هنگام داشتن حالت تهوع خوراکی‌هایی هستند که می‌توانید بخورید تا به داشتن احساس بهتر و تسکین ناراحتی معده شما کمک کند.

دتاکس لیمو زنجبیل - تغذیه

به گزارش همشهری آنلاین، هنگامی که حالت تهوع دارید احتمالا آخرین چیزی که شما می‌خواهید به آن فکر کنید نوشیدن و خوردن است. با این حال، شما به منظور حفظ سلامتی و دریافت بهبودی از بیماری نیاز به تغذیه مناسب دارید. هنگامی که حالت تهوع دارید خوراکی‌هایی هستند که می‌توانید بخورید تا به داشتن احساس بهتر و تسکین ناراحتی معده شما کمک کند. این خوراکی‌های شامل موارد زیر است:

۱. مقداری از زنجبیل بخورید

زنجبیل به منظور کاهش تهوع می‌تواند خورده شود. حدود یک گرم زنجبیل را برای کنترل تهوع بخورید. می‌توانید تا چهار گرم در روز زنجبیل بخورید. اگر باردار هستید با دکتر خود قبل از خوردن زنجبیل مشورت کنید. در دوران بارداری، دوز زنجبیل مصرفی هیچگاه نباید بالاتر از یک گرم شود.

زنجبیل می‌تواند در مواد غذایی و میان‌وعده‌های مختلف بدون مصرف بالاتر از مقدار توصیه شده گنجانیده شود. شما می‌توانید زنجبیل را با خوردن یک چای زنجبیل تازه یا جویدن زنجبیل متبلور شده مصرف کنید.

۲. سعی کنید رژیم غذایی بارات را مصرف کنید

بارات رژیم غذایی موز، برنج، سیب و یا نان تست است و برای افراد با حالت تهوع و یا اسهال خوب و بسیار ملایم است. توصیه می‌شود تنها زمانی که شما حداقل ۶ ساعت بدون استفراغ هستید از این رژیم غذایی پیروی کنید.

رژیم غذایی بارات درمان خوبی برای حالت تهوع است، با این حال، به یاد داشته باشید که رژیم غذایی بارات یک رژیم غذایی کوتاه‌مدت است و شما باید پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت مواد غذایی روتین را مصرف کنید.

اگر هنوز هم استفراغ دارید با این حال، شما باید فقط یک رژیم غذایی مایع شفاف داشته باشید و یا به دنبال کمک‌های پزشکی باشید.

۳. سعی کنید مقداری نعناع مصرف کنید

نعناع یک انتخاب خوب برای رفع حالت تهوع باشد. اگرچه پزشکان و دانشمندان مفید بودن آن را قبول ندارند، حتی می‌تواند برای افراد با سوء هاضمه و سوزش سر دل مفید باشد اما نعناع به کسانی که حالت تهوع دارند نیز کمک می‌کند. ممکن است در متوقف کردن اسپاسم معده همراه با استفراغ مفید باشد.

۴. مقدار زیادی مایعات بنوشید

روزانه حدود ۸ تا ۱۰ لیوان آب یا مایعات سالم شفاف دیگر را مصرف کنید. اگر استفراغ همراه با تهوع دارید سعی کنید با خوردن مایعات زلال هیدراته بمانید. شما می‌توانید از نوشابه‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های ورزشی حاوی مایعات و الکترولیت‌ها استفاده کنید.

اگر حالت تهوع دارید، در صورت مصرف نوشیدنی ورزشی سالم باید مصرف آب را ۱/۲ یا ¼ کاهش دهید.

۵. نوشابه خنک می‌تواند کمک کند

وقتی شما نمی‌توانید چیزی مصرف کنید نوشابه خنک می‌تواند به شما کمک کند. نوشابه قند بالایی دارد اما اگر شما برای تسکین معده می‌نوشید، قبل از هر بار مصرف بطری آن ار تکان دهید تا گاز آن خارج شود.

۶. لیمو مصرف کنید

لیمو توانایی جلوگیری از حالت تهوع را دارد. شما می‌توانید آن را به طور مستقیم یا در مواد غذایی مصرف کنید و گاهی حتی با بو و عطر لیمو بهبودی پیدا کنید. همچنین مکیدن آب‌نبات لیمو می‌تواند به رفع حالت تهوع کمک کند. غذاهای مشابه لیمو، مانند غذاهای ترش و لیموترش گزینه‌های خوب برای افراد با حالت تهوع است.

۷. غذاهای سرد بخورید

پزشکان تعیین کرده‌اند که تهوع به سیستم عصبی مرکزی مرتبط است. عوامل بسیاری است که به احساس و شدت تهوع کمک می‌کند. دمای مواد غذایی نیز نقش مهمی را در تهوع ایفا می‌کند. وقتی که شما غذاهای خنک مانند سالاد، بستنی یخی، ساندویچ سرد مصرف می کنید تهوع شما کاهش خواهد یافت و شما در غذا خوردن احساس بهتری پیدا می‌کنید.

۸. سعی کنید چوب‌شور نمکی و کراکر بخورید

اگر شما هنوز هم در مورد آنچه می‌خورید در داشتن حالت تهوع نگران هستید سعی کنید مقداری از کراکر بخورید. اگر درست پس از برخاستن از خواب در صبح حالت تهوع دارید سعی کنید قبل از بلند شدن از خواب مقداری نوشابه را به صورت جرعه‌جرعه بنوشید و یا کراکر بخورید چیزهایی مثل کراکر شور، نان تست خشک، چوب شور خشک، غلات خشک همه اگر به آرامی در طول روز خورده شوند می‌توانند به کنترل تهوع کمک کنند.

۹. از مواد غذایی راحت استفاده کنید

مواد غذایی با بوی قوی که حاوی مقدار زیادی چربی باشد می‌تواند تهوع را بدتر کند. شما باید از غذاهای راحتی مانند سیب زمینی له شده، رشته فرنگی، برنج سفید استفاده کنید و این به هضم آسان و آرام کردن معده کمک می‌کند.

۱۰. سعی کنید مقداری فلفل چیلی (قرمز و تند) مصرف کنید

معمولا غذاهای ادویه‌دار تهوع را بدتر می‌کنند و استثناء مهم فلفل تند است؛ فلفل تند حاوی ماده‌ای شناخته شده به عنوان کپسایسین است که درست مثل یک دارو برای تهوع عمل می‌کند. بسیاری از غذاها که حاوی فلفل تند هستند می‌توانند برای سرکوب کردن حالت تهوع مورد استفاده قرار گیرد.

هنگام داشتن حالت تهوع از خوردن این غذاها اجتناب کنید

 • از غذاهای فرآوری شده، غذاهای چرب و یا شور مانند دونات، شیرینی، همبرگر، چیپس، کنسرو، شیرینی، نان سفید و مواد غذایی سرخ شده اجتناب کنید.
 • مواد غذایی با بوی قوی و مواد غذایی تند دوری کنید.
 • از نوشیدنی‌های گازدار، الکلی و کافئین اجتناب کنید.

اطلاعات بیشتر برای کمک به رفع حالت تهوع

 • شما باید به دنبال راهنمایی بیشتر برای کاهش احساس حالت تهوع باشید.
 • از بودن هوای سرد و تازه در اتاق خود مطمئن شوید، اگر هوا کهنه باشد ممکن است شما دچار احساس تهوع بیشتری شوید.
 • وعده‌های غذایی کوچک و مکرر داشته باشید. هدف شما برای ۶ – ۸ وعده کوچک در روز و یک میان‌وعده قبل از رفتن به رختخواب باشد.
 • از یک دهانشویه قبل از غذا خوردن و بعد از غذا خوردن برای از بین بردن طعم و مزه بد در دهان استفاده کنید.
 • تا یک ساعت پس از هر وعده غذایی نخوابید این روش تهوع را کاهش می دهد.

اگر این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید

علائمی که شما باید به دکتر مراجعه کنید عبارتند از:

 • استفراغ بیش از سه بار در روز.
 • شما نمی‌توانید هر چیز جامد یا مایعی را پایین نگه دارید.
 • تهوع شما بیش از ۲ روز طول بکشد.
 • احساس ضعف.
 • درد شکم.
 • دمای بالا.
 • عدم داشتن ادرار برای مدت ۸ ساعت.

منبع: دانشکده علوم پزشکی زنجان

کد خبر 617177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار