شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: فاز  یک و دو طرح مرمت بازارچه ۱۰۰ ساله نائب آقا که از اواخر دوران قاجار در خیابان فروزش به جای مانده، از سوی اداره زیباسازی در دست تهیه است.

بازارچه قاجاری نائب آقا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ تهران، نصراله آبادیان با اشاره به این که حفاظت میراث فرهنگی و تاریخی شهر تهران یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیریت شهری است، درباره بازارچه قاجاری نائب آقا، گفت: این بازارچه تمام ویژگی‌های یک بازار در دوران قاجار را دارد که از نشانه‌های آن می‌توان به طاق‌های ضربی در ۴ سوی این بازار اشاره کرد.

آبادیان با بیان این که بازارچه نائب آقا با سازه خرما ساخته شده و در سنوات گذشته نیز یک دوره مرمت روی آن انجام شده است، از آغاز فاز اول و دوم طرح مرمت بازارچه از سوی اداره زیباسازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ تهران خبر داد و گفت: پس از تکمیل طراحی و تهیه برآوردهای عملیات اجرایی، در سال ۱۴۰۰ عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

به گفته آبادیان، در طرح مرمت بازارچه، کف‌سازی، جزئیات اجرای در و پنجره‌ها، پیرایش جداره، تابلوها، استحکام بخشی سقف، نورپردازی تمام سطوح همچنین فضای سبز محوطه بازارچه و مرمت سقاخانه در دستور کار است.

او همچنین درباره سقاخانه ورودی بازارچه که از سقاخانه‌های قدیمی شهر تهران است، بیان کرد: در طرح مرمت سقاخانه، اولویت با برگرداندن به حالت اولیه است که همزمان با مرمت بازارچه عملیات اجرایی آن در نیمه اول سال ۱۴۰۰ آغاز و طی ۶ تا ۸ ماه به پایان خواهد رسید.

کد خبر 580737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار