مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام از اتمام فاز یک مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت خبر داد.

واکسن ایرانی کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، حسن جلیلی مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن با بیان اینکه فاز یک مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت را پشت سر گذاشتیم، گفت: دنیا از ما جلوتر بود چون آنها روی واکسن سارس کار کرده بودند اما ما توانستیم با تلاش و مجاهدت متخصصان جوان ایرانی واکسن را توسعه دهیم.

وی افزود: دغدغه اصلی ما از روز اول تولید انبوه است و نمی‌توانیم صبر کنیم نتایج هر سه فاز بیاید و بعد تولید انبوه کنیم. دنیا هم همین‌طور عمل کرده و ما تولید را در سه فاز تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن با بیان اینکه تولید در فاز اول را طوری طراحی کردیم که کفاف میزان واکسن مورد استفاده در فازهای مطالعات بالینی یک، دو و سه را بدهد، گفت: در فاز دوم یا تولید نیمه‌صنعتی، عملیات تجهیز سایت آغاز شده و برآورد ما تولید یک تا دو میلیون دوز در ماه است. در فاز سه پیش‌بینی ما این است که از اواخر بهار سایت راه‌اندازی شود و ظرفیت بیش از ۱۰ میلیون دوز در ماه را داشته باشد.

جلیلی تاکید کرد که در تلاشیم طبق جدول زمانبندی به فاز سه برسیم. تا کنون تاخیری در برنامه زمانبندی ما ایجاد نشده است.

مذاکره ۳ کشور با ایران برای خرید واکسن ایرانی کرونا

وی درباره هزینه تمام‌شده تولید واکسن نیز گفت: تا جایی که اطلاع دارم دولت ۷۰ درصد قیمت مشابه خارجی را در نظر گرفته است که قیمت واکسن‌های خارجی با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توان عدد ثابتی گفت، اما در نهایت باید اجازه بدهید طی یکی دو ماه آینده مسئولان امر به این سوال پاسخ دهند.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام و مسئول تیم تولید واکسن با بیان اینکه سه کشور برای خرید واکسن با ما وارد مذاکره ابتدایی شده‌اند، گفت: مذاکرات اولیه با این سه کشور صورت گرفته و تفاهم‌نامه اولیه منعقد شده است. دو کشور دیگر هم درخواست داده‌اند اما هنوز وارد مذاکره نشده‌ایم و طی روزهای آینده وارد مذاکره خواهیم شد.

جلیلی ادامه داد: آنچه تاکنون اتفاق افتاده و اگر موفقیتی کسب شده از برکت خیر همه مردم بوده و امیدوارم از این پس هم ما را فراموش نکنند. در مطالعات فاز یک داوطلبان با عشق و ایثار حاضر شده بودند که باید از همه آنها قدردانی کنیم.
 

کد خبر 586447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی