سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی از غیر سمی و بی‌خطر بودن مارهای مشاهده شده در این شهرستان خبر داد.

مارهای انزلی

سید فرشید فلاح درباره با اخبار رسیده مبنی بر مشاهده مارهای غیربومی در محوطه بندری و بلوار انزلی به همشهری آنلاین گفت: با اعزام تیم کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به محل تجمع مارها در سواحل بندرانزلی، علت افزایش بیش از حد این مارها مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.
فلاح با اشاره به بومی بودن این مارها ادامه داد: طبق بررسی کارشناسان تمامی مارهای مشاهده شده در این ناحیه از نوع مار چلیپر یا Natrix tessellata که یک نوع مار آبی بوده و خطری برای شهروندان ندارد و کاملا غیرسمی است.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی فصل زاد و ولد مار چلیپر را یکی از دلایل رویت بیش از حد این جانور عنوان کرد و افزود: علت افزایش قابل توجه این نوع مار آبی ایجاد یک زیستگاه مطلوب و وجود منابع غذایی کافی اعم از بچه ماهی، موش و... در منطقه موج شکن انزلی است.
وی افزود: سایز این مار بستگی به محیط زندگی و رژیم غذایی دارد و طبق مشاهدات و بررسی‌های صورت پذیرفته طول این مار گاهی به ۱.۲ متر و وزن آن به حدود ۷۰۰ گرم می‌رسد.

حسین علی نژاد رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در این باره اظهار کرد: مارهای زنده گیری شده بر اساس کلیدهای شناسایی، تشخیص نوع گونه و سمی و غیر سمی بودن آن مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: کلیه مارهای زنده گیری شده از نوع مار آبی چلیپر با نام علمی Natrix tessellata و با طول حداکثر ۱۲۰ سانتیمتر بومی مناطق تالابی و رودخانه‌های استان گیلان و کاملا غیر سمی هستند و خطر جدی برای شهروندان محسوب نمی‌شوند. (برای اطمینان و تأیید تشخیص، تصاویر مربوطه از طریق شبکه مجازی در اختیاراستادان دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه قرار گرفت، که آنان نیز تشخیص کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان را مورد تأیید قرار دادند). 
علی نژاد در پایان گفت: گونه مار آبی چلیپر گونه بومی مار در حوزه تالاب انزلی بوده که با وجود پناه، غذا و امنیت (نداشتن شکارچی طبیعی) و شرایط مناسب زاد آوری در محدوده اسکله تراکم جمعیتی آن در این منطقه زیاد شده و با توجه به اینکه این گونه شناگر خوبی در آب است به راحتی در محدوده بندری جابجا شده و گستره انتشار خود در این محدوده را افزایش داده است.
 

کد خبر 600651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار