معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیشتر واکسن‌های موجودِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است. بنابراین مردم از مراجعه بی‌مورد به مراکز خودداری کنند تا پیامک برایشان ارسال شود که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه کنند.

ازدحام در مراکز واکسیناسیون

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: از ابتدای هفته جاری سری جدیدی از واکسن کرونا به ما تحویل داده شده است ولی متاسفانه عده زیادی از کسانی که عموما نوبت دریافت دوز دوم واکسنشان بود و برخی افراد دوز اولی، خارج از نوبت‌دهی و بدون داشتن پیامک به ما مراجعه کردند و به همین دلیل ازدحام خیلی زیادی در مراکز تجمیعی واکسیناسیون رخ داده است و حتی کسانی که نوبت دریافت می‌کردند هم با این مشکل مواجه بودند.

وی افزود: فعلا به دلیل وجود ازحام در مراکز واکسیناسیون، پروسه نوبت‌دهی را متوقف کردیم. با توجه به گرمای هوا و برای رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی از مردم خواهش می‌کنم خارج از نوبت‌دهی به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند. بیشتر واکسنِ فعلی برای کسانی است که وقت تزریق نوبت دومشان است؛ بنابراین از مراجعه بی‌مورد به مراکز خودداری کنند تا پیامک برایشان ارسال شود که چه روز و چه ساعتی به کدام مرکز مراجعه کنند.

عشرتی ادامه داد: البته تزریق نوبت اول هم صورت خواهد گرفت. به محض ثبت‌نام افراد در سامانه salamat.gov.ir اسامی برای ما می‌آید و با کمتر شدن ازدحام فعلی، نفرات بعدی را نوبت‌دهی خواهیم کرد و پیامک برایشان ارسال می‌شود. در حال حاضر عمده واکسنی که به دستمان رسیده و تزریق می‌کنیم برای ۷۰ سال به بالا و نوبت دوم است.

وی افزود: در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود ۱۲۵ هزار نفر در نوبت تزریق دوز دوم واکسن قرار دارند. عموما افرادی که تزریق دوز اولشان در اوایل اردیبهشت صورت گرفته است، تزریق دوز دوم هم به موقع انجام شده است و کسانی که در نیمه دوم اردیبهشت تزریق واکسن داشتند احتمالا دوز دوم را با حدود ۵ روز تاخیر دریافت کردند. تقریبا اکثر افراد در نوبت تزریق دوز دوم از دریافت‌کنندگان واکسن سینوفارم هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: ایمنی واکسن ۱۵ روز بعد از تزریق دوز دوم به حداکثر خود می‌رسد. از طرفی هنوز در مورد اثربخشی واکسن‌ها اطلاعاتمان دقیق نیست. بنابراین باید تا زمانی که تعداد زیادی در کشور واکسینه شوند پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. کشورهایی هم که پروتکل‌ها را کاهش دادند زمانی بوده است که بالای ۵۰ درصد گروه هدف کشورشان را واکسینه کردند. به همین دلیل حتی پس از تزریق واکسن‌ هم استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار مهم است.

وی در ادامه درباره مراکز و محل تزریق دوز اول و دوم گفت: ممکن است محل تزریق دوز اول و دوم تغییر کند. زیرا ما واکسیناسیون را از مراکز کوچک‌تر به سمت مراکز تجمیعی برده‌ایم. در چنین شرایطی واکسیناسیون دوز دوم می‌تواند در یک مرکز دیگر صورت گیرد اما به شرط آنکه مرکز دوم هم تحت پوشش همان دانشگاه علوم پزشکی باشد که مرکز تزریق دوز اول بوده است. بنابراین به عنوان مثال اگر نوبت اول را در مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام دادند، نمی‌توانند دوز دوم را در مرکزی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام دهند. چون بانک اطلاعاتی هر دانشگاه در دست خودش است.
 

کد خبر 609598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار