آنتونی بلینکن، دوست و مشاور قدیمی جو بایدن که از حامیان سرشناس ائتلاف‌های جهانی است وزیر خارجه آمریکا شد. او ماموریت خواهد داشت همکاری‌های بین‌المللی آمریکا و متحدانش را به سمت رقابت هماهنگ با چین در عرصه جهانی پیش ببرد.

آنتوني بلينكن وزير امور خارجه آمريكا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از همشهری، بلینکن ۵۸ ساله پیش از این در دولت باراک اوباما، معاون وزیر خارجه بوده است. او فعالیت حرفه‌ای‌اش در وزارت خارجه را در دولت بیل کلینتون شروع کرد. اعتبار او در سیاست خارجی بعد از ۴سال سیاست خارجی پرهرج‌ومرج در دولت ترامپ، مایه آرامش دیپلمات‌های آمریکایی در سراسر دنیا و همینطور رهبران متحدان آمریکا خواهد شد.

بلینکن به‌عنوان مشاور امنیت ملی بایدن در دولت اوباما، در سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه ازجمله در رویدادهای مصر، عراق، سوریه و لیبی نقش داشت.
یکی از اولویت‌های اصلی او در سمت جدید، بازتعریف آمریکا به‌عنوان یک متحد مورد اطمینان است؛ متحدی که آماده است به توافق‌ها و سازمان‌های بین‌المللی‌ای بپیوندد که ترامپ از آنها خارج شده بود. بازگشت مجدد به توافق محیط‌زیستی پاریس، سازمان بهداشت جهانی و توافق هسته‌ای با ایران، ‌مهم‌ترین کارهایی است که با آمدن بلینکن انجام آنها در اولویت قرار خواهد گرفت. او پیش‌تر درباره توافق هسته‌ای با ایران گفته بود که طرف ایرانی، چه آمریکایی‌ها خوششان بیاید یا نه، به تعهدات خود پایبند بوده است. او که در مذاکرات منتهی به برجام نقش فعالی داشته، همین تابستان در مجمع امنیتی آسپن که به‌صورت مجازی برگزار شده بود، از این توافق دفاع کرده و گفته بود که درصورت پیروزی بایدن، اگر ایران به تعهدات خود برگردد، دولت جدید آمریکا این توافق را طولانی‌تر و قوی‌تر خواهد کرد.

قبل از دولت باراک اوباما، بلینکن در دولت بیل کلینتون یکی از کارکنان شورای امنیت ملی در کاخ‌سفید بوده و بعدا به‌عنوان دستیار مخصوص رئیس‌جمهور مشغول به‌کار شده است. مدیر ارشد امور اروپایی، مسئول نوشتن متن سخنرانی‌های مربوط به سیاست خارجی و مشاور برنامه‌ریزی استراتژیک، از دیگر سمت‌های او در دولت کلینتون بوده است.

جیمز ملویل، یکی از دیپلمات‌های سابق آمریکایی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان از تصمیم بایدن برای انتصاب بلینکن به‌عنوان وزیر خارجه استقبال کرده و گفته است: «او یک معاون وزیر خارجه معرکه بود. او باهوش و مهربان است و رهبری شگفت‌انگیز و مؤثر در یکی از حساس‌ترین مقاطع وزارت خارجه خواهد بود. او باید رد کارهای بدترین رئیس‌جمهور و بدترین وزیر خارجه‌ای که ما تا حالا داشته‌ایم را پاک کند.»

آنتونی بلینکن، کمی خبرنگاری کرده و شانس خود در دنیای حقوق را آزموده بود، اما راهش سرانجام به جایی کشیده شد که بزرگ‌ترین بخش زندگی او بود؛ دنیای سیاست. بلینکن ۵۸ساله در خانواده‌ای یهودی در نیویورک متولد شد و همانجا تحصیل کرد تا اینکه همراه با خانواده‌اش به پاریس مهاجرت کرد. او در پاریس به یک مدرسه خصوصی سرشناس رفت و بعد از برگشت به آمریکا، در هاروارد حقوق خواند. نخستین شغل جدی زندگی‌اش خبرنگاری برای مجلس نیو رپابلیک بود. او در طول سال‌ها، به نوشتن تحلیل و یادداشت برای رسانه‌ها ادامه داد. بعد از تجربه کار در نیو رپابلیک، در نیویورک و پاریس به وکالت پرداخت، اما چندان در این شغل نماند و در سال ۱۹۸۸به‌عنوان یکی از اعضای ستاد انتخابات مایکل دوکاکیس شروع به‌کار کرد و از همانجا وارد دنیای سیاست شد.

کد خبر 581478

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار