عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: زمانی‌ که فقر و بیکاری در جامعه افزایش ‌پیدا می‌کند، مردم نیز به منابع طبیعی هجوم می‌برند تا از طریق زغالگیری یا تصاحب و تغییر کاربری اراضی امرار معاش کنند.

آتش‌سوزی - جنگل - زاگرس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، احمد رحمانی عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به آتش‌سوزی‌هایی که امسال در بخش‌هایی از جنگل‌های زاگرس رخ داده است، اظهار کرد: شنیده‌ها حاکی از این است که بیشتر این آتش‌سوزی‌ها عمدی و توسط افرادی بوده است که اقدام به زغالگیری و تولید زغال می‌کنند و این آتش‌سوزی‌ها گسترش یافته و به مناطق دیگر سرایت کرده است. با این حال نمی‌توان تنها یک عامل را در ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌ها دخیل دانست.

وی ادامه داد: فقر اجتماعی، فقر معیشتی مردم، مسائل فرهنگی، بی‌توجهی به اقدامات ‌پیشگیرانه و نبود وسایل و امکانات اطفای حریق لازم همه در روند ایجاد و اطفای آتش‌سوزی در جنگل‌ها موثرند. سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرده است که مقدار زیادی وسایل و امکانات به مناطق مختلف زاگرس ارسال کرده است. با این حال شاهد تداوم آتش‌سوزی‌ها هستیم و سرعت عمل و هماهنگی لازم برای اطفای این آتش‌سوزی‌ها وجود ندارد.

به گفته این عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، متاسفانه آتش‌سوزی در جنگل‌های محدود زاگرس که با تنش‌های زیاد دیگری نیز مواجه است باعث افزایش سرعت تخریب و از بین رفتن آن‌ها می‌شود.

رحمانی با اشاره به اینکه براساس اطلاعات نهادهای متولی بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها ناشی از عوامل انسانی است، اظهار کرد: اگر بخواهیم معضل آتش‌سوزی جنگل‌ها را با نگاهی زیربنایی حل کنیم، باید به مسائل اجتماعی و اقتصادی مناطق جنگل‌نشین و روستاهای اطراف جنگل‌ها توجه کرد. زمانی‌ که فقر و بیکاری در جامعه افزایش ‌پیدا می‌کند، مردم نیز به منابع طبیعی هجوم می‌برند تا از طریق زغالگیری یا تصاحب و تغییر کاربری اراضی امرار معاش کنند. بنابراین برای کاهش معضل آتش‌سوزی جنگل‌ها لازم است به این مسائل بیشتر توجه شود. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر، لازم است قوه قضائیه و نهادهای متولی با افرادی که به‌ منظور تصاحب و تغییر کاربری اراضی اقدام به ایجاد آتش‌سوزی عمدی در برخی مناطق می‌کنند، جدی برخورد و از تداوم اینگونه اقدامات جلوگیری کند.

این عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور تصریح کرد: آتش‌سوزی جنگل‌ها مساله ساده‌ای نیست و لازم است توجه عمیق‌تر و جدی‌تری به آن شود. چراکه اگر به حل ریشه‌ای این معضل ‌پرداخته نشود، آتش‌سوزی در جنگل‌ها تداوم ‌پیدا خواهد کرد. 

رحمانی با اشاره به اینکه بیشترین شکایت نیروهای اطفای آتش‌سوزی در جنگل‌ها از کمبود امکانات است، اظهار کرد: دستگاه‌های مسئول لازم است توجه بیشتری به تجهیز نیروهای اطفای حریق، تخصیص بودجه و آموزش نیروهای اطفای حریق کنند. همچنین لازم است از مردم، سمن‌ها و شوراها در این زمینه کمک گرفت، با آنان صحبت و مشورت کرد و در صورت نیاز آموزش و افزایش امکانات آنان را مورد توجه بیشتر قرار داد.

کد خبر 608860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار