یک کوهنورد چینی تبدیل به اولین مرد نابینا در آسیا و سومین مرد جهان شد که قله اورست را فتح می‌کند.

کوهنورد نابینای چینی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، ژانگ هونگ ۴۶ ساله بلندترین قله جهان را از سمت نپال فتح کرد و تبدیل به اولین مرد نابینا در آسیا و سومین مرد جهان شد که به این کوه صعود می‌کند.

این مرد چینی گفت:«مهم نیست که معلول باشید یا عادی؛ چه بینایی خود را از دست داده باشید و چه پا و دست نداشته باشید تا زمانی که ذهنی قوی دارید همیشه می‌توانید در هر کاری که افراد دیگر انجام می‌دهند، موفق شوید.»

ژانگ هفته گذشته و با کمک سه راهنمای ارتفاع بلند، این قله هیمالیایی با ارتفاع ۸۸۴۹ متر را فتح کرد و روز پنجشنبه به اردوگاه اصلی بازگشت. وی که در شهر چونگ کینگ در جنوب غربی چین متولد شده در سن ۲۱ سالگی به دلیل گلوکوم بینایی خود را از دست داده است.

او با الهام از اریک وایهنمایر، کوهنورد نابینای آمریکایی که در سال ۲۰۰۱ به قله اورست صعود کرد، آموزش کوهنوردی را زیر نظر دوست و راهنمای کوه خود، کیانگ زی، آغاز کرد.

نپال پس از آغاز قرنطینه در سال ۲۰۲۰، از ماه گذشته کوه اورست را برای کوهنوردان خارجی بازگشایی کرد.

ژانگ گفت: «من بارها ترسیدم زیرا نمی‌توانستم ببینم کجا قدم می‌گذارم و مرکز ثقل خود را پیدا نمی‌کردم به همین علت هم بارها افتادم اما من مدام فکر می‌کردم مشکلات و خطرات وجود دارد و این معنی کوهنوردی است؛ باید ادامه می‌دادم.»

کد خبر 604271
منبع: رویترز

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار