جانشین معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان گفت: آتش‌نشانی زنجان در ۲ ماه اخیر ۲۰ فقره عملیات زنده‌گیری مار در مناطق مختلف شهر انجام داده است.

مارگیری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محسن پناهی، سه‌شنبه ۲۷ خرداد افزود: آتش‌نشانان این سازمان، طی این عملیات‌های انجام شده ۲۰ حلقه مار که اغلب نیز از نوع جعفری، بودند را از منازل مسکونی، خودروهای سواری و واحدهای کارگاهی تولیدی و صنعتی نزدیک شهر، با استفاده از تجهیزات زنده گیری به دام انداخته و به طبیعت بازگرداندند.

وی اظهار کرد: زنده‌گیری مارها، به هیج وجه عاری از تهدید و خطر نیست، از عموم مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده این خزنده خطرناک و سمی، برای به دام انداختن آن اقدام نکنند و ضمن حفظ خونسردی بلافاصله با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی تماس بگیرند.

پناهی تاکید کرد: افراد هنگام مشاهده مار در منزل یا محل کار خود، مکان پنهان شدن این جانور را با عوامل آتش‌نشانی حاضر در محل ماموریت در میان بگذارند تا وقت زیادی برای یافتن محل اختفاء این جانور خزنده، صرف نشود.

وی تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و گرما، طبیعت‌گردی افراد و خانواده‌ها نیز افزایش‌یافته است بنابراین توصیه می‌شود در بازگشت به شهر، به حتم داخل وسایل و زیر و قسمت موتور خودروهای خود را مورد بازدید قرار دهند تا ماری جا خوش نکرده باشد.  

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: شهروندان هنگام بازگشت از طبیعت باید خودرو و اثاثیه همراه خود را به‌دقت مورد بازرسی قرار دهند تا جانوران و حشرات خطرناک و زهرداری چون مار و عقرب، در میان آن‌ها نباشد.  

علی مرشدی افزود: جانور خزنده و ترسناکی چون مار برای فرار از گرما، وارد قسمت موتور خودروی پارک شده در دامان طبیعت شده و از این طریق به شهر و همچنین منازل شهروندان راه پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: همه‌ساله با گرم شدن هوا، فعالیت مارها نیز بیشتر می‌شود که در برخی مواقع افراد و خانواده‌های طبیعت گرد، هنگام بازگشت به منزل بی‌آنکه متوجه باشند این جانور را به منازل یا محل کارشان، انتقال می‌دهند که این نیز خطراتی را برای خود، اعضا خانواده و دیگران دارد و ممکن است موردحمله و گزش قرار گیرند.  

مرشدی تصریح کرد: افراد وقتی در طبیعت با مار مواجه می‌شوند بهتر است به این جانور خزنده و خطرناک فرصت فرار دهند تا از محیط دور شود و از کشتن و زخمی کردن آن نیز خودداری کنند.  

وی افزود: مارها در کنترل جوندگان و حشرات، نقش بسیار مهم و ارزنده‌ای دارند و کاهش جمعیت این خزنده موجب افزایش جوندگان و حشرات شده و در نتیجه در بهداشت و سلامت انسان‌ها و کنترل آفت محصولات کشاورزی خلل ایجاد می‌شود.

۲۴ گونه مار نیمه سمی و غیر سمی در طبیعت استان زنجان وجود دارد که پنج گونه آن شامل جعفری، افعی زنجانی، افعی البرزی و افعی شاخ‌دار و گرزه مار است که در مناطق کوهستانی زیست می‌کنند و دارای زهر خطرناک و کشنده هستند.  

داشتن سر مثلثی شکل و نوک‌تیز، پولک‌های کوچک سر، عمودی و بیضی بودن مردمک چشم و کم‌تحرکی ازجمله مشخصه‌ای مارهای سمی است و در واقع تشخیص سمی و غیرسمی بودن این خزنده خطرناک برای افراد عادی کاری سخت و مشکل است.  

مارها از اوایل بهار و با مساعد شدن شرایط دمایی، فعالیت خود در طبیعت را از سر می‌گیرند و این جانور خزنده به‌طور طبیعی دشمن انسان محسوب نمی‌شود اما اگر مورد تهدید واقع‌شده و احساس خطر کنند در این صورت واکنش نشان داده و با گزش محرک کننده به مقام دفاع برمی‌آیند.  

این جانور بیشتر زیر بوته‌ها و سایه درختان استراحت می‌کند و افراد هنگام کندن بوته‌ها یا استراحت و اتراق در زیر سایه درختان باید به‌دقت محل را موردبررسی قرار دهند تا خطری از سوی این جانور خزنده، متوجه آنان نشود.

کد خبر 522282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار