصی‌تر بیمار کرونایی پذیرش می‌کنند، واقعا دیگر جا نیست. این موضوع دیگر نیاز به کتمان ندارد. چون این بیماری را باید در سطح پیشگیری جلوگیری کرد. الان بیمارستان‌ها جا ندارند و شرایط بدتر از این خواهد شد. هفته‌ آینده آمارها بالاتر از این می‌رود و دیگر تخت‌های بیمارستانی و تیم درمان جوابگوی این حجم از بیمار نخواهد بود.

لزوم جلوگیری از برگزاری مراسم‌ محرم در مشهد

رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونا بیمارستان امام‌رضا(ع) با اشاره به نزدیکی مراسم‌های ماه محرم و بازگشایی مدارس گفت: تا بازگشایی مدارس زمان بیشتری مانده و حتما در این زمان باقی مانده باید در رابطه با بازگشایی کارشناسی‌ها انجام شود، اما مراسم عزاداری نزدیک‌تر است و حتی ما از طرف دانشگاه علوم پزشکی و کمیته علمی به استاندار درخواست دادیم تا به طور جدی‌تر مانع برگزاری مراسم‌ها شود، چون دفعات قبل هم تجربه این را داشتیم که یک سری از مجوزها را صادر می‌کردند که بعد از صدور مجوز کنترل آن سخت می‌شود. باید به طور کامل جلوی صدور مجوزها گرفته شود.

صداقت افزود: تجمعاتی که در عید غدیر و قربان داشتیم، صدایش در خواهد آمد و باید منتظر تلفات ناشی از این تجمعات باشیم. هنوز به پیک این موج نرسیدیم، حتما باید جلوی تجمعات معمولی هم گرفته شود.

وی گفت: حتی اگر به دلایلی از برگزاری مراسم‌ عزاداری جلوگیری نشود، باید خودمان به این مسائل فکر کنیم که آیا واقعا امام حسین(ع) راضی است مسلمانی با حضور در مراسم عزاداری جان خود و دیگران را به خطر اندازد؟ آنهایی که متشرع‌تر از من هستند باید جواب دهند. چون تجمع حتی در فضای باز هم خطرناک است.

صداقت ادامه داد: درست است که گرامیداشت محرم و صفر با ما ایرانی‌ها عجین است، ولی قطعا اگر پیروان امام حسین(ع) و شیعیان در دنیا کم شوند، ضررش بیشتر خواهد بود، ما باید مقداری منطقی‌تر حتی با دید مذهبی به مسائل بپردازیم. ممکن است مسئولان این مراسم‌ها را ممنوع کنند، اما افراد مذهبی خاصی هستند که در خانه‌های خود این مراسم را برگزار می‌کنند. خانه‌های کوچک با تعداد زیاد افراد که شرایط به شکلی می‌شود که چند فوتی از این جمع‌ها خواهیم داشت.

وی افزود: در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه هم بحث همین است، البته باید ببینیم که روند واکسیناسیون در آن زمان به چه صورت می‌شود، سیاست‌های کشور آن زمان چگونه است، ولی قطعا با این میزان واکسیناسیون که انجام شده، بازگشایی کار بسیار خطرناکی است.

کد خبر 619345

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha