مدیر کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران از ادغام فازهای دوم و سوم تست انسانی واکسن ایرانی کرونا خبر داد.

واکسن کرونا - کوو ایران برکت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، دکتر حامد حسینی مدیر کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که تزریق واکسن «کوو ایران برکت» به تمام ۵۶ داوطلب فاز اول تست انسانی انجام شده است، اظهار کرد: چهاردهم اسفندماه از داوطلبانی که آخرین تزریق به آنها انجام شده است نمونه‌گیری می‌شود؛ ۱۵ اسفند این نتایج را دریافت می‌کنیم و ۱۶ اسفندماه، گزارش نهایی فاز یک را به سازمان غذا و دارو ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: فازهای ۲ و ۳ مطالعه بالینی واکسن کوو ایران برکت با یکدیگر تلفیق خواهند شد؛ ما پروتکل مطالعه فازهای ۲ و ۳ را تدوین کرده‌ایم که به سازمان غذا و دارو ارائه خواهد شد و کمیته اخلاق در پژوهش آن را بررسی می‌کند و انتظار ما این است که با توجه به نتایج به دست آمده، تا ۱۶ اسفند بتوانیم مجوزهای لازم را اخذ کنیم و در نیمه دوم اسفندماه سال جاری، مطالعه فاز ۲ و ۳ را به صورت تلفیقی آغاز کنیم.

مدیر کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: فازهای ۲ و ۳، جمعیت حدود ۲۰ هزار نفری را شامل می‌شود؛ زیرمجموعه‌ای از این داوطلبان که حدود ۴۰۰ نفر هستند، فاز دوم مطالعه را تشکیل می‌دهند که ایمنی‌زایی واکسن روی آن‌ها بررسی و در این مرحله تصمیم گرفته می‌شود که بهترین فواصل تزریق واکسن کرونا چه زمان‌هایی است. ۴۰۰ نفری که وارد این فاز مطالعه می‌شوند باعث دستیابی ما به اطلاعات فاز دوم واکسن کرونا می‌شوند یعنی بر اساس نتایج حاصل از تزریق واکسن به این ۴۰۰ نفر، تصمیم خواهیم گرفت که بهترین دوز چیست و مناسب‌ترین فاصله تزریق، چه زمانی است؛ پس از آن، بر اساس دوز و فاصله زمانی به دست آمده از تزریق واکسن کرونا به آن ۴۰۰ نفر، واکسن را به بقیه افراد (۲۰ هزار نفر) تزریق می‌کنیم.

حسینی تصریح کرد: ما انتظار داریم که در نیمه اسفندماه امسال، فاز یک را نهایی‌شده اعلام کنیم. در اردیبهشت سال بعد نمونه‌گیری فاز دو مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن کرونا را انجام دهیم. اواخر اردیبهشت‌ماه بتوانیم تواتر تزریق واکسن را نهایی کنیم و پس از آن تزریق واکسن کرونا به جمعیت بزرگ ۲۰ هزار نفری را با سرعت بیشتری در حدود ۱۰ شهرستان انجام دهیم.

کد خبر 587546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار