سفیر ویتنام در آمریکا روز یکشنبه گفت در حالیکه این کشور با چالش کنترل شیوع کرونای سویه دلتا روبرو است، ممکن است شمار بیشتری از واکسن‌های کرونای اهدایی آمریکا را دریافت کند.

COVID

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز ویتنام روز یکشنبه ۳ میلیون دوز از واکسن کرونای شرکت مدرنا را از آمریکا تحویل گرفت  و به این ترتیب مجموع واکسن‌های دریافتی ویتنام از آمریکا از طریق برنامه جهانی کواکس به ۵ میلیون دوز رسید.

ها کیم نگوک، سفیر ویتنام در ایالات متحده در سخنرانی که در یک وب‌سایت دولتی منتشر شده است، گفت: «طرف آمریکایی همچنین در حال بررسی اهدای شمار بیشتری از واکسن به ویتنام در آینده نزدیک است.»

ویتنام که در اغلب دوره پاندمی کرونا به طور موفقیت‌آمیزی شیوع بیماری را کنترل کرده بود،  اخیرا با افزایش سریع موارد عفونت و رسیدن آنها به اوج‌های جدید روبرو شده است.

وزارت خارجه ویتنام  نیز روز پنجشنبه از مذاکره این کشور برای تولید محلی واکسن‌های کرونای از نوع mRNA خبر داد و افزود که تولید این واکسن‌های پیشرفته ممکن است در فصل چهارم سال جاری میلادی یا اوائل سال ۲۰۲۲ شروع شود.

نگوین تانه لونگ، وزیر بهداشت ویتنام نیز روز یکشنبه از در ساخت بودن یک کارخانه برای تولید واکسن‌های کرونای با فناوری پیشرفته آمریکایی خبر داده بود و گفته بود تولید این واکسن ها ممکن است در نیمه اول سال ۲۰۲۲ شروع شود. 

گرچه هنوز شرکت‌های آمریکایی و ویتنامی دخیل در این برنامه تولید مشترک به طور رسمی اعلام نشده‌اند، اما رسانه‌های دولتی ویتنام روز شنبه از از مذاکرات شرکت مختلط ویتنامی «واین‌گروپ» با هلدینگ آمریکایی «آرکتوروس تراپیوتیکز» در باره تولید واکسن‌های mRNA خبر دادند.

یک روزنامه محلی از شروع کارآزمایی بالینی این واکسن کرونای از نوع mRNA از ماه اوت (مرداد) خبر داد و افزود که این شرکت‌ها در صورت به توافق رسیدن می‌توانند ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون دوز واکسن در سال تولید کنند.

وزارت بهداشت ویتنام  روز یکشنبه ۷۳۵۱ مورد جدید عفونت جدید کرونا گزارش کرد که نسبت به ۷۹۶۸ مورد گزارش‌شده در روز شنبه کاهش نشان می‌دهد.

ویتنام در کل دوران پاندمی کرونا تا کنون بیش از ۹۸۰۰۰ مورد عفونت و دست کم ۳۷۰ مرگ ناشی از آن گزارش کرده است که اغلب آن در کانون تجاری این کشور در شهر هو شی مین و ایالت‌های مجاور رخ داده است.

کد خبر 616720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار