شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
۰ نفر

نام محله‌های شمیران، ما را پای داستان‌های شنیدنی می‌نشاند. اینکه چه شد و چرا مردم محله در روزگاری که شمیران ۳۳ پارچه‌آبادی بود، بر آن شدند تا هرآبادی را به نامی بخوانند برای خود علتی دارد.

طایفه

همشهری آنلاین _ راحله عبدالحسینی: نامی که هنوز پس از گذشت سالیان دور و دراز هنوز به جا مانده و حالا به نام محله‌ها تبدیل شده‌است. ریش‌سپیدان و موسپیدکرده‌های محله حصار بوعلی روایت جالبی از وجه تسمیه قریه‌شان تعریف می‌کنند. می‌گویند که ابوعلی‌سینا در روزگاران دور در سفری که از گرگان به سمت ری داشت به روستایشان آمد و مدتی در آن توقف کرد. حاکم وقت که نامش «همایون» بود و دختری بیمار داشت دست به دامن پزشک نام‌آشنای ایران زمین شد و از او خواست را درمان کند.

ابوعلی‌سینا برای کنترل بیماری، حصاری دور محله کشید و بیماری ناشناخته دختر حاکم را درمان کرد. بعد هم سفرش به سمت ری را از سر گرفت. اگرچه که این داستان سندیت تاریخی ندارد و در هیچ منبع معتبری نوشته نشده است اما مردم نخستین محله بر باور پدران و پدربزرگان خود هستند و معتقدند که از همان زمان نام قریه خوش آب و هوایشان «حصار بوعلی» شد. حصار بوعلی از محله‌های قدیمی شمیران است. از طایفه‌های بومی و قدیمی حصار بوعلی می‌توان ‌ناطقیان، عسگریان، جابر انصاری، قره گوزلو، سیفان، خانسفید، یزدانیان، عسگری موحد و جوزی را نام برد. طایفه قره گوزلو حدود ۲ قرن پیش از همدان به این محل آمدند و ساکن شدند.

کد خبر 597954

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دروازه طهرون

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها