جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت جو بایدن، رئیس ‌جمهوری آمریکا نخستین مکالمه تلفنی‌اش را با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه انجام داده است.

Putin

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین ساکی در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه کاخ سفید گفت بایدن به پوتین درباره کارزار خرابکاری اینترنتی روسیه بر ضد آمریکا و دستگیری آلکسی ناوالنی، چهره مخالف که پس از بهبودی از مسمومیت با سلاح شیمیایی «نویچوک» در آلمان به وطنش بازگشته بود، هشدار داد.

این نوع مکالمه بایدن با پوتین در تضاد آشکار با روابط ترامپ با پوتین است: ترامپ بر اساس گزارش‌ها تملق پوتین را می‌گفت و بر خلاف نتیجه‌گیری سازمان‌های اطلاعاتی خود آمریکا که روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ متهم می‌کردند، انکار پوتین در این باره را می‌پذیرفت.

البته این مکالمه امیدهایی برای دیپلماسی میان آمریکا و روسیه را هم در خود داشت. به گفته ساکی، بایدن در این مکالمه از نهایی کردن تمدید پیمان کنترل تسلیحاتی دوجانبه آمریکا و روسیه (استارت نو) (New START) پیش از پایان یافتن زمان آن در ماه آینده ابراز حمایت کرد.

تاریخ این پیمان که در سال ۲۰۱۰ به امضای باراک اوباما و دیمیتری مددوف، روسای جمهور وقت آمریکا و روسیه رسید، در ۵ فوریه (۱۷ بهمن) به پایان می‌رسد.

کد خبر 581465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار