وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت با اشاره به برخی حواشی درباره گفتمان مربوط به واردات واکسن در فضای مجازی گفت: اینک گفتار و نوشتاری با واژه‌های زمخت حتی برای آنان که دشنام می‌دهند، در شأن مجموعه صبور و بردبار نظام سلامت نیست.

سعید نمکی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، در نامه دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خطاب به دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت آمده است: «اخیرا در فضای مجازی مطالبی از شما منتشر شد که به محض اطلاع خواستم تا به نحوی شایسته و با گفتمان در شأن مجموعه نظام سلامت، کدورت را از اذهان بزدایید و فضای درهم‌ریخته را مرمت کنید و اشاره کردم هرگونه تأخیر و تعلل در این ترمیم دوستانمان را شگفت‌زده‌تر، مردم بی‌اطلاع را رنجورتر و اندکی را که سد راه سوءاستفاده‌هایشان بوده‌ایم، آماده‌تر برای سوار شدن بر ارابه تخریب و شخم زدن مغرضانه دستاوردهای ارزشمند ایام پرملالمان خواهد کرد.

تلاش کردیم در این روزگاران سخت، در اوج کاستی‌های ناشی از تحریم های مالی بیرونی و بعضا عاطفی درونی بی‌توجه به رانش‌ها و کشمکش‌های فضای سیاسی کشور و در زیر بار آثار سیل، زلزله، آنفلوآنزا و کرونا فقط به مردم و نجاتشان از این بلای تاریخی بیندیشیم و با صبوری، خوشرویی، خستگی‌ها و بی‌خوابی‌های مستمر خود و همکاران جان برکف را به تاب‌آوری بدل کنیم تا مردم دلگرم باشند و نهراسند که شاید مدافعان سلامت کشورشان وامانده‌اند و چهار موج هولناک را با جمیع کاستی‌ها به لطف الهی مدیریت کردیم و مردم مهربان این سرزمین به خوبی می‌فهمند و کریمانه پاسدار خدمتگزاری صادقانه مدافعان سلامتند.

برای کاستن از تلخی لحظه‌های جانکاه این ایام سخت، گفتمانی تازه را برگزیدیم و با شیرینی قند پارسی ادبیات کهن این سرزمین درآمیختیم و حتی سخنان نامربوط را با شعری، طنزی، تمثیلی برگرفته از گنجینه نفیس هنر و ادب دیرینه این سرزمین پاسخ گفتیم تا اندیشه‌های پریشان و خسته مردم را مشوش‌تر و منزلت خویش را نازل‌تر نکنیم.

اینک گفتار و نوشتاری با واژه‌های زمخت حتی برای آنان که دشنام می‌دهند، شأن مجموعه صبور و بردبار نظام سلامت نیست. گفتمان سخیف در ذهن دیگران خفیفمان می‌کند و نخبه را گویش پخته باید و خدمتگزاران صبور را تندخویی و درشت‌گویی نشاید. در همین کارزارهای تبلیغاتی انتخاباتی بعضی از دوستان ۱۶ ماه زحمت ما را چگونه به چالش کشیدند و ما فقط با طنز و شوخی از کنارش گذشتیم.

صبوری، تاب‌آوری و خوشرویی در کردار و بهره‌گیری از واژگان نفیس و پاکیزه در گفتار، انتظار همه فرهیختگان، بزرگان و مردم شریف و نجیب و قدرشناس کشور از همه ماست.

کرونا می‌رود. البته نه چندان زود همانگونه که اجدادش رفتند و ما نیز می‌رویم همانگونه که پیشینیانمان رفتند و آنچه می‌ماند، پژواک زیبایی‌ها و زشتی‌های گفتار ماست در زیر این گنبد مینا و نیکی‌ها و بدی‌های رفتار ماست که ثبت می‌شود در صفحه تاریخ این سرزمین کهن. 

که به قول خواجه شیراز:

بر این رواق زبرجد نوشته اند به زر

که جز نکویی اهل کرم نخواهد ماند»

به گزارش همشهری آنلاین، کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اخیرا در یکی از توییت‌های خود در واکنش به منتقدان واکسن‌های کرونای تولید داخل، لفظ زننده «پفیوز» را به کار برد که واکنش و انتقاد خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت. وی قبلا نیز در واکنش به انتقادات خبرنگاران و کاربران توییتر، الفاظ توهین‌آمیزی استفاده کرده بود.

وزیر بهداشت در ابتدا از این مسئول حمایت کرد و گفت: «جهانپور از برخی افراد خسته شده بود و برای همین آن توییت را زد». اما امروز صریحا به او تذکر داد و خواست که کلمات زمخت بر زبان نیاورد. خود جهانپور نیز پس از انتشار توییت یادشده اظهار کرد که مخاطبش از آن توییت توهین‌آمیز، مردم و رسانه‌ها نبودند و خطاب به کسانی این توییت را نوشته که مواضع مختلفی را در مورد واکسن خارجی و آسترازنکا دنبال می‌کنند.

کد خبر 610728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار