رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان نگران نباشند، بحث سختی امتحان برای همه بوده است و با تراز کردن این مسائل کاملا جبران خواهد شد.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره سخت بودن سوالات کنکور سراسری ناپیوسته امسال گفت: کنکور امسال ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته آسان‌تر شده به طوری که می‌توان گفت تنها از ۷۱ عنوان درسی امتحان گرفته شده است. تنها تمامی مباحث مذکور در فضای مجازی در یک عنوان درسی وجود دارد و آن نیز درس ریاضی است.

نتایج کنکور ۲ تا ۳ هفته آینده اعلام خواهد شد

وی گفت: افرادی که می‌گویند کنکور سخت‌تر شده است، قطعا اشتباه می‌کنند و شاهد ما نتایجی است که ۲ تا ۳ هفته آینده اعلام خواهد شد.

خدایی گفت: تمامی مواردی که در فضای مجازی روزانه مطرح می‌شود درباره ۵ سوال ریاضی کنکور است، در صورتی که در گروه ریاضی ۵۵ سوال ریاضی وجود داشت که از آن‌ها تنها ۵ سوال سخت و نسبتا سخت بوده است.

رئیس سازمان سنجش گفت: مسئولان آموزش و پرورش به جای اینکه در فضای رسانه‌ای بگویند برخی سوالات کنکور سخت بوده است، به طور مشخص به ما اعلام کنند کدام سوال سخت بوده است. بگویند چه مواردی است که بررسی‌های لازم برای سوالات صورت بگیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: سال گذشته نیز درس شیمی نسبت به سال گذشته سخت‌تر بوده است، لذا باید نتیجه گرفت سازمان سنجش و سیستم ما این گونه است که سختی و دشواری برای همه است، زیرا نمرات تراز می‌شود و داوطلبان این نمرات را خواهند دید.

خدایی افزود: سال گذشته یکی از داوطلبان با درصد ریاضی ۶۰، تراز ۱۰ هزار می‌گرفت، امسال با ۵۰ درصد این تراز را می‌گیرد. تراز یک وسیله اندازه‌گیری برای جبران سختی و آسانی امتحان است، لذا این موضوع جای نگرانی برای داوطلبان سختکوش نیست. این افراد در رتبه خود متوجه این موضوع خواهند شد.

همیشه امتحانات ما نسبت به آموزش و پرورش سخت‌تر است

معاون وزیر علوم تصریح کرد: امتحانات ما با آموزش و پرورش یکی نیست، زیرا ما برای ارتقای داوطلبان امتحان نمی‌گیریم. ما می‌خواهیم نمرات ۵ درصد جامعه را از یکدیگر تفکیک کنیم. همیشه امتحانات ما نسبت به آموزش و پرورش سخت‌تر است، زیرا امتحانات آن‌ها عملکردی است و امتحان ما رقابتی. داوطلبان نگران نباشند، بحث سختی امتحان برای همه بوده است و با تراز این مسائل کاملا جبران خواهد شد.

نامه‌ای از رئیس سازمان پژوهش به دست ما نرسیده است

خدایی درباره نامه رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به رئیس سازمان سنجش درباره سوالات کنکور و عدم تطابق آزمون با اهداف و دامنه محتوایی کتاب‌های درسی گفت: بنده در آخرین مصاحبه خود اعلام کرده‌ام تا ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه امروز هیچ‌گونه نامه‌ای از سوی آقای ملکی به دست ما نرسیده است، این نامه در رسانه‌ها دست به دست می‌شود، اما نامه‌ای مبنی بر این موضوع به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نشده است.

خدایی در واکنش به این سوال که رئیس سازمان پژوهش گفته است در سال‌های گذشته چنین نامه‌ای به سازمان سنجش ارسال شده، اما این سازمان به این موج اعتراضات توجهی نداشته و امسال نیز همانند گذشته این اتفاق افتاده است گفت: نظر ایشان کاملا غلط است.

اگر سوالی خارج از کتاب درسی بوده با مستندات به سازمان سنجش اعلام شود

وی در پاسخ به اینکه آیا سوالات آزمون نباید استاندارد و بر اساس سرفصل‌های کتاب درسی باشد، اضافه کرد: مجددا اعلام می‌کنم اگر سوالی خارج از کتاب درسی بوده، این موضوع با مستندات واقعی به سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام شود. ما و تیم‌های بررسی مجددا تجدیدنظر را به نفع داوطلبان انجام خواهیم داد. همچنین فردا اطلاعیه‌ای با توضیحات بیشتر برای داوطلبان در سایت سازمان سنجش ارائه خواهیم داد.

کد خبر 613029

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 109
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • CA ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
    بابا باهوش