رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ در واکنش به ادعای اخیر در فضای مجازی مبنی بر خاصیت آهنربایی به‌دنبال تزریق واکسن‌های کرونا، با تاکید بر اینکه هیچ‌کدام از واکسن‌های موجود در ترکیب خود آهن ندارند، گفت: برخی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالفند و دنبال سوژه‌هایی عوام‌پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ با اشاره به اینکه خبرهای عجیب و غریب در مورد واکسن تمامی ندارد، گفت: در مورد  کلیپ‌هایی که آهن یا آهن‌ربا را روی پوست کسانی که واکسن زده‌اند می‌گذارند و نمی‌افتد، چند نکته قابل توضیح است. 

وی ادامه اداد: اول آنکه آهن‌ربا همانطور که از اسمش پیداست، آهن را جذب می‌کند و هیچکدام از واکسن‌های موجود تولیدشده اصلا آهن در ترکیب خود ندارند. دوم هم اینکه برای این که چنین جذبی صورت گیرد، لااقل حدود یک گرم آهن، نیکل یا کبالت لازم است تا این جذب از زیر پوست یا داخل عضله بتواند صورت بگیرد.  

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ افزود: همچنین از مجموع فلزات، مقدار بسیار بسیار ناچیزی از ترکیبات آلومینیوم در برخی واکسن ها وجود دارد که آن هم به هر مقدار جذب آهنربا نمی‌شود. از طرفی مقدار حتی کم آهن در بدن انسان وجود دارد که می تواند آهنربا را جذب کند.  

دکتر سوری ادامه داد: بدن برخی افراد می‌تواند تا حدودی فلزات به خصوص آهن را به خود جذب کند که ربطی به واکسن ندارد. قبل از آمدن واکسن کرونا هم از این کلیپ‌ها در اینترنت به کرات مشاهده می‌شد. این در حالی است که گاه چسبیدن فلزات به پوست بدن ناشی از رطوبت بدن یا شیب بدن است و آهن‌ربایی در بدن وجود ندارد.

وی افزود: در تهیه آهن‌ربا باید ویژگی‌های آن را شناخت. وقتی که ماده‌ای در یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می‌گیرد پس از حذف میدان خارجی، مقداری از مغناطیس خود را حفظ می‌کند. به این مغناطیس باقیمانده در ماده، پسماند مغناطیسی گفته می‌شود. هرچه پسماند بزرگ‌تر باشد آهنربا قوی‌تر است. حرکت الکترون‌ها می‌توانند باعث مغناطیس شوند.

سوری ادامه داد: البته چیزی هم به نام مغناطیس بدن انسان داریم. مغناطیس انسانی به توانایی مورد ادعای برخی از اشخاص اطلاق می‌شود که در آن، اجسام به پوست بدن آن‌ها جذب می‌شود. به افرادی که به گفته خودشان دارای چنین توانایی هستند، آهن‌ربای انسانی گفته می‌شود.

وی گفت: هرچند اکثر این افراد قادرند اجسام فلزی را به پوست خود بچسبانند، با این حال علاوه بر فلز، اجسامی از جنس‌های گوناگونی همچون شیشه، چوب و پلاستیک نیز امکانِ چسبیدن به پوستِ این افراد را دارد. افزون بر این، اجسامی بدون خواص فرومغناطیس همچون برنج و آلمینیوم نیز چنین قابلیتی دارند.

این اپیدمیولوژیست، تاکید کرد: از مجموع صحبت‌های ذکرشده باید نتیجه گرفت که در واکسن‌های کرونا که توسط وزارت بهداشت تایید شده، نه آهن و نه آهن‌ربا وجود ندارد و مردم عزیز نگران آن نباشند. متاسفانه برخی افراد که با نفس واکسیناسیون مخالفند، دنبال انتشار سوژه‌هایی عوام‌پسند برای القای نظر غیرعلمی خود به مردم هستند. این افراد فراموش کرده‌اند که اگر واکسیناسیون نبود، معلوم نبود تاکنون چند صد میلیون نفر به خاطر آبله، سل، کزاز و سایر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن فوت کرده بودند.

وی گفت: لازم به ذکر است که هیچ دارو، واکسن یا محصول بیولوژیک ۱۰۰ درصد ایمن نیست، ولی لازم است به معادله سود و زیان ناشی از زدن یا نزدن واکسن کرونا توجه کنیم. آن وقت راحت‌تر برای تزریق واکسن کرونا، بدون وسواس و حساسیت داشتن در نوع و کشور سازنده آن تصمیم می گیریم و در اولین فرصت خود را واکسینه خواهیم کرد.

کد خبر 605469

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha