شرکت اسپیس‌ایکس روز چهارشنبه با یکی از موشک‌های چندبار استفاده شده‌اش ۸۸ ماهواره کوچک را به مدار زمین فرستاد و این موشک سپس به زمین بازگشت.

SpaceX

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از Space.com موشک دومرحله‌ای فالکون ۹ در ساعت ۳:۱۱ بعدازظهر به وقت شرق آمریکا (۱۵:۱۱۱ به وقت گرینویچ) از «سکوی پرتاب فضایی ۴۰» در پایگاه نیروی فضایی آمریکا در کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

این ماموریت پیچیده به نام Transporter 2 چند بار برای وارسی‌های بیشتر پیش از پرتاب به تاخیر انداخته شده بود و یک بار هم در روز سه‌شنبه به علت وارد شدن یک هواپیما به منطقه ایمنی اطراف سکوی پرتاب به تاخیر افتاد. 

روز چهارشنبه اما مشکلی پیش نیامد و پرتاب در زمان مقرر انجام شد. لایه ابری که آسمان را پوشانده بود، اکوستیکی عالی هنگام بازگشت مرحله اول موشک پس از جداشدن از مرحله دوم ایجاد کرده بود و صدای «شکستن دیوار صوتی» هنگام عبور مرحله اول موشک از درون جو بلند شد.

این موشک فالکون مجموعه‌ای شامل ۸۸ ماهواره کوچک - ۸۵ ماهواره برای مشتریان تجاری و دولتی و سه ماهواره اینترنتی استارلینک خود شرکت اسپیس‌ایکس- را در مدار قطبی کره زمین قرار داد.

اسپیس‌ایکس ۸۸ ماهواره را به مدار زمین فرستاد

پس از پرتابی موفق، مرحله اول موشک فالکون ۹ در سکوی فرود اختصاصی اسپیس‌ایکس با نام LZ-1 در چند کیلومتری سکوی پرتاب فرود آمد. فرود این موشک هشتادونهمین مورد بازیابی یک موشک مرحله اول یا بوستر بوسیله اسپیس‌ایکس  و نخستین مورد فرود زمینی در سال جاری بود.

کد خبر 611396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار