همشهری آنلاین: اورهان پاموک نویسنده نویسنده اهل ترکیه با کتاب‌هایی مانند"قرمز نام من است" و "برف" برنده جایزه نوبل ادبیات 2006 اعلام شد.

به گزارش فرانس‌پرس آکادمی سوئد پنج‌شنبه 12 اکتبر(20 مهر) پاموک "با کاوش روح مالیخولیایی شهر زادگاهش (استانبول) نمادهای جدیدی را در برخورد و اختلاط فرهنگی، کشف کرده است."

پاموک 54 ساله مشهورترین نویسنده ترکیه در زادگاهش و در خارج است، اما او همچنین یک فعال سیاسی هم هست که اظهاراتش درباره تاریخ ترکیه - از جمله مسئله ارامنه و کردها - موضع او در مورد احترام به آزادی بیان را مورد توجه بین‌المللی قرار داده است.

هیئت اهداکننده جایزه نوبل گفت: "پاموک که در موطنش به عنوان یک صاحبنظر اجتماعی شهرت دارد، اصولاً خودش را یک داستان‌نویس و بدون هیچ هدف سیاسی می‌داند."

پاموک در مصاحبه‌ای با یک روزنامه سوئدی خوشحالی و افتخارش را ابراز کرد و وزیز فرهنگ ترکیه هم برنده‌شدن جایزه نوبل را به او تبریک گفت.

او که به شدت سیگار می‌کشد، اغلب اوقاتش را در آپارتمانش که پل بر روی تنگه بسفر- محل اتصال اروپا و آسیا- را در چشم‌انداز دارد به نوشتن می‌گذراند.

رمان‌های او به بسیاری از زبان‌ها از جمله فارسی ترجمه شده‌است.

پاموک مبلغ 1.37 میلیون دلار جایزه نوبل را به همراه یک مدال طلا و یک دیپلم افتخار، در مراسمی رسمی  در 10 دسامبر در استکهلم از پادشاه سوئددریافت خواهد کرد.

کد خبر 5814

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز