قطعی های مداوم برق موجب وارد شدن خسارت های قابل توجه به بخش کشاورزی کشور شده است.

گلخانه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، همه ساله بخش کشاورزی در مدت زمان پیک بار ناشی از کاهش تولید انرژی، دچار قطعی برق می‌شود که امسال گرمای زودرس ناشی از شرایط خشکسالی و کم بارشی موجب شد تا قطعی برق‌ها قبل از فصل تابستان آغاز شود که این موضوع بر تولید محصولات اساسی و تلفات واحدهای مرغداری و پرورش ماهی تاثیر سو داشته است.

‌آمارها نشان می‌دهد که بخش کشاورزی یک ششم شبانه روز دچار قطعی برق می شود که با این وجود کشاورزان ناچار به رها کردن یک چهارم‌باغ یا مزرعه خود هستند، ضمن آنکه قطعی برق‌های مستمر به تجهیزات و تاسیسات چاه‌ها خسارت جدی وارد می‌کند که خرید مجدد یا تعویض آن بعضا برای کشاورز ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هزینه در بردارد که این موضوع با درآمد بهره بردار سنخیتی ندارد.

بسیاری از فعالان این حوزه بر این باورند که امسال بخشی از افت تولید محصولات اساسی و مشکلات کمبود عرضه مرغ به قطعی مستمر در بخش کشاورزی مربوط می شود که این موضوع ضمن کاهش درآمد تولیدکنندگان، تنظیم بازار محصولات کشاورزی را بر هم زده است به طوریکه کاهش تولید علوفه و هدر رفت منابع آب، افزایش چشمگیر قیمت خوراک و در نتیجه محصول نهایی را در بر داشته است.

کاهش ۲۵ درصدی تولید با ۶ ساعت قطعی برق در روز

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه قطعی برق‌های اخیر ضربه مهلکی به تولید می‌زند، اظهار کرد: بنابر قانون در تابستان ۲ ساعت قطعی برق داریم که امسال ۴ ساعت دیگر به آن اضافه شده است که با این وجود ۲۵ درصد وقت شبانه روز قطعی برق برای کشاورزان اتفاق می‌افتد.

محمد شفیع ملک زاده افزود: ۶ ساعت قطعی برق در طول شبانه روز بدان معناست که کشاورز یک‌چهارم مزرعه یا باغ را باید رها کند که این امر ۲۵ درصد به تولید ضربه وارد می زند.

وی با اشاره به اینکه قطعی برق خسارت قابل توجهی به تجهیزات و تاسیسات نصب روی چاه و پمپ وارد می‌کند، بیان کرد: امروزه هزینه تامین یا تعویض بیش از حد بالا رفته است به طوریکه در برخی مواقع ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هزینه برای کشاورز در بر دارد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه قطعی برق آسیب جدی به چاه وارد می‌کند، گفت: کشاورزی که می‌خواهد به مزرعه آب دهد با قطعی برق ناچار است که از صفر شروع کند که تمامی این عوامل بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد خسارت وارد می‌کند.

وی ادامه داد: با مناسب بودن بازار محصولات کشاورزی و عدم خسارت از ناحیه سرمازدگی، آفت و ‌... کشاورز ۱۰ تا ۱۵ درصد درآمد دارد که خسارات ۳۰ تا ۴۰ درصدی ناشی از قطعی برق موجب شده تا تولیدکننده ۲۰ درصد متحمل زیان شود.

ملک زاده با اشاره به اینکه قطعی برق ۳۰ تا ۴۰ درصد خسارت به کشاورز وارد می کند، بیان کرد: قطعی برق اخیر بر کمبود تولید خوراک دام و علوفه و هدر رفت منابع آب و کمبود تولید تاثیر بسزایی دارد که در نهایت این امر موجب شده قیمت علوفه نسبت به سال قبل نوسان چشمگیری داشته باشد.

خاموشی یک ششم شبانه روز به بخش کشاورزی

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی اظهار کرد: با اتخاذ تصمیمات مناسب، نگاهمان به تولید بخش کشاورزی باید پایدار باشد، این در حالی است که نگاه به بخش کشاورزی همیشه حاشیه‌ای بوده است.

سید جعفر حسینی افزود: با توجه به آنکه یک ششم شبانه روز خاموشی به بخش کشاورزی دادند، به همان نسبت ظرفیت تولید کاهش می یابد که این موضوع در تولید محصولات اساسی تاثیر بسزایی دارد.

‌وی ادامه داد: قیمت گذاری نامناسب، خاموشی‌های مستمر و خشکسالی منجر به کاهش تولید می‌شود، درحالیکه با افزایش بهره وری آب و مدیریت کشاورزی میتوان تولید بالاتری داشت و خشکسالی را مدیریت کرد.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی خاموشی، تاخیر در اعلام قیمت و نرخ گذاری نامناسب را از علل تاثیر گذار در بخش کشاورزی دانست و گفت: اتخاذ تصمیمات خلق الساعه و شتاب زده در بخش کشاورزی ضربه مهلکی به تولید می زند، به همین دلیل از دولت انتظار می رود که نگاه زیربنایی به بخش کشاورزی داشته باشند.

خسارت جدی قطعی برق به مزارع مکانیزه

 مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سرد آبی درباره تاثیر قطعی برق اخیر بر مزارع قزل آلا گفت: در بخش سردآبی برق حیاتی است چرا که مزارعی که مکانیزه هستند، با قطعی برق ماهی‌ها باید معدوم شود، به همین خاطر اکثر تولیدکنندگان به سبب تجربه سنوات قبل مجهز به برق اضطراری هستند که خرید ژنراتور از جمله هزینه‌های سنگین در مکانیزاسیون است.

آرش نبی زاده افزود: با توجه به آنکه ژنراتورها همزمان با قطعی برق ممکن است کار نکنند، بنابراین قطعی برق‌های اخیر آسیب‌هایی به مزارع پرورش ماهی استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان و گیلان وارد کرده است که هم اکنون در حال جمع آوری میزان خسارت از استان‌ها هستیم.

وی ادامه داد: طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ افزایش تولید در واحد سطح کار را آغاز کردیم و همواره ابزار کار ما برق است که با قطعی برق، استرس به حجم ماهی وارد می‌شود که با این وجود ممکن است، استرس تلفات به ۸۰ تا ۹۰ درصد برسد.

مدیر عامل اتحادیه ماهیان سردآبی با بیان اینکه قطعی برق تهدید جدی برای مزارع پرورش ماهی محسوب می شود، گفت: خیلی از پرورش دهندگان ماهی با قطعی برق اخیر به دنبال تهیه دیزل ژنراتور دوم هستند، اما قیمت‌ها به حدی بالا رفته است که ریسک مزارع ناشی از قطعی برق را پذیرفتند.

صنعت نساجی با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کند

مدیر عامل صندوق پنبه کشور با اشاره به تاثیر قطعی اخیر برق بر تولید اظهار کرد: با توجه به قطعی اخیر برق، صنعت نساجی با ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کند که این موضوع هزینه‌های تولید را حداقل ۲ برابر افزایش می‌دهد.

محمد حسین کاویانی با اشاره به اینکه راندمان تولید به واسطه قطعی برق به نصف کاهش پیدا کرده است، افزود: با توجه به قطعی برق، خاموش کردن ماشین‌ها به دستگاه آسیب می‌زند، ضمن آنکه راندمان به نصف کاهش یافته است.

کاویانی ادامه داد: برخی کارخانجات با استانداری و فرمانداری توافق کردند که ۲ تا ۳ روز در هفته کار کنند و مابقی ایام تعطیل باشند، اما در کل قطعی برق راندمان را به نصف کاهش و هزینه‌های تولید را ۲ برابر افزایش داده است.

مدیر عامل صندوق پنبه با اشاره به اینکه قطعی برق خسارت جدی به صنعت نساجی وارد می کند، بیان کرد: در شرایط فعلی تحریم، قطعی برق و خسارت وارده به دستگاه‌ها، تامین قطعات را دچار مشکل کرده است، همچنین کشاورزانی که از موتور برق برای چاه استفاده می‌کنند، به واسطه قطعی چند ساعته برق راندمان تولید کاهش می‌یابد.

مرغداران مکلف به تامین ژنراتور

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی بیان کرد: مرغداران مکلف به تامین ژنراتورهای قابل اعتماد برای واحدهای خود هستند که قطعی برق اخیر به سبب عدم کنترل دمای محیط منجر به خسارت وارده به بخشی از واحدهای تولیدی شد.

حبیب اسداله نژاد با بیان اینکه آمار دقیقی از وزن گیری مرغ های تولیدی نداریم، افزود: افت وزن گیری ناشی از تنش های گرمایی و تلفات قطعی برق، میزان عرضه مرغ را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: افت وزن گیری ناشی از تنش های گرمایی و تلفات قطعی برق، میزان عرضه مرغ را تحت تاثیر خود قرار داده است.

کاهش ۱۵ درصدی تولید مرغ

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به قطعی برق های اخیر و خسارت وارده به مرغداران ناشی از تلفات اظهار کرد: با توجه به افزایش دمای هوا، امسال قطعی برق در واحدهای مرغداری به دلیل نبود تهویه مناسب منجر به افزایش تلفات شده است.  

محمد علی کمالی سروستانی کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید ناشی از تنش های گرمایی و تلفات، کاهش وزن گیری بواسطه گرمای هوا و تاخیر در کشتار مرغ بواسطه قطعی برق را از دلایل کمبود عرضه مرغ در بازار اعلام کرد.

کمالی سروستانی ادامه داد: همه ساله با چالش تنش گرمایی در فصل تابستان روبرو هستیم و امسال به دلیل افزایش دمای هوا، این موضوع تشدید شده است. اما به طور کلی در فصل گرما به دلیل درجه حرارت ۵۰ تا ۵۲ درجه، جوجه ریزی کاهش و در مقابل در استان های سردسیر و معتدل جبران‌ می شود.

مشاور ارشد اتحادیه مرغداران گوشتی  با اشاره به تاثیر قطعی برق بر تولید مرغ گفت: امسال قطعی برق منجر به تلفات سنگین می شود چرا که زمانیکه تهویه مناسبی در سالن های مرغداری نباشد، تلفات افزایش می یابد. همچنین قطعی برق در کشتارگاه منجر به تاخیر در عرضه می شود که این موضوع بازار را بر هم می زند.

کد خبر 616749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار