نام محله‌های شمیران، ما را پای داستان‌های شنیدنی می‌نشاند. اینکه چه شد و چرا مردم محله در روزگاری که شمیران ۳۳ پارچه‌آبادی بود، بر آن شدند تا هرآبادی را به نامی بخوانند برای خود علتی دارد.

طایفه

همشهری آنلاین _ راحله عبدالحسینی: نامی که هنوز پس از گذشت سالیان دور و دراز هنوز به جا مانده و حالا به نام محله‌ها تبدیل شده‌است. ریش‌سپیدان و موسپیدکرده‌های محله حصار بوعلی روایت جالبی از وجه تسمیه قریه‌شان تعریف می‌کنند. می‌گویند که ابوعلی‌سینا در روزگاران دور در سفری که از گرگان به سمت ری داشت به روستایشان آمد و مدتی در آن توقف کرد. حاکم وقت که نامش «همایون» بود و دختری بیمار داشت دست به دامن پزشک نام‌آشنای ایران زمین شد و از او خواست را درمان کند.

ابوعلی‌سینا برای کنترل بیماری، حصاری دور محله کشید و بیماری ناشناخته دختر حاکم را درمان کرد. بعد هم سفرش به سمت ری را از سر گرفت. اگرچه که این داستان سندیت تاریخی ندارد و در هیچ منبع معتبری نوشته نشده است اما مردم نخستین محله بر باور پدران و پدربزرگان خود هستند و معتقدند که از همان زمان نام قریه خوش آب و هوایشان «حصار بوعلی» شد. حصار بوعلی از محله‌های قدیمی شمیران است. از طایفه‌های بومی و قدیمی حصار بوعلی می‌توان ‌ناطقیان، عسگریان، جابر انصاری، قره گوزلو، سیفان، خانسفید، یزدانیان، عسگری موحد و جوزی را نام برد. طایفه قره گوزلو حدود ۲ قرن پیش از همدان به این محل آمدند و ساکن شدند.

کد خبر 597954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار