پروژه ۱۰۰۰ هکتار جنگل‌کاری در قالب طرح کمربند سبز پیرامون شهر تهران، صبح امروز یکشنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری و پیروز حناچی شهردار تهران به بهره‌برداری رسید.

كمربند سبز تهران

به گزارش همشهری آنلاین، توسعه جنگل‌کاری‌های پیرامون شهر تهران در قالب طرح کمربند سبز به منظور جلوگیری از توسعه بی‌رویه ساخت‌وسازهای حومه شهر، ایجاد مناطر زیبا، تلطیف هوا و بهبود شرایط محیط زیست شهری از اهداف این پروژه است.

سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران طی سال جاری نسبت به ایجاد هزار هکتار جنگل‌کاری در اراضی خجیر جنوبی، اراضی تلو، اراضی خاوری، رود دره ورداورد و کن و حاشیه بزرگراه خلیج فارس اقدام کرده است.

گونه‌های گیاهی غالب کاشته شده در پروژه‌های جنگل‌کاری از انواع بومی مقاوم و سازگار با شرایط آب و هوایی از جمله زبان‌گنجشک، ارغوان، اقاقیا، زالزالک، داغداغان، بادام، کاج تهران، بادامک، بلوط سر و نقره‌ای و ارس انتخاب شده است.

جهت آبیاری نهال‌های کاشته شده از شبکه آبیاری تحت فشار و نصب مخازن ذخیره آب استفاده می‌شود که این روش استفاده بهینه از منابع آبی و همچنین کاهش هزینه آبیاری از طریق حذف تانکر آبیاری را به دنبال داشته است.

این پروژه بخشی از پروژه هزار هکتاری توسعه جنگل‌کاری‌های پیرامون شهر تهران در سال ۱۳۹۹ است که به مناسبت هفته منابع طبیعی در روز درختکاری افتتاح شد. مساحت این پروژه ۳۰۰ هکتار است که واقع در بزرگراه شهید بابایی اراضی واقع در غرب بوستان جنگلی تلو است.

با توسعه هزار هکتار جنگل‌کاری در دامنه جنوبی البرز و پیرامون شهر تهران که در سال جاری به انجام رسید، مساحت کمربند سبز به بیش از ۴۵ هزار هکتار رسید.

کد خبر 589180

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار