مدیران و کارکنان ۲۰۰ مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی تحت پوشش بهزیستی خراسان رضوی که جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند در انتظار واکسیناسیون هستند.

مراکز مشاوره

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری آنلاین با اشاره به اینکه ضرورت و فوریت واکسیناسیون مسئولان و کارکنان مراکز مشاوره‌ و خدمات روان‌شناختی تحت نظارت بهزیستی به دادگستری اعلام شده است، گفت:  دادگستری  نامه بهزیستی را به معاونت درمان دانشگاه منعکس کرده، اما هنوز از واکسیناسیون خبری نشده است.

غلامحسین دلبری با بیان اینکه دادگستری در مشاوره‌ها تأکید دارد که حتی‌الامکان به صورت حضوری انجام شود گفت: این موضوع بخصوص در مشاوره‌های طلاق و مشاوره‌های پیش از ازدواج که هر دو در حیطه‌ تحکیم بنیان خانواده هستند بیشتر مد نظر نهادهای مرتبط است.

دلبری با اشاره به اینکه ۲۰۰ مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی در استان فعالیت دارند که ۷۲ مرکز آن به مشاوره طلاق اختصاص دارد و ۳۲ واحد از این مراکز در مشهد فعال هستند، افزود: علاوه بر اینها کلینیک‌های مددکاری، کارشناسان خط ۱۴۸۰ مشاوره تلفنی، پرسنل بهزیستی و سایر مراکز که به صورت ثابت و سیار با مراجعین گروه‌های مختلف اجتماعی سر و کار دارند و به نوعی، نقش کادر درمان اجتماعی را ایفا می‌کنند و باید هر چه سریع‌تر واکسینه شوند زیرا مطابق پروتکل‌ها، جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند و امکان انتقال طرفینی ویروس در این مراکز خیلی بالاست.

وی اظهار کرد: ما دفاتر پیشگیری از آسیب‌ها، معلولیت و اعتیاد را داریم و همچنین ده‌ها کمپ ماده ۱۵ و ۱۶ که همه‌ این مراکز، جزو مراکز پرخطر طبقه‌بندی می‌شوند و قطعا پیش از واکسیناسیون عمومی باید به صورت ویژه مورد توجه مسئولان بهداشتی خراسان رضوی قرار گیرند.

کارشناس مسئول مراکز مشاوره طلاق بهزیستی نیز در این رابطه گفت: مشاوره طلاق به صورت آنلاین، عملا به جایی نمی‌رسد و نتیجه‌ لازم بدست نمی‌آید و از طرفی، دادگستری و مدیران بهزیستی هم انتظار و تأکید دارند که این مشاوره‌ها به صورت حضوری انجام شود.

حسن حاجی‌پور افزود: به طور کلی، مشاوره‌های روان‌درمانی و مشاوره‌ عمیق روان‌شناختی، بصورت آنلاین، اصلا نتیجه نمی‌دهد و حتما باید حضوری برگزار شود.

وی ادامه داد: با توجه به لزوم حضوری بودن مشاوره و ایجاد رابطه‌ شناختی بین مشاوره گیرنده و مشاور، ضرورت واکسیناسیون مراکز مشاوره، بر همه نهادهای دست‌اندرکار و از جمله سازمان نظام روان‌شناسی، آشکار است.

حاجی‌پور خاطر نشان کرد: این موضوع علاوه بر بهزیستی، از طرف سازمان نظام روان‌شناسی استان نیز به دادگستری و معاونت درمان منعکس شده و با اینکه بیش از یک ماه از طرح موضوع می‌گذرد هنوز پاسخی از سوی دانشگاه به این درخواست‌ها ارائه نشده است.

این مقام مسئول تأکید کرد: شاید در کمتر کار درمانی و گفت‌وگوی رودررو، حدود یک ساعت، ارتباط چهره‌به‌چهره، وجود داشته باشد، اما روان‌شناسان هر روز با این حالت مواجه هستند و چندین نفر را به صورت حضوری و با فاصله‌ کمتر از دو متر ویزیت و مشاوره می‌کنند، پس واکسیناسیون این گروه، ضرورت بسیار بالایی دارد.

وی یادآور شد: مراکز مشاوره جزو مشاغل سطح یک کرونایی طبقه‌بندی شده‌اند که حتی در شرایط قرمز نیز باید دایر باشند و این نشانه حساسیت کار این مراکز است.

کد خبر 609152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار