معاون کل وزیر بهداشت گفت: اگر تا ۲۵ روز آینده بتوانیم شیوه‌نامه‌های بهداشتی را به درستی رعایت کنیم، عید نوروز آرامی خواهیم داشت.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر، ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با بیان این‌که ویروس انگلیسی بسیار تهاجمی و از مرزها وارد خوزستان شده است، گفت: تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی از ۲۰۰ نفر در روز به ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در این استان و تعداد بستری‌ها در مقایسه با یک ماه پیش از ۱۰۰ نفر به هزار و ۱۰۰ نفر افزایش یافته است.

وی افزود: با توجه به این‌که نسبت ابتلا در عراق ۱۰ برابر شده اگر شیوه‌نامه‌های بهداشتی در خوزستان و استان‌های مرزی رعایت نشود ممکن است چنین فاجعه‌ای در این استان‌ها رخ دهد.

حریرچی گفت: عامل تشدیدکننده ویروس انگلیسی رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی است و متأسفانه در برخی شهرهای خوزستان استفاده از ماسک به زیر ۵ درصد و نزدیک صفر رسیده است.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: در حالی که باید در ۱۱ شهرستان خوزستان مقررات شهرهای قرمز رعایت شود این دستورالعمل‌ها نه در بازار، نه در صنوف و نه در برخی دستگاه‌های دولتی رعایت نمی‌شود.

وی توضیح داد: اکنون شیوه‌نامه‌ها ۵۰ درصد در شهرهای قرمز خوزستان رعایت می‌شود.

حریرچی افزود: تردد به خارج از استان خوزستان و ورود به این استان و تردد بین شهری ممنوع شده است و مرزها بسته شده‌اند اما برخی پروازها و ترددهای بین استان انجام می‌شود و برخی بازارها و پاساژها باز هستند و دستفروشی به صورت کامل انجام می‌شود.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: برای مقابله با ویروس کرونا هیچ راهی جز رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تشدید محدودیت‌ها وجود ندارد.

وی افزود: اکنون فشار سنگینی به بیمارستان‌های خوزستان وارد شده که ممکن است در خدمت‌رسانی دچار مشکل قابل توجهی شویم.

حریرچی گفت: خوزستان به خیز سوم بیماری کرونا وارد شده و در استان آذربایجان غربی نیز روند ابتلا صعودی است.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: اکنون حدود ۱۳۰ کشور حتی یک واکسن کرونا نیز دریافت نکرده‌اند و فقط ۲ و ۷ دهم درصد مردم جهان یک دوز واکسن تزریق کرده‌اند.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود فرایند واکسیناسیون در کشورهای با درآمد متوسط، یک تا دو سال و در کشورهای فقیر تا سال ۲۰۲۷ میلادی زمان ببرد.

حریرچی ادامه داد: تا آن زمان باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی رعایت شود و اگر در ۲۵ روز آینده این شیوه‌نامه‌ها را رعایت کنیم عید نوروز آرامی خواهیم داشت.

وی افزود: در آمریکا هر ۱۰ روز یک بار تعداد مبتلایان به ویروس انگلیسی دو برابر می‌شود و در انگلیس بیش از ۹۵ درصد، فرانسه بیش از ۶۰ درصد و کشورهای دیگر اروپای غربی حدود ۵۰ درصد موارد بیماری کرونا بر اثر ویروس انگلیسی است.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: پیش‌بینی می‌شود در سه ماه آینده ویروس غالب همه دنیا نوع انگلیسی باشد.
 

کد خبر 586533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار