مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
۰ نفر

خرید هر محصولی نیاز به آشنایی و داشتن اطلاعات اولیه راجع به آن محصول است و قهوه نیز به همین شکل است. اگر دنبال خرید اینترنتی یک قهوه خوب هستید نیاز به آشنایی با انواع قهوه دارید. در این مقاله سعی کردیم یک راهنمای خرید اینترنتی قهوه کامل و جامع برای شما تهیه کنیم.

image-20210711101036-1.jpeg

هنگام خرید قهوه با انواع مختلفی از  ترکیب های قهوه عربیکا و روبوستا روبرو شده اید که انتخاب را هنگام خرید برای شما سخت می کند. انواع روش های تهیه قهوه اسپرسو، ترک و فرانسه چه تفاوت هایی دارند؟

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی هایی است که جایگاه ویژه ای در سراسر جهان دارد. دانه قهوه در حقیقت درون میوه گیاه آن قرار دارد که بر روی درختچه های قهوه رشد می کند. بعد از چیدن میوه قهوه با جداکردن پوسته روی آن دانه قهوه سبز رنگ جداسازی می شود. طی فرآیند رست (برشته کاری) که بر روی دانه های قهوه انجام می شود دانه قهوه آماده مصرف می شود. روش های مختلف برای درست کردن قهوه وجود دارد از دستگاه های برقی قهوه ساز گرفته تا فرنچ پرس و جذوه که قهوه ترک با آن تهیه می شود.  قبل از هر چیز بهتر است بدانید که مهم ترین نکته در خرید قهوه این است که قهوه هایی با فرآیند رست (برشته کاری) تازه را خریداری کنید. برای این منظور می توانید به فروشگاه خرید اینترنتی قهوه مراجعه کنید.

نوشیدن یک فنجان قهوه ما کمک می‌­کند، خستگی خود را رفع کنیم و انرژی تازه­‌ای برای شروع فعالیت­‌های خود داشته باشیم. با این حال برای برخی افراد نوشیدن قهوه در روز به یک برنامه همیشگی تبدیل شده است.

انواع دانه های قهوه عربیکا و روبوستا

دانه های قهوه انواع مخلفتی دارند که معروف ترین آن های عربیکا (Arabica) و روبوستا (Robusta) هستند. قهوه ای که شما می نوشید می تواند ترکیبی از این دوگونه معروف یا یکی از آن ها باشد. این دو نوع قهوه چه از لحاظ ظاهری چه طعم و عطر و میزان کافئین تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.

دانه‌های قهوه عربیکا گران‌ترند و قهوه بهتری می‌دهند در حالی که قهوه روبوستا عطر و طعم خوبی ندارد اما کافئین بیشتری را داراست. برزیل بزرگترین تولید کننده قهوه و پس ازآن ویتنام، اندونزی و کلمبیا است.

دانه های قهوه عربیکا محبوب ترین نوع قهوه هستند که بیشترین مصرف را هم در جهان دارند. رشد دانه های عربیکا سخت تر است و قیمت بالاتری هم دارند. دانه های عربیکا با کیفیت ترین نوع دانه های قهوه هم محسوب می شوند و ویژگی های طعمی و عطری بسیار خاص و بیشتری دارند. از لحاظ کافئین اما کافئین کمتری دارند و دارای اسیدیتی (طعم ترشی) می باشند.

در مقابل ویژگی اصلی دانه های قهوه روبوستا تلخی و کافئین بالای آن می باشد. اگر دنبال طعم تلخی و قهوه کافئین بالا هستید قطعا انتخاب شما دانه های روبوستا است. پس برای قهوه کافئین بالا بهتر است ترکیبی مثل قهوه فول کافئین را انتخاب کنید. قهوه روبوستا به دلیل کافئین بیشتر باعث هوشیاری و افزایش تمرکز می شود همچنین تاثیر بیشتری روی چربی سوزی دارد و باعث بهتر شدن عملکرد فیزیکی بدن می شود.

مناطق مختلف کشت قهوه باعث می‌­شود، طعم‌های مختلفی برای قهوه وجود داشته باشد. منشا آن بدون شک عاملی است که بر طعم و رایحه قهوه تأثیر می‌گذارد. بسته به قاره، کشور و حتی منطقه، قهوه ویژگی­‌های مختلفی خواهد داشت.

خرید به صورت دانه قهوه یا قهوه آسیاب شده؟

برای پاسخ به این سوال باید در نظر بگیرید که امکان آسیاب کردن دقیق آن را داشته باشید. اگر به اندازه دقیق آسیاب برحسب روش درست کردن آن آشنایی دارید قطعآ خرید دانه قهوه بهتر است. زیرا دانه‌های قهوه عطر و طعم خود را حفظ کرده‌ و برای استفاده تازه‌ تر هستند و رایحه شدیدتری را دارند. اما باید امکانات کافی مانند آسیاب و تسلط بر اندازه دقیق آن داشته باشید.

قهوه ترک یا اسپرسو یا فرانسه

مهم ترین تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو در اندازه آسیاب دانه قهوه است. قهوه ترک باید بسیار ریز و نرم مثل آرد آسیاب شود. در صورتی که قهوه اسپرسو بسته به دستگاه اسپرسوساز های خانگی یا صنعتی آسیاب به مراتب درشت تری نسبت به ترک دارند. تفاوت عمده دیگر این دو روش تهیه قهوه به دانه های قهوه استفاده شده برای آن ها بر می گردد.

برای تهیه قهوه مثل اسپرسو نیاز به دستگاه اسپرسوساز هم دارید.اگر قصد خرید قهوه ترک را دارید باید بدانید انواع دیگری از قهوه‌ها مانند قهوه ترک و قهوه عربی، با قهوه جوش های مسی به نام جذوه بر روی گاز درست می شوند. اگر این امکانات را ندارید خرید قهوه آسیاب شده راحت‌تر است. زیرا بلافاصله می‌توان از آن استفاده کرد و معمولاً در ظروفی با خاصیت ضد عبور هوا بسته بندی می‌شوند که به مدت طولانی از آنها می‌شود استفاده کرد.

قهوه فرانسه را می‌توان با دو دستگاه درست کرد: فرنچ پرس و قهوه ساز برقی. کلاً قهوه مناسب برای فرانسه باید درشت باشد. اما پودر قهوه فرنچ پرس، درشت‌تر از قهوه ساز برقی است.

نکات مهم و راهنمای خرید اینترنتی قهوه

طعم قهوه

آیا می‌توان درباره ظاهر یک قهوه در ابتدا حتی بدون چشیدن مزه آن نظر داد؟ نه همیشه، اما مطمئنا گاهی اوقات ممکن است.یکی از نکات خرید قهوه توجه به طعم آن است. قهوه‌ها دارای طعم های گوناگونی هستند. برخی از آنها درای ترکیبات عصاره گل و میوه‌هایی مانند مرکبات هستند و برخی دیگر طعم کاراملی یا شکلاتی دارند. انتخاب یک قهوه بر اساس طعم، کاملا شخصی و بر اساس ذائقه است. همان‌طور که گفته شد شما باید ذائقه خود در این مورد را به خوبی بدانید تا بتوانید قهوه مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

قهوه تازه انتخاب کنید

کیفیت کلی قهوه به درجه دانه تازگی و طراوت آن بستگی دارد. به گفته سازندگان قهوه، قهوه خوب متعادل است، به این معنی که میزان اسیدیته آن مناسب بوده و عطر وطعم لذت‌بخشی دارد. پس از دم کردن قهوه، زمانی که قهوه را می‌چشید، به دنبال صافی و یکنواختی بدون هیچ طعم اضافه باشید. دانه‌های قهوه نباید نه کم بو داده شوند و نه سوخته شوند و دم کرده آن باید حداقل عطر و طعم متوسط و ظاهر لطیف و برتر داشته باشد.

قهوه خارجی بهتر است یا ایرانی؟

همه قهوه‌ها در اصل خارجی هستند. چون در ایران اصلاً کشت قهوه نداریم. بلکه قهوه به صورت دانه سبز وارد می‌شود و بعد طی فرآیند برشته کاری (رست) آماده بسته بندی می شوند. بنابراین  قهوه های که در داخل کشور رست می شوند تازه تر و مقرون به صرفه تر است. قهوه های بسته بندی خارجی مدت زمان طولانی از تاریخ رست آن ها گذشته و طبیعتآ عطر و طعم قهوه های تازه برشته کاری شده را ندارند.

وسیله دم آوری و درست کردن قهوه

یکی از عوامل مهم در خرید قهوه وسیله ای است که می خواهیم با اون قهوه را درست کنیم. اگر برای دستگاه اسپرسو قهوه می خرید می توانید از انواع قهوه های ترکیبی (Blends) و همچنین قهوه های تک خاستگاه (Single Origin) استفاده کنید. اگر برای دم آوری با دستگاه های موج سوم مانند کمکس (Chemex) و یا وی شصت (V60) قهوه خریداری می کنید طبیعتا استفاده از قهوه های تک خاستگاه یا قهوه یای ترکیبی بر پایه عربیکا توصیه می شود.

این نکته را در نظر بگیرید که بهترین گونه و نوع قهوه بدون رست تازه و اندازه آسیاب دقیق و تازه نمی تواند آن عطر و طعم ایده آل را داشته باشد.

ذخیره­ سازی یا نگهداری قهوه

ظرف­های شیشه ­ای تزئینی ممکن است در آشپزخانه شما عالی به نظر برسند، اما آنها بهترین راه برای نگهداری قهوه نیستند. برای حفظ از طراوت و طعم قهوه، باید در مقابل رطوبت، گرما، نور و بوی قوی حفاظت شود. قهوه می­تواند بوی قوی را از غذاهای دیگر ذخیره شده در نزدیکی آن به خود بگیرد. نگه داشتن قهوه روزانه شما در یخچال، ایده ­آل نیست، زیرا رطوبت به سرعت کیفیت آن را  کاهش خواهد داد. حتمآ سعی کنید قهوه را بر حسب میزان مصرف خود به صورت تازه خریداری کنید و آن را در ظروف دربسته  تیره رنگ که هوا به داخل آن نفوذ نکند نگهداری کنید. می توانید از پاکت های زیپ کیپ دار استفاده کنید و آن ها را در جای مناسبی دور از گرما و نور و رطوبت نگهداری کنید تا کیفیت قهوه خریداری شده حفظ شود.

کد خبر 613551

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بازار

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha