همشهری آنلاین: نتایج یک بررسی تعجب‌آور نشان می‌دهد برخی افراد چاق ممکن است وضعیت سلامت خوبی داشته باشند و در معرض بیماری‌های قلبی نباشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین یک بررسی دیگر نشان داده است که لاغر بودن به طور خودکار شما را از بیماری‌های‌ مربوط به قلب مانند فشار خون بالا و کلسترول بالای خون و دیابت محافظت نمی‌کند.

در اولین تحقیق که بوسیله نوربرت استفان و گروهی در دانشگاه توبینگن انجام شده است، پژوهشگران چربی اطراف اندام‌های داخلی و زیر پوست 314 فرد با میانگین 45 سال را مورد بررسی قرار دادند.

افراد چاق در این بررسی به دو گروه تقسیم شدند: آنهایی که دچار مقاومت به انسولین بودند و آنهایی که به انسولین مقاوم نبودند.

مقاومت بافت‌های بدن به انسولین یک عارضه پیش‌دیابتی است، به این معنا که برخی از علائم دیابت در فرد وجود دارد و پیشرفت به سمت دیابت تمام‌‌عیار محتمل است.

 آنهایی که چاق و مقاوم به انسولین هستند،  نسبت به افراد چاق بدون مقاومت به انسولین، چربی بیشتری در عضلات و در کبد‌های‌شان دارند و دیواره شریان‌های کاروتیدشان ضخیم‌تر است- که  یک علامت ابتدایی باریک‌ شدن این شریان به عنوان یک عامل خطرساز برای بیماری قلبی است.

به علاوه افراد چاقی که مقاومت به انسولین ندارند، تفاوتی از لحاظ ضخامت دیواره شریانی با افراد دارای وزن طبیعی نداشتند.

این پژوهشگران که نتایج بررسی‌شان در نشریه " آرشیوهای طب داخلی" منتشر شده است، می‌نویسند: "ما شواهدی را فراهم کرده‌ایم که نشان می‌دهد یک چاقی خوش‌خیم از لحاظ سوخت و ساز را می‌توان شناسایی کرد و این افراد ممکن است از مقاومت به انسولین و تصلب شرایین حفظ شوند."

دومین تحقیق که بوسیله راشل وایلدمن در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک انجام شد، وزن بدن و ناهنجاری‌های قلبی و سوخت و ساز - شامل فشار خون بالا، بالا بودن تری‌گلیسریدها و مقدار پایین کلسترول خوب - را در 5440 فرد میان 1999 و 2004 مورد بررسی قرار دادند.

این بررسی نشان داد که برخی از افراد چاق از لحاظ سوخت و ساز سالم هستند.

این پژوهشگران می‌نویسند: "افراد چاق بدون ناهنجاری سوخت و ساز با احتمال بیشتری جوان‌تر، سیاه‌پوست، فعال‌تر از لحاظ جسمی و دور کمر کوچکتری نسبت به افراد دارای عوامل خطرساز برای سوخت و ساز هستند."

افراد با وزن طبیعی دچار عوامل خطرساز برای سلامتی قلب، سن بالاتر، با فعالیت جسمی کمتر و دور کمر بزرگتری نسبت به جمعیت میانگین دارند.

کد خبر 60604

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار