بعد از رسیدن کریس رونالدو به رکورد علی دایی نشریه آاس اسپانیا مصاحبه مفصلی با او انجام داده و البته گزارش ویژه ای هم از زندگینامه شهریار فوتبال ایران کار کرده است.

علی دایی

به گزارش همشهری آنلاین آ.اس در خصوص علی دایی نوشت: او اکنون ۵۲ سال دارد و از محبوب ترین چهره های ملی در ایران به شمار می رود. یک شهریار حقیقی. او فوتبال خود را از دهه هشتاد و ابتدای دهه نود میلادی، در حالی که جنگ ایران و عراق تازه به پایان رسیده بود، از تیم های تاکسی‌رانی و بانک تجارت آغاز کرد و سپس به پرسپولیس رفت.

به رغم زمانه سختی که او در آن به دنیا آمده بود، دایی توانست هم یک فوتبالیست حرفه ای موفق شود و هم در یکی از بهترین دانشگاه های ایران تحصیل کند و مدرک مهندسی متالوژی خود را بگیرد.

او حتی بین سالهای ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ ستوان دوم نیروهای هوایی کشورش شد. با قد ۱.۹۲ متر او فوتبالیستی بود که هم در بازی هوایی عالی بود و هم توپ را با هر دو پا مقابل دروازه حریف به خوبی اداره می کرد.

برخی به او لقب ایان راش ایرانی را دادند. دایی یکی از قهرمانان اصلی مسابقه ای بود که توسط مجله  FourFourTwo، سیاسی‌ترین مسابقه تاریخ نامیده شد؛ دیدار تیم ملی ایران و آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه که به دلیل درگیری های سیاسی که بین دو کشور وجود داشت، پیروزی ۲-۱ ایران برای این تیم طعم بسیار خاصی داشت. دایی سفیر یونیسف بود و پس از انجام آخرین بازی خود در تیم ملی، در سال ۲۰۰۶ به عضویت کمیته فوتبال فیفا درآمد و از ژوئن سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ در آن سمت باقی ماند.

هنگامی که دایی پس از یک فصل بازی در تیم السد قطر، جایی که رائول و ژاوی بازی می کردند، جهت ادامه فوتبالش به اروپا رفت، در ۲۸ بازی ملی برای ایران ۲۹ گل به ثمر رسانده بود.

در آلمان او دوران طلایی خود را سپری کرد. آلمانی ها او را مارادونای ایرانی می خواندند. پس از سه فصل حضور در هرتا فرانس بکن‌بائر او را برای بایرن مونیخ جذب کرد و در آنجا نیز با تبدیل شدن به اولین بازیکن آسیایی که در چمپیونزلیگ گلزنی کرده است، تاریخ ساز شد. دایی در ۱۴۶ بازی در اروپا ۲۵ گل به ثمر رساند.

از ۱۰۹ گل علی دایی با پیراهن تیم ملی ایران ۹۵ گل برابر تیم های آسیایی، ۵ گل برابر تیم های اروپایی، ۳ گل برابر تیم های آفریقایی، ۲ گل برابر تیم های کنمبول و ۳ گل برابر تیم های کنکاکاف به ثمر رسیده است. کریستیانو رونالدو با دبل خود مقابل فرانسه بار دیگر رکورد علی دایی را به جهانیان یادآوری کرد.

دایی می گوید که گل هایش برای تیم ملی ۱۱۱ گل بوده است، اما فیفا می گوید مسابقه با افغانستان در بازی های آسیایی سال ۲۰۰۲ با تیم المپیک بود و نه تیم بزرگسالان.

وقتی شما یازده سال داشتید جنگ هشت ساله ایران و عراق شروع شد، چطور در آن شرایط حساس عشق و علاقه شما به فوتبال و احتمال فوتبالیست شدن به وجود آمد؟

در طول دوران کودکی ام من تنها به دو چیز علاقه داشتم؛ فوتبال و درس خواندن. صحبت از جنگ فقط خاطرات بد را به یاد شما می آورد، فرقی نمی کند که کجا هستی و یا چند سال داری. من همیشه آرزوی صلح در جهان را داشته ام  و امیدوارم که یک روزی بالاخره ما جهان را بدون جنگ و درگیری ببینیم.

در اروپا چندان معمول نیست که فوتبالیستی را با تحصیلات دانشگاهی ببینیم. چطور تحصیل در رشته مهندسی متالوژی را شروع کردید؟

درواقع اولین هدف من در زندگی این بود که درس بخوانم و تحصیلات دانشگاهی ام را به پایان برسانم، این قولی بود که به پدرم داده بودم.

مصاحبه جذاب علی دایی با آ.اس اسپانیا | کریس رونالدو هنوز به رکود من نرسیده است

آیا بهترین خاطره شما در فوتبال دبل کردن برابر چلسی در چمپیونزلیگ است؟

همه گل های من خاطرات خوبی را به یادم می آورند اما مشخص است که بعضی از آنها برای من خاص تر هستند، مثل گل هایی که برابر چلسی و میلان زدم و کمابیش تمام گل هایی که برای تیم ملی ایران به ثمر رساندم.

بدترین خاطره دوران فوتبال شما چیست؟

مصدومیتم برابر تیم بحرین. من مجبور شدم با مصدومیت تقریبا ۶۰ دقیقه بازی کنم.

به چه دلیل رکورد شما این همه سال پا بر جا باقی ماند؟

من انتظار داشتم که کریستیانو کسی باشد که رکورد من را می شکند. (لبخند) من در واقع ۱۱۱ گل ملی زده ام، اما این دیگر اهمیتی ندارد. چرا که با شیوه بازی کریستیانو و سطح بالای آمادگی که او دارد من مطمئنم که او گل های بسیار بیشتری خواهد زد.

پس شما فکر می کردید که فقط کریستیانو می تواند رکورد شما را بشکند...

بله. من کاملا معتقدم که رونالدو لیاقت دستیابی به این رکورد را دارد. رسیدن بازیکنی مثل او به رکوردم برای من مانند زدن رکورد دیگری است. این باعث افتخار است.

مصاحبه جذاب علی دایی با آ.اس اسپانیا | کریس رونالدو هنوز به رکود من نرسیده است

وقتی در آن سال ها به این رکورد رسیدید، اینقدر درباره آن صحبت می شد؟

بله. من آن روزها چندین و چند مصاحبه درباره این موضوع انجام دادم.

کریستیانو گفت که شما یک الگو هستید...

فکر می کنم که این فروتنی او را می رساند که از من اینگونه یاد کرده است. من بسیار سپاسگزارم.

شما در چمپیونزلیگ برابر بارسا با ژاوی جوان و لوییس فیگو و همچنین برابر لوییز انریکه بازی کردید. چه خاطره ای از این دیدارها دارید؟

بازی کردن برابر بهترین های جهان همیشه خاطرات خوبی را به جا می گذارد. من خوش شانس بودم که در دوران بازی ام با چنین ستاره هایی بازی کردم.

شما به همراه کریم باقری، یک ستاره دیگر از فوتبال ایران، به آرمینیا بیله فلد پیوستید. این یک معجزه بود؟

من اسمش را نمی گذارم معجزه چرا که من زحمت کشیدم و سخت تمرین کردم تا  به همه اهدافی که برای خودم در زندگی تعیین کرده بودم برسم.

به عنوان یک سرمربی  یازده نفر ایده‌آل خود برای مسابقات یورو را نام ببرید.

همانطور که اشاره کردید من مربی هستم بنابراین باید بدانم که برابر چه تیمی بازی خواهم کرد تا بتوانم تیم خودم را به خوبی سازماندهی کنم. (خنده)

آیا در حال حاضر بازیکنی هست که شبیه به علی دایی باشد؟

هر بازیکنی که زحمت بکشد و به تمریناتش پایبند باشد.

آیا داشتن سبیل همیشه به فوتبالیست ها کلاس بیشتری می دهد؟

دایی: نه، برای بعضی فرق می کند. (خنده)

بایرن مونیخ ۲.۵ میلیون یورو برای امضای قرارداد با شما در سال ۱۹۹۹ پرداخت کرد. آنها امروز برای شما چقدر باید هزینه می کردند؟

باید از مدیر ورزشی بایرن مونیخ این سوال را بپرسیم. اما دوران بازی من در آلمان بهترین دوران زندگی فوتبالی ام بود. خاطرات بسیار خوبی از دورانی که آنجا بازی می کردم دارم و همیشه از آلمانی ها ممنونم.

رباره فوتبال اسپانیا چه چیزی را بیش از همه دوست دارید؟ آیا هیچوقت فکر کردید که در کشور ما بازی کنید؟

من فوتبال اسپانیا را به خاطر تاکتیک هایش، تکنیکش و از همه مهمتر شور و شوقی که به فوتبال دارند دوست دارم. در دوران بازی ام من تقریبا از تمام کشورهای اروپا پیشنهاد گرفتم.

رئال مادرید را دوست دارید یا بارسا؟

من همیشه طرفدار بایرن و بارسلونا بودم، اما در فصل پیش از شیوه بازی بارسا لذت نبردم.

به نظرم شما احتمالا از تیکی تاکا خوشتان می آید...

تیکی تاکا برای فوتبال مثل سمفونی پنج بتهوون برای موسیقی است.

رئال مادرید در ایران چه تیمی می شد و بارسا چه تیمی؟

ما در ایران دو باشگاه بسیار محبوب داریم، پرسپولیس و استقلال.

درباره لوییز انریکه چه فکر می کنید؟

او بازیکن فوق العاده ای بود و به نظرم می تواند حتی سرمربی بهتری بشود.

کدام بازیکن ایرانی هست که ما می توانیم به زودی او را در اروپا و یا اسپانیا ببینیم؟

ما بازیکنان با استعداد بسیاری در ایران داریم که می توانند در اتحادیه اروپا بازی کنند، اما باید به آنها این شانس داده شود. ما بازیکنانی مثل سردار آزمون و مهدی طارمی و بسیاری دیگر داریم."

آیا فوتبال آسیا می تواند هیچوقت به سطح فوتبال اروپا برسد؟

من که انتظارش را دارم. ما استعدادهای خیلی خوبی در ایران و آسیا داریم."

کد خبر 610527

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار