گرمای هوای تابستان و کاهش غذا در طبیعت از یک سو و افزایش شمار جوندگانی مانند موش در کانال‌های هدایت آب‌های سطحی و فاضلاب شهری از سوی دیگر سبب شده تا مارها به امید یافتن غذای مورد علاقه خود از اراضی زراعی حومه گنبدکاووس خارج شده و آرام آرام راهی خیابان و خانه‌های این شهر شوند.

هجوم مارها

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، حضور مارها در منازل مسکونی شهروندان گنبدی به‌ویژه در محلات حاشیه‌ای شهر مانند شهرک‌ فرهنگیان، نئوپان، فرمانداری، بهارستان، سیدآباد و منازل نزدیک رودخانه‌های گرگانرود و چهل چای و نیز فضاهای باز و زمین‌های کشاورزی، موجب ترس و نگرانی آن‌ها شده است.

آمار دقیقی از تعداد این خزندگان در خانه گنبدی‌ها نیست و به جز تعدادی که توسط ماموران آتش‌نشانی زنده‌گیری و در مکان‌های دورتر به طبیعت بازگردانده می‌شوند، بعضی مارها توسط شهروندان زنده‌ شکار شده و یا کشته می‌شوند.

به گفته مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گنبدکاووس از ابتدای خرداد تاکنون و طبق گزارش مردمی، ۱۱ حلقه مار از منازل شهروندان ساکن محلات حاشیه شهر زنده‌گیری و در بیابان‌های اطراف رهاسازی شده است.

سیدسجاد حسینی درمورد نقش مارها برای کنترل آفات و کاهش جمعیت جوندگان، از شهروندان گنبدی خواست موجب آزار رساندن به این حیوان نشده و به محض مشاهده، مراتب را به آتش‌نشانی اطلاع دهند.

سم‌پاشی اطراف منازل مسکونی و زنده‌گیری این حیوان مهم‌ترین خواسته شهروندان ساکن شهرک‌ها و محله‌های نزدیک زمین‌های کشاورزی گنبدکاووس است با این حال رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست گنبدکاووس معتقد است که سم‌پاشی به هیچ عنوان روش درستی برای مقابله با مارها نیست و به خانواده‌ها توصیه کرد در فصل تابستان که فعالیت خزندگان بیشتر است مواظب کودکان خود در محیط باز و خاکی و کنار رودخانه‌ها باشند.

محمددردی آق‌آتابای افزود: چهار گونه مار از نوع آتشی، آبی، گرزه‌ای و کفچه‌مار در گنبدکاووس شناسایی شده که نوع گرزه‌ای و کفچه آن سمی است.

همچنین مطابق اعلام رئیس مرکز بهداشت گنبدکاووس، در سه ماهه نخست ۹۹، ۹ نفر به دلیل مارگزیدگی به بیمارستان‌های این شهرستان مراجعه و تحت درمان قرار گرفتند.

 رئیس اداره نظارت بر حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان هم گفت: گسترش شهرها و نفوذ انسان به فضاهای بیابانی و محل زندگی حیوانات در کنار گرم شدن هوا، موجب رخنه مارها به منازل مجاور زمین‌های کشاورزی می‌شود.

محمود شکیبا افزود: موش غذای اصلی مار است که به شهروندان توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده مار، منازل خود را برای کشف لانه موش نظافت کنند چرا که حضور مار در خانه‌ها به سبب احساس بوی این حیوان جونده است.

وی تاکید کرد: این حیوان خزنده از وجود انسان احساس خطر می‌کند و همواره آمار مار گزیدگی بسیار کمتر از آمار تلف شدن مارها توسط انسان است.

شهرداری گنبدکاووس هم هر ساله با گرم شدن هوا در ۲ نوبت اواخر بهار و تابستان با لایروبی و آهک‌پاشی، جداول و کانال‌های آب‌رو شهر را از وجود لجن و بوی بد و تجمع حشرات و حیوانات موذی پاک می‌کند و به طور همزمان عملیات طعمه‌گذاری در محل زیست موش‌ها در حاشیه شمشادها، زمین‌های خاکی و باز و ساختمان‌های مخروبه شهر انجام می‌شود.

گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق این استان واقع است.

کد خبر 526139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار