فوق تخصص عفونی بیمارستان مفید گفت: افزایش شیوع اپیدمی کرونا با افزایش درگیری، بستری و حتی مرگ و میر کودکان ارتباط مستقیم دارد.

کودکان ـ کرونا ـ بیمارستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سید علیرضا فهیم‌زاد فوق تخصص عفونی بیمارستان مفید با تاکید بر این‌که عدم ابتلای کودکان به کووید ۱۹ تصور غلطی بود که در ابتدای اپیدمی شایع شد، گفت: در ابتدای اپیدمی اغلب اطفال با بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی بستری می‌شدند ولی در موج‌های دوم و سوم به دنبال افزایش ابتلای کودکان شاهد بستری اطفال سالم هم بودیم.

بروز سندروم میس (MIS-C) در کودکان به دنبال ابتلا به کرونا

وی گفت: در موج‌های دوم و سوم شاهد یک نوع سندروم بین اطفال مبتلا به کرونا بودیم، سندروم التهابی چند سیستمی یا سندروم میس به دنبال واکنش نسبت به کووید ۱۹ در بدن برخی اطفال ایجاد می‌شود؛ در ابتدا این سندروم ناشناخته منجر به بروز مرگ و میر بین کودکان می‌شد ولی خوشبختانه با شناسایی این بیماری، بررسی علل بروز آن، درایت پزشکان و مداخلات درمانی صورت گرفته، کودکان مبتلا به این سندروم درمان می‌شوند.

دکتر فهیم‌زاد درباره علائم این بیماری گفت: سندروم میس ۲ تا ۶ هفته بعد از ابتلای کودکان به کووید ۱۹ بروز پیدا می‌کند، تب ناگهانی، بروز علائم پوستی مثل راش و قرمزی، قرمزی چشم‌ها و لب‌ها، افزایش آنزیم‌های کبدی عضلانی، بی‌حالی شدید، خستگی و حالت شوک برخی از علائم این بیماری است که با گذر زمان و به دنبال بیماری کووید ایجاد می‌شود.

به گفته این پزشک متخصص سندروم میس گاهی بین کودکان سالم نیز بروز می‌کند: در ابتدای بروز این سندروم، کودکان مبتلا به علت نارسایی قلبی فوت می‌کردند ولی خوشبختانه بعد از شناخت این بیماری و به‌کارگیری درمان‌های مؤثر، میزان مرگ و میر بسیار کاهش یافته است. این بیماری متأثر از نوع شدید یا خفیف کووید ۱۹ نیست، سندروم میس به دنبال آزاد شدن موادی مثل سایتوکاین‌ها در بدن ایجاد می‌شود و علائم شوک مانند در کودک ایجاد می‌کند، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این بیماری در کدام دسته از کودکان بروز پیدا می‌کند بنابراین قابل پیشگیری نیست و لذا خانواده‌ها باید نسبت به علائم آن هوشیار باشند.

ارتباط مستقیم بین شیوع کرونا و گزارش سندروم میس

این پزشک متخصص با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نکات پیشگیری از کرونا در کودکان گفت: بروز این علائم از پیک دوم کرونا یعنی حدودا تیرماه و همچنین در پیک سوم به وفور مشاهده شد، به صورتی‌که در ماه‌های آبان و آذر علت عمده بستری بیماران در بخش‌های کرونا سندروم میس بود که خوشبختانه با فروکش کردن اپیدمی، تعداد موارد بستری ناشی از این سندروم نیز کمتر شد، اما همچنان نگران پیک‌های بعدی بیماری و افزایش میزان بستری کودکان هستیم.

هشدار درباره عواقب بازگشایی‌ مدارس

دکتر فهیم‌زاد با انتقاد از بازگشایی‌های زودهنگام به‌ویژه مدارس توضیح داد: بازگشایی مدارس و حضور در کلاس‌ها با تصور این‌که کودکان درگیر کووید نمی‌شوند تصور نادرستی است، همانگونه که تجربه شد پیک سوم کرونا در پاییز و به دنبال بازگشایی محدود مدارس رخ داد که در همان پیک آمار بستری و حتی مرگ و میر بین کودکان افزایش پیدا کرد. 

باید توجه داشته باشیم که رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای کودکان دبستانی بسیار دشوار است و لذا در صورت ابتلا، حتی اگر به نوع شدید کووید مبتلا نشوند، می‌توانند بیماری را به سایرین منتقل کنند.

وی در عین حال به نبود امکانات آموزش مجازی در برخی از نقاط دورافتاده و کمتر برخوردار کشور اشاره کرد و افزود: با این حال نباید تا پیش از اطمینان نسبت به تامین سلامت دانش‌آموزان نسبت به بازگشایی حضوری مدارس اقدام شود؛ خوشبختانه خانواده‌ها نیز نسبت به قبل آگاه‌تر شده‌اند و امیدواریم که اتفاقات پیک قبلی تکرار نشود.

افزایش آمار ابتلای کودکان در پیک‌ بعدی کرونا

این متخصص عفونی کودکان در ادامه گفت: طبق هشدارهای اپیدمیولوژیست‌ها در صورت سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌ها پیک بعدی کرونا که ممکن است در ماه بهمن یا اسفند رخ دهد با توجه به جهش‌های رخ‌داده در ویروس از دو موج قبلی شدیدتر خواهد بود؛ در این ‌صورت کودکان نیز از این بیماری مصون نبوده و مجددا آمار ابتلا و بستری بین کودکان افزایش پیدا می‌کند.

دکتر فهیم‌زاد درباره افزایش آمار ابتلای کودکان و شدت بیشتر بیماری در موج‌ بعدی کرونا هشدار داد و افزود: در پیک سوم بیماری تمام بخش‌های مربوط به کووید در بیمارستان مفید پر بود و ICU برای مراقبت از این بیماران تجهیز شد که خوشبختانه با فروکش کردن این پیک سیر ابتلای اطفال پایین آمد ولی پیش‌بینی این است که در صورت ایجاد پیک بعدی، شدت بیماری و ابتلا بیشتر باشد که این موضوع توجه بیشتر و تداوم مسائل پیشگیرانه را به طور جدی می‌طلبد. 

کووید کودکان را نیز درگیر می‌کند، پیشگیری را جدی بگیرید

این متخصص عفونی کودکان در پایان با بیان این‌که از دست رفتن جان حتی یک کودک مصیبت بزرگی محسوب می‌شود که جبران‌ناپذیر است، گفت: توصیه می‌شود خانواده‌ها و مسئولان نسبت به این بیماری و موج‌های آن هوشیار باشند و پروتکل‌ها را به صورت جدی رعایت کنند. مسئولان نیز نسبت به بازگشایی‌های زودهنگام اقدام نکنند.
 

کد خبر 580872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار