معاون وزیر بهداشت در مورد آخرین وضعیت مبتلایان به کرونای انگلیسی در ایران گفت: تاکنون ۶۲ مورد مبتلا داشته‌ایم و از این تعداد ۷ نفر را از دست داده‌ایم که ۴ نفرشان ساکن اهواز بوده‌اند.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، دکتر علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: رفتارشناسی ویروس کرونا و وضعیت همه‌گیری آن تاکنون نشان‌دهنده خیزهای متفاوت این ویروس است.

رئیسی گفت: ۳۰ بهمن سال گذشته اولین مورد مبتلا به ویروس کرونا را داشتیم و بعد از یک سال ۳ خیز داشته ایم و به طور کلی چند ماه یک بار یک خیز جدید داریم.

او با اشاره به این که امروز پنجاه و هشتمین، جلسه ملی کرونا، برگزار شد، افزود: پس از گذشت یک سال از گردش ویروس کرونا در کشور، شاهد جهش‌های خطرناک آن هستیم. این جهش‌ها تا الان خیلی بیماری‌زا و کشنده نبودند، اما در حال حال حاضر با ویروس انگلیسی مواجهیم که درصد سرایت و کشندگی بالایی دارد.  

رییسی افزود: ویروس انگلیسی تاکنون بی‌علامت بوده و الان در بین کودکان و نوجوانان، علامت‌دار شده و باعث بستری آن‌ها شده است. در انگلیس مرگ و میر کودکان افزایش یافته، اما در ایران هنوز چنین موردی نداریم. 

آمار بیماران کرونا در کشور در حال افزایش است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  گفت: درصد رعایت دستورالعمل‌ها در کشور افت کرده و از ۸۶ به ۷۰ درصد رسیده است و این یعنی در برخی شهرها به زیر ۲۰ یا زیر ۱۰ درصد رسیده است و همه این عوامل به ایجاد خیز چهارم دامن می‌زنند.  

رییسی افزود: نمی‌شود ویروس انگلیسی را تغییر داد، اما باید در رفتارشناسی ویروس تغییر ایجاد کرد. ویروس‌ها چه جهش‌یافته و چه جهش‌نیافته وقتی هنوز وارد بدن نشده، هیچ کاری نمی‌توانند با افراد بکنند. پس باید جلوی آن‌ها را گرفت.  

وی افزود: در آمریکا و اروپا میزان ابتلا و مرگ و میر به شدت بالاست. در انگلیس با توجه به شیوع ویروس انگلیسی نیز شاهد افزایش آمار ایجاد پیک دوم کرونا هستیم. در عراق هم شاهد خیزش کرونا و ویروس انگلیسی هستیم. به دلیل سرایت‌پذیری بالای این ویروس، با یک موج انفجاری، تعداد بیماران در کشور خود ما در حال افزایش است. نمونه‌اش در استان خوزستان.

رییسی گفت: خوشبختانه فعلا وضعیت باثباتی داریم و بستری‌ها هم ۳ هفته است که بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفرند، اما این شرایط بسیار شکننده است. در پیک قبلی ما ۲۵۰۰ بستری در روز را هم تجربه کردیم و در حال حاضر شرایط بهتری داریم. در حال حاضر، طبق آمار هفتگی ما ۴۴۰۰ بستری در طول یک هفته داشتیم. نکته مهم این است که تعداد بیماران سرپایی در حال حاضر افزایش یافته و این بیماران سرپایی ممکن است هفته‌ آینده بستری شوند و در چند هفته بعد شاهد افزایش مرگ و میر خواهیم بود.

سیر انفجار ابتلا و مرگ و میر در خوزستان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در خوزستان با سیر انفجاری ابتلا و مرگ و میر مواجه هستیم و این سیرِ صعودی می‌تواند خیزِ سومِ ویروس در استان خوزستان باشد.

رییسی افزود: یک جاهایی همکاری بین مردم و مسئولان به درستی انجام نمی‌شود و در برخی از استان‌ها مردم در مراسم عروسی و عزاداری و مهمانی‌ها شرکت می‌کنند و رعایت دستورالعمل‌ها به زیر ۱۰ درصد رسیده است. کنترل اپیدمی کرونا به شدت به رفتارهای ما بستگی دارد و این افزایش آمار را نباید به نوع جهش‌یافته ویروس ربط داد.

وی ادامه داد: در استان خوزستان یک کودک یک‌ساله و یک کودک ۹ساله به دلیل کرونای انگلیسی فوت کرده اند و در حال حاضر ۴ مورد فوت مبتلایان به کرونای انگلیسی ثبت شده است. پس از مشاهده اولین مورد مبتلا به کرونای انگلیسی، در اهواز ما بررسی و رهیابی‌هایی را در طرح شهید سلیمانی انجام دادیم.

رییسی در مورد آخرین وضعیت مبتلایان به کرونای انگلیسی در ایران گفت: تاکنون ۶۲ مورد مبتلا داشتیم و ۷ نفر از این تعداد را از دست داده ایم که ۴ نفرشان در اهواز بوده‌اند و ۲ نفر ساکن تهران و یک نفر هم در همدان فوت کرده است. در اهواز و البرز و قزوین و لارستان و هرمزگان هم موارد ابتلا به کرونای انگلیسی مشاهده شده است.

واردات واکسن کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد واردات واکسن کرونا گفت: تاکنون حدود ۱۰۰ هزار واکسن اسپوتنیک‌وی روسیه وارد کشور شده است و امیدواریم تا پایان همین هفته حدود ۲۵۰ هزار واکسن سینوفارم چین هم به دستمان برسد. همچنین امیدواریم تا پایان اسفند ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا از سوئد وارد کشورمان شود.

او گفت: طبق هدف‌گذاری ما یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تا پایان سال ۹۹ از اقشار آسیب‌پذیر جامعه مانند کادر بهداشت و درمان افراد سالمند و افراد مستعد بیماری‌های زمینه‌ای واکسینه خواهند شد. امید داریم تا قبل از دریافت واکسن‌های خارجی بتوانیم تاییدیه‌های واکسن پاستور را که اولین واکسن تولید داخل ما است، دریافت کنیم.

رییسی در مورد واکسن کرو.نای ایرانی کووبرکت که تست انسانی آن روی ۵۶ نفر داوطلب انجام شده است، گفت: این واکسن زیرساخت‌های بسیار مناسبی آماده کرده و می‌تواند از تیرماه، ماهانه ۱۵ میلیون دوز واکسن به ما بدهد. نکته‌ مهم این است که ما خارج از سند ملی واکسیناسیون هیچ واکسنی به هیچکس تزریق نخواهیم کرد. واکسن‌های داخلی بازار سیاه ندارند و مردم اصلا اعتماد نکنند. چون ممکن است در بازار سیاه واکسن‌های در مرحله آزمایشی را به عنوان واکسن نهایی در اختیار مردم قرار دهند.

معاون وزیر بهداشت گفت: مشاغل اولویت‌دار در سند ملی واکسیناسیون ثبت شده است و نمی‌توان از آن تخطی کرد و قطعا کادر بهداشت درمان و افراد سالمند و خانه سالمندان و هر فردی در هر شغلی با بیماری‌های زمینه‌ای در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند.

هر واکسن تاییدشده‌ای را تزریق می‌کنم

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسن زدن خود نیز توضیح داد: هر واکسنی که مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد، خودم و خانواده ام بدون تردید تزریق خواهیم کرد. واکسنی که با این سختگیری‌ها دارد مراحل را رد می‌کند، هیچ ضرر و عارضه‌ای ندارد و فعلا فقط در مورد اثربخشی آن جای بحث است.

کد خبر 586379

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی