یکی از مطالبات همیشگی ساکنان محله‌های جنوبی شهر بهره‌مندی بیشتر از امکانات فرهنگی و ورزشی است.

خانه تنیس

همشهری آنلاین _ زهرا بلندی:   خواسته‌هایی همچون ساخت مجموعه‌های تخصصی ورزشی و به کارگیری مربیان برجسته و خبره در محله‌هایی که در معرض آسیب‌های اجتماعی بیشتری قرار دارند نیز در زمره مطالبات همیشگی اهالی منطقه قرار می‌گیرد. افتتاح و بهره‌برداری از سومین خانه تنیس روی میز استان تهران در سالن ورزشی اوحدی منطقه ۱۹، اتفاق خوشی است که در این گزارش با جزئیات آن بیشتر آشنا می‌شویم.

در بلوار مطهری چسبیده به دبیرستان اوحدی و دبستان کرباسی قرار گرفته است. سالن ورزشی که با هدف ارائه خدمات ورزشی به دانش‌آموزان منطقه ۱۹ زیر نظر اداره آموزش و پرورش ساخته شده بود، اما به دلیل مجهز نبودن به وسایل ورزشی و رشته‌ای خاص تاکنون استفاده خاصی از آن صورت نمی‌گرفت. رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۹ با اشاره به اینکه به پیشنهاد هیئت تنیس روی میز استان تهران، طی ماه‌های اخیر تجهیز این سالن ورزشی به میزهای تنیس و لوازم استاندارد مورد نیاز برای کسب مهارت در این رشته ورزشی و تبدیل آن به خانه تنیس روی میز انجام شده است، می‌گوید: «اکنون امکان استفاده از این فضا برای علاقه‌مندان به رشته تنیس روی میز به‌خصوص دانش‌آموزان منطقه ۱۹ فراهم شده است.

خانه تنیس در دل محله‌ ما

اولویت استفاده از این سالن از صبح تا ساعت ۱۷ برای دانش‌آموزان منطقه است و بعد از آن به‌صورت آزاد می‌تواند مورد استفاده دیگر علاقه‌مندان به این ورزش قرار بگیرد.» «هادی حنیف‌نیا» به ۵ میز تنیس که با فضاسازی صحیح در این سالن قرار گرفته‌اند، اشاره می‌کند و می‌گوید: «حضور مربیان متخصص هیئت تنیس روی میز در این خانه ورزشی فرصت خوبی برای دانش‌آموزان منطقه است و می‌تواند به‌زودی به یکی از بهترین سالن‌های تنیس روی میز استان تهران تبدیل شود.»
حنیف‌نیا به حضور دانش‌آموزی همچون «محمدامین صمدی» در تیم‌ملی تنیس روی میز اشاره می‌کند و می‌گوید: «دانش‌آموزان با استعداد زیادی در منطقه ما سکونت دارند. هدف از راه‌اندازی این مکان ورزشی در مرحله اول ارائه خدمات به دانش‌آموزان علاقه‌مند منطقه به این رشته و از سوی دیگر ترویج فرهنگ ورزش بین جوانان و تربیت حرفه‌ای علاقه‌مندان این رشته جذاب برای حضور در میادین ملی و بین‌المللی است.»

خانه تنیس در دل محله‌ ما
حمیدرضا صابری/ رئیس هیئت تنیس روی میز استان تهران
  •  آماده تجهیز سالن‌های ورزشی متعدد

بهره‌برداری از سومین خانه تنیس روی میز استان تهران در مجموعه ورزشی اوحدی منطقه ۱۹ اتفاقی خوش برای اهالی جنوب شهر محسوب می‌شود. رئیس هیئت تنیس روی میز استان تهران با بیان این موضوع و با اشاره به اینکه مجموعه‌های شماره یک و ۲ به‌ترتیب در مناطق ۶ و ۱۷ قرار گرفته‌اند، می‌گوید: «هدف اصلی ما از راه‌اندازی سومین خانه تنیس روی میز در چنین فضایی، برقراری ارتباط محلی و همگانی کردن این رشته ورزشی است و برای تحقق آن باید به دل محله‌ها می‌آمدیم.» «حمیدرضا صابری» ضمن تشکر از همکاری خوب اداره آموزش و پرورش منطقه ۱۹ می‌گوید: «ما آمادگی همکاری باسراهای محله، ادارات آموزش و پرورش، شهرداری و... دیگر مناطق را هم داریم.

از هر فضایی برای تجهیز تنیس روی میز استفاده خواهیم کرد تا شرایطی مطلوب برای مهارت‌آموزی نوجوانان و جوانان محله ایجاد کنیم.» صابری با بیان اینکه شکل‌گیری چنین مجموعه‌هایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش بسزایی خواهد داشت، می‌گوید: «خانه تنیس روی میز اوحدی از صبح تا پایان ساعت اداری با برنامه‌ریزی دقیق در اختیار دانش‌آموزان دختر و پسر منطقه قرار می‌گیرد و پس از آن عموم شهروندان با پرداخت مبلغی ناچیز می‌توانند از امکانات آن بهره‌مند شوند.» او از «محمدامین صمدی» به‌عنوان نماینده شایسته این رشته در این منطقه ۱۹ یاد می‌کند و می‌گوید: «با راه‌اندازی چنین فضایی امید است که به‌زودی دیگر استعدادهای این منطقه نیز شناخته شوند.»

خانه تنیس در دل محله‌ ما
مهرداد علی قارداشی/ رئیس فدراسیون تنیس روی میز
  •  شکوفایی استعدادهای جنوب شهر

یکی از عواملی که باعث جذب خردسالان در رده سنی پایه به یک رشته ورزشی می‌شود نزدیکی محل سکونت‌شان به مجموعه‌های ورزشی و سهولت در آموزش این رشته‌هاست. رئیس فدراسیون تنیس روی میز استان تهران با اشاره به اینکه چنین امکاناتی بهانه خوبی برای رشد دانش‌آموزان به‌خصوص در روزهای کودکی خواهد بود، می‌گوید: «باتوجه به تراکم جمعیتی منطقه ۱۹ شکل‌گیری چنین فضایی تأثیر بسزایی در کشف استعدادهای دانش‌آموزان خواهد داشت. امیدوارم با افزایش همکاری اداره آموزش و پرورش تعداد سالن‌هایی از این دست با این ابعاد و چنین شکل بیشتر شود.» «مهرداد علی قارداشی» با یادآوری تعلق این مجموعه به اداره آموزش و پرورش می‌گوید: «در راه‌اندازی این مجموعه نگاه درآمدزایی وجود ندارد و رویکرد اصلی آن قهرمان‌پروری است.»

خانه تنیس در دل محله‌ ما
مجید احتشام‌زاده/ کاپیتان سابق تیم‌ملی تنیس روی میز
  • امکانات بیشتر موفقیت راحت‌تر

«مجید احتشام‌زاده» کاپیتان سابق تیم‌ملی تنیس روی میز که یکی از ساکنان قدیمی منطقه ۱۹ است، با حضور در مراسم افتتاحیه خانه تنیس اوحدی می‌گوید: «افتتاح سالن‌های ورزشی به‌خصوص در رشته‌هایی خاص و با ارائه خدمات دولتی می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات تأثیرگذار باشد.» مسئول کمیته پیشکسوتان تنیس روی میز و کمیته فنی فدراسیون تنیس روی میز که افتخار قهرمانی آسیا را در کارنامه ورزشی‌اش دارد، با اشاره به اینکه در گذشته امکانات ورزشی منطقه محدود بود، می‌گوید: «آن روزها برای تمرین باید با تحمل شرایط سخت به مجموعه‌های موجود در مناطق دیگر می‌رفتیم، اما خوشبختانه طی چند سال اخیر با گسترش امکانات شرایط پیشرفت برای بچه‌های محله راحت‌تر شده است. افتتاح این خانه تنیس هم بهترین اتفاقی است که خوشحالی همه دوستداران این رشته را به همراه داشته است.»

خانه تنیس در دل محله‌ ما
محمدامین صمدی/ بازیکن تیم‌ملی تنیس روی میز
  • تمرین در کنار بچه‌محل‌ها

«محمدامین صمدی» بازیکن ۱۵ ساله تیم‌ملی تنیس روی میز که در محله عبدل‌آباد منطقه ۱۹ ساکن است با بیان اینکه بهره‌برداری از چنین فضایی آن هم در محله‌ای با تراکم جمعیتی بالا شرایط استعدادیابی را فراهم می‌کند، می‌گوید: ‌ «پیش از این همیشه برای تمرین به سالن شماره ۲ در منطقه ۱۷ می‌رفتم. حالا به‌خصوص در روزهای سخت کرونا خیلی راحت‌تر می‌توانم در نزدیکی خانه‌ام به تمرین بپردازم.» دارنده مقام اول مسابقات نوجوانان و نونهالان ازبکستان از اشتیاقش برای افزایش تعداد بازیکنان تنیس روی میز منطقه ۱۹ در سطح ملی و جهانی یاد می‌کند و می‌گوید: «خیلی دوست دارم با فعالیت بیشتر در خانه تنیس منطقه سکونتم بتوانم بیشتر تجربیاتم را در اختیار بچه‌های محله‌ام قرار بدهم.»

کد خبر 589690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار