عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: کوبا برای واکسن مشترک با ایران دستور تزریق اضطراری صادر کرد و گفت خودم و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی بیشتر نیاز دارند و اولویت را به آنها داد.

مینو محرز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از جماران، دکتر مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص شیوع کرونای هندی در ایران اظهار کرد: نوع دلتا و دلتاپلاس که متعلق به هند است، تمام دنیا را از حالت کنترل بیماری خارج کرد. برای کشورهای اروپایی و آمریکایی چون واکسینه هستند، مشکل زیادی ایجاد نکرد ولی در کشور ما که تعداد خیلی کمی از مردم واکسینه شده اند و رفت و آمد از هند و پاکستان به سیستان و بلوچستان و خوزستان خیلی راحت انجام شد و هیچ کنترلی روی رفت و آمد آنها نبود، این ویروس شیوع پیدا کرد.

حتی کودکان ۵، ۶ساله هم گرفتار می‌شوند

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: یکی از خصوصیت نوع دلتا این است که به سرعت انتقال پیدا می‌کند و سرعت انتقال آن بالغ بر ۹۷ درصد و بیماری‌زایی آن شدیدتر است. در نتیجه الان می‌بینیم تمام اعضای خانواده، حتی کودکان ۵ - ۶ ساله هم گرفتار می‌شوند. در انواع قبل کودکان چندان گرفتار نمی‌شدند. یعنی این نوع ویروس وحشی‌تر از انواع قبل است و متأسفانه در همه جای ایران زیاد شده و چون مردم واکسینه نیستند، میزان مراجعه به بیمارستان و لزوم بستری افزایش پیدا کرده و کمبود تخت آی‌سی‌یو و امکانات در برخی شهرستان‌ها خیلی مشکل‌ساز شده است.

محرز تأکید کرد: شهرهایی که خیلی وضعشان خراب است باید واکسینه شوند. در تهران هم شیوع خیلی زیاد است و مردم باید توجه کنند که در خانه بمانند و کارها با دورکاری انجام شود تا بتوانیم این ویروس را کنترل کنیم. اگر مردم از خانه بیرون بیایند، با توجه به اینکه در تابستان به سر می‌بریم و به طرز نگران‌کننده‌ای خیلی از افراد ماسک‌های خود را برداشته‌اند و یا اگر هم می‌زنند زیر چانه است، خیلی خطرناک است.

او تاکید کرد: مردم باید ماسک بزنند، دست‌های خود را بشویند و توجه کنند که فاصله اجتماعی از همه نکات مهم‌تر است. اگر ضروری نیست، جایی نروید و در خانه بمانید. به خاطر حفظ جان خودتان و عزیزانتان این کار را بکنید.

دلتا بدترین نوع کووید است

محرز افزود: توصیه من به مردم این است که شوخی نگیرند چون این نوع، بدترین نوع کووید است که هم فوری انتقال پیدا می‌کند و هم سریع ریه، قلب و خیلی از اعضای بدن را گرفتار می‌کند. جالب است که علائم شروع آن هم مثل سرماخوردگی است. توصیه من به مردم این است که اگر علائم سرماخوردگی داشتند، نگویند زیر کولر خوابیده‌ایم و آلرژی است، حتما به دکتر مراجعه کنند.

تهیه واکسن کرونا در کشور ما کند پیش رفت

وی در خصوص دلیل تأخیر در واکسیناسیون نیز گفت: در کل دنیا تعداد کارخانه‌هایی که می‌توانند واکسن بسازند کم هستند. چون نیاز میلیاردی و توزیع میلیونی است. بعضی وقت‌ها مواد اولیه تولید واکسن و حتی درپوش واکسن در دنیا با کمبود مواجه می‌شود.

محرز گفت: تعداد واکسن کم است و تهیه واکسن در کشور ما هم کند پیش رفت. اول کادر درمان واکسینه شدند ولی وقتی به افراد مسن رسید، نوع هندی در همه جای دنیا زیاد شد و میزان تقاضا برای واکسن بالا رفت و کمتر به ما واکسن دادند.

آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: خوشبختانه واکسن های داخلی دارد به کمک می‌آید و امیدواریم با سرعت بیشتری بتوانند همه مردم را واکسینه کنند. تا جایی که من می‌دانم فقط واکسن کووبرکت آن هم با مجوز اضطراری به تولید رسیده و بقیه هنوز در مراحل دوم و سوم کارآزمایی بالینی هستند. اگر تعدادی که گفته می‌شود واکسن و امکانات داشتیم، شرایط ما این‌گونه نمی‌شد.

وی ادامه داد: مرحله سوم واکسن ایرانی کوبایی را به برخی افراد در ایران تزریق کردند و قرار بود یک پروژه مشترک باشد اما بعد سفیر این کشور اعلام کرد ما چنین پروژه‌ای نداریم. خود کوبا برای این واکسن دستور «تزریق اضطراری» صادر کرد و گفت خودمان و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی بیشتر نیاز داریم و اولویت را به آنها داد. سفیر هم این برنامه را اعلام کرد. بنابراین این پروژه مشترک اگر هم باشد، به تأخیر افتاده و نمی‌تواند خیلی کمک کند. ولی آن دسته از واکسن‌هایی که مرحله سوم کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشته‌اند، اگر وزارت بهداشت مجوز بدهد، می‌توانند تولید کنند و به کمک بیایند.

بیشتر بخوانید:

شایعه رد کمک‌های خارجی برای درمان کرونا

محرز در واکنش به شایعه رد کمک‌های خارجی برای واکسیناسیون و درمان کرونا گفت: خود ما درمان را انجام می‌دهیم و دارو موجود است. در استان‌های محرومی مثل سیستان و بلوچستان تخت آی‌سی‌یو و امکانات کم داریم. وگرنه در درمان مشکلی نداریم و کمک هم نمی‌خواهیم.

او افزود: در مورد واکسن هم تا جایی که من به خاطر دارم کسی نخواسته به ما کمک کند که رد کرده باشیم. اگر ارائه کمک و واکسن پیشنهاد شده و وزارت بهداشت رد کرده، من خبر ندارم.

کد خبر 612907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار